Co to jest protetyka stomatologiczna?

Co to jest protetyka stomatologiczna?

17 lipca 2021 Wyłączono przez Domadent

Niemal każdy człowiek choć raz w życiu miał problemy z uzębieniem. Nawet przy stosowaniu szczoteczek elektrycznych i najlepszych past do zębów, każdy jest narażony na zniszczenie bądź uszkodzenie zęba. W końcu jedzenie i picie nie jest jedynym czynnikiem, który może poskutkować takim stanem. Wystarczy, że człowiek się przewróci, bądź zwyczajnie o coś uderzy i już istnieje szansa na to, że straci, bądź uszkodzi jeden ze swoich zębów. Czasami wypadają też one przez różne choroby, a nawet przez zwyczajne osiągnięcie wieku starczego. Jednak właśnie po to powstała protetyka stomatologiczna – dziedzina stomatologii, która potrafi pomóc każdemu borykającemu się z problemami z uzębieniem.

Protetyka stomatologiczna – czyli uzupełnianie ubytków

Wiele osób nie wie co to jest protetyka stomatologiczna. Definicja jest prostsza od samej nazwy, ponieważ jest to powszechna metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu, zarówno w przypadku uszkodzeń naturalnych zębów, jak i po ich wypadnięciu. Proces ten polega na, jak wskazuje nazwa, wstawianiu protez zębowych w miejsce braków. Stomatolodzy stosują najnowsze, bardzo skuteczne metody odnowy uzębienia, jednak przed rozpoczęciem leczenia protetycznego konieczna jest konsultacja z protetykiem. Zbada on dokładnie problem pacjenta, po czym zasugeruje odpowiedni typ zabiegu. Dzięki rozwojowi przemysłu stomatologicznego, metod leczenie jest bardzo wiele, jednak głównie protezy dzieli się na stałe i ruchome. Leczenia protetycznego nie należy się bać, ponieważ jest ono całkowicie bezbolesne. Jedyną przeszkodzą może okazać się cena konsultacji i zabiegu, jednak nieleczenie uzębienia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a na własnym zdrowiu nie powinno się oszczędzać.

Zalety protetyki stomatologicznej

Główną zaletą wyboru leczenia protetycznego jest jego uniwersalność. Stomatolodzy wykształceni w tej dziedzinie mogą sobie poradzić z każdym, nawet najbardziej zniszczonym uzębieniem i skutecznie je odbudować – niezależnie od tego, czy pacjent potrzebuje pomocy z pojedynczym zębem, czy też całym uzębieniem. Stosowanie protez stomatologicznych znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy, zwłaszcza współcześnie, ponieważ lekarze stosują najnowocześniejsze, bardzo skuteczne metody podczas zabiegów. Ogromnym plusem jest też to, że leczenie protetyczne, choć jest uniwersalną pomocą dla każdego ze zniszczonym uzębieniem, jest rozważane indywidualnie, na podstawie potrzeb i stanu jamy ustnej pacjenta. To, że proteza stomatologiczna skutkuje znaczną poprawą wyglądu uśmiechu, jest większą zaletą, niż mogłoby się wydawać. W XXI wieku ludzie przykładają znacznie więcej wagi do swojego wyglądu osobistego, a także bardzo często popadają w kompleksy. Naprawa uśmiechu w większości przypadków poskutkuje znaczną poprawą samopoczucia i poprawi stan psychiczny wielu pacjentów. Co więcej, uzupełnienie braków w uzębieniu zmniejsza ryzyko pojawienia się zmarszczek, powodowanych nierównym zgryzem i zaburzeniem symetrii twarzy. Jest to zabieg zdecydowanie warty polecenia.