Zęby mądrości ile ich jest?
20 września 2022Każdy człowiek w swoim życiu posiada dwa zestawy zębów. Są to oczywiście zęby mleczne, które wyrastają we wczesnym dzieciństwie i stosunkowo szybko nam wypadają, a także zęby stałe, które pojawiają się w miejsce mlecznych. Jak się jednak okazuje, niewielka część ludzi oprócz tych dwóch rodzajów zębów posiada jeszcze jeden, czyli ósemki. Zęby mądrości ile ich jest, po co one są, a także co ogólnie powinno się o nich wiedzieć? Najważniejsze informacje o zębach mądrości.
Czy każdy ma zęby mądrości?
Zęby mądrości ile ich jest? Zanim przejdzie się do omawiania tego zagadnienia i analizowania, ile można mieć w jamie istnej takich zębów, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czy każdy człowiek ma te zęby, a także skąd się one w ogóle wzięły. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach?
Jak się okazuje, zęby mądrości to jedna z wielu pozostałości w naszym ciele, która swoje źródło ma jeszcze w czasach, gdy ludzka cywilizacja była niezwykle prymitywna.
Do takich starych pozostałości zaliczają się również takie elementy jak kość ogonowa, kły czy też wyrostek robaczkowy. W wyniku zmian środowiska, w którym człowiek żyje, elementy te stały się już niepotrzebne. O ile wyrostek nadal jest w naszym ciele, tak już jednak zęby mądrości powoli zanikają. Jaką mają funkcję i dlaczego znikają?
Zęby mądrości to zęby trzonowe, które wykorzystywane są do rozdrabniania pokarmu. Dawniej, gdy ludzka dieta opierała się w dużej mierze na produktach roślinnych czy też surowym mięsie, konieczne było posiadania ich w większej ilości. Dziś jednak, gdy ludzkość potrafi poddawać jedzenie obróbce termicznej, tak duża ilość zębów trzonowych nie jest już potrzebna. W wyniku zmian ewolucyjnych ósemki pojawiają się już coraz rzadziej. Prawdopodobnie za kilkaset lat nie będą one już zupełnie występowały u ludzi.
Zęby mądrości ile ich jest u ludzi? Jeśli chce się poznać odpowiedź na to pytanie, w pierwsze kolejności dowiedzieć się należy, jak dużo osób takie zęby ma. Czy jest to rzadki a może częsty przypadek, gdy wyrastają komuś ósme zęby? Jak się okazuje, około 30% populacji ma w swoich kościach szczęki lub żuchwy ósemki. W przeważającej jednak większości zęby te nigdy nie wyrastają i pozostają w kości. Jak wynika z przeprowadzanych badań, zaledwie u około 2% ludzi ósemki wyrastają poza obrys dziąsła. Jest to więc naprawdę niewielka część ludzkości.
Zęby mądrości ile ich jest?
Jak więc widać zęby mądrości to naprawdę rzadki przypadek, który zdarza się u niewielkiej ilości ludzi. Kolejnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć w tym zakresie, to kiedy się one pojawiają, a przede wszystkim w jakiej ilości. Kiedy dokładnie mogą wyrastać zęby mądrości.
Jak się okazuje, zęby tego rodzaju pojawiają się u ludzi najczęściej około 17-25 roku życia. Często jednak notuje się przypadki, gdy takie zęby wyrastają także u ludzi po 40 roku życia. Takie sytuacje zaliczane są jednak do dużej rzadkości.
Przechodząc jednak do meritum, ile jest zębów mądrości? U każdego człowieka może to wyglądać nieco inaczej. Ogólnie przyjmuje się, że zęby mądrości powinny być cztery, czyli po jednym na każdą stronę i linię zębów. Wyrośnięcie jednak wszystkich czterech zaliczane jest do ogromnej rzadkości. Jeśli już jakiś się pojawia, to jest to najczęściej jeden lub dwa zęby. Wyrżnięcie się wszystkich dotyczy mniej niż 1% populacji na świecie.
Czy można pozostawić ząb mądrości?
Zęby mądrości ile ich jest? Jak już zostało to wspomniane, każdy człowiek może mieć maksymalnie do 4 ósemek. Jak się jednak okazuje, rzadko kiedy po ich wyrośnięciu pozostają one w jamie ustnej. W przeważającej większości zęby te są usuwane chirurgicznie przez stomatologa. Z jakiego powodu tak się dzieje? Co sprawia, że ludzie nie chcą pozostawiać sobie dodatkowych zębów, które przecież mogą być bardzo przydatne?
Jak się okazuje, budowa jamy ustnej człowieka w ciągu tysięcy lat znacznie się zmieniła i ewoluowała. Dziś zęby są bardzo stłoczone, w efekcie czego na ósemki nie ma przeważnie po prostu miejsca. Gdy jednak dochodzi do ich wyrastania, powoduje to przesunięcie wcześniej wyrośniętych zębów, zmianę ich pozycji, a więc i wadę zgryzu. Prowadzić to może do ogromnych komplikacji zdrowotnych, a nawet problemów z mówieniem. Z racji tego, że ząb mądrości nie ma miejsca na wyrośnięcie, często procesowi jego wyżynania się towarzyszy ogromny ból, stan zapalany, a nawet gromadzenie się i wyciekanie ropy.
Co to wszystko oznacza?
Efektem takich zmian chorobowych jest to, że stomatolodzy zawsze, gdy zobaczą w jamie ustnej początki wyżynania się ósemek, zalecają natychmiastowe ich usunięcie, aby uniknąć ogromnego ryzyka późniejszych komplikacji. Zabieg ten polega na chirurgicznym rozcięciu dziąsła i wyciągnięciu z niego problematycznego zęba. Jest to niezwykle prosta procedura, która realizowana jest na jednej wizycie. Przeważnie już po maksymalnie tygodniu pacjent odzyskuje pełną sprawność i może powrócić do normalnego życia bez ryzyka, że towarzyszyć mu będzie ból i zmiana ustawienia zębów z powodu ósemek.