Czym jest paradontoza?

Czym jest paradontoza?

31 maja 2021   przez  Dr Iwo

Paradontoza jest chorobą powszechnie występującą u dorosłych. Nieleczona paradontoza może prowadzić do wypadnięcia zębów. Dowiedz się, czym jest paradontoza i jak się ją leczy.

Jakie są objawy paradontozy?

 

Wyróżnia się kilka objawów charakterystycznych dla rozwoju choroby, jaką jest paradontoza. Najczęstszy objaw dotyczy dziąseł i polega na ich krwawieniu oraz rozpulchnieniu. Pojawienie się tych objawów nie jest równoznaczne z pojawieniem się bólu, przez co są one nieco trudniejsze do zdiagnozowania. Z tego powodu warto jest konsultować ze stomatologiem każde zjawisko, które uznamy za nietypowe.

Paradontoza posiada również inne objawy, które ujawniają się wraz z rozwojem choroby. Do innych popularnych objawów paradontozy zalicza się: zmiana koloru dziąseł (dziąsła przyjmują kolor fioletowy lub ciemnoczerwony), odsłonięcie szyjek zębowych, zanikanie dziąseł, nadwrażliwość na zmianę temperatur. Pojawienie się kieszonek przydziąsłowych to kolejny objaw paradontozy. W tychże kieszonkach gromadzą się resztki spożywanego jedzenia, które stanowią pokarm dla bakterii.

Rozwojowi paradontozy sprzyjają infekcje jamy ustnej, wynikające między innymi z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Na pojawienie się paradontozy szczególnie narażeni są diabetycy, czyli osoby chorujące na cukrzycę. Wszelkie urazy dziąseł również mogą prowadzić do pojawienia się paradontozy.

Leczenie paradontozy

 

Paradontoza jest chorobą, którą trudno jest wyleczyć na własną rękę. Sklepy oferują bogatą ofertę środków łagodzących objawy paradontozy, jednak nie służą one leczeniu. Warto jest je stosować w połączeniu z odpowiednią opieką stomatologa, która skupia się na usunięciu przyczyn powstania choroby, przekładających się jednocześnie na jej rozwój.

Stomatolog, który rozpoczyna leczenie paradontozy, zaczyna od usunięcia kamienia nazębnego – zarówno z powierzchni korony, jak i tego znajdującego się pod powierzchnią dziąseł. Wyróżnia się następujące zabieg: kiretaż, skaling, rekonstrukcja tkanek przyzębia. Zdarza się również, że stomatolog zaleca korzystanie z antybiotyków, celem zwalczenia bakterii generujących problem.

Komu grozi paradontoza?

 

Paradontoza grozi każdemu, kto nie wykonuje zabiegów mających na celu usunięcie kamienia nazębnego. Skaling i piaskowanie to zabiegi, które warto wykonywać nawet dwa razy do roku, celem lepszego kontrolowania poziomu kamienia nazębnego. Problem dotyczy także osób, które borykają się z problemem wady zgryzu, ale go nie rozwiązują.