Czym zajmuje się periodontolog?

Czym zajmuje się periodontolog?

14 grudnia 2022 Wyłączono przez Domadent

Jak każdy zapewne wie, nie ma jednego, uniwersalnego lekarza, który znałby się na wszystkim i byłby w stanie wyleczyć człowieka ze wszystkich chorób. Z tego też powodu powstały specjalizacje, czyli nauki zajmujące się poszczególnymi zakresami ludzkiego ciała. Oczywiście każdy doskonale wie, kim jest i czym się zajmuje neurolog, kardiolog czy też nawet nefrolog. Jak się jednak okazuje, bardzo często dużą zagadką dla wielu osób jest to, czym zajmuje się periodontolog. Co to za specjalizacja i czego ona dotyczy? Jakie choroby może leczyć periodontolog?

Jaki lekarz leczy błony śluzowe?

Czym zajmuje się periodontolog? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, z jakimi chorobami ludzie zmagają się w przeważającej większości. Sporo osób może powiedzieć, że chodzi o choroby serca, płuc czy też żołądka. To prawda, są to naprawdę poważne przypadłości, lecz nie stanowią one głównego problemu u sporej części społeczeństwa. Jak się okazuje, chorobami tymi bez żadnych wątpliwości są te z zakresu jamy ustnej.
Rzecz jasna każdemu od razu przyjdzie na myśl próchnica, która zbiera ogromne żniwo w postaci zniszczonych i utraconych zębów. Wystarczy tylko brak podstawowej higieny jamy ustnej, aby doprowadzić swoje zęby do stanu agonalnego. Żaden inny fragment ludzkiego ciała nie jest tak wrażliwy na zaniedbania, jak właśnie zęby. Jak jednak każdy wie, specjalistą, który, lecz zęby jest stomatolog. Czym zajmuje się periodontolog?

Wiedzieć trzeba, że nie tylko choroby zębów mogą być poważnym zagrożeniem w rejonie jamy ustnej. Oprócz tego dużym problemem mogą być także przypadłości dotykające tkankę przyzębia. Mowa tu jest o tych tkankach, które zabezpieczają ząb i stabilizują jego pozycję w zębodole. Wśród tych tkanek wymienić trzeba przede wszystkim dziąsło, lecz oprócz niego także ozębną i okostną. Dodatkowo wyróżnić tu trzeba kość wyrostka zębodołowego, a także cement korzeniowy. Wszystkie te tkanki są krytycznie ważne dla poprawnego osadzenia zęba. Tym lekarzem, który zajmuje się ich leczeniem, jest właśnie periodontolog.

Czy periodontolog leczy zęby?

Skoro wiadomo już, czym zajmuje się periodontolog, warto teraz przejść dalej i zastanowić się nad tym, jak konkretnie wygląda jego praca i jakiej pomocy może udzielić swoim pacjentom. Wielu z nich zastanawia się przykładowo nad tym, czy może on leczyć zęby. Jak to zatem wszystko wygląda szczegółowo?

Na samym początku dowiedzieć się trzeba, jakie konkretnie przypadłości mogą dokonać tkankę podtrzymującą zęby. Zdecydowanie najczęściej pacjenci zmagają się paradontozą. Jest to choroba, która postępując, cofa dziąsła, a w efekcie tego odsłania szyjki zębowe. Skutkiem takiego zjawiska może być rozchwianie zębów, a w następstwie tego ich wypadnięcie. Oczywiście to nie jedyna choroba, która może objąć przyzębie. Oprócz tego pojawić się mogą liczne stany zapalne, zaczerwienienie i krwawienie z dziąsła.

Co w dużej mierze odpowiedzialne jest za powstanie takich przypadłości? Jak się okazuje, w przeważającej większości stoją za tym samymi pacjenci. Paradontoza i inne poważne choroby przyzębia są bowiem najczęściej spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej. W wyniku tego na zębach odkłada się ogromna ilość płytki nazębnej, która z czasem zamienia się w kamień. Ten z kolei docierając do poziomu dziąsła, wywołuje w nim stan chorobowy.

Czym zajmuje się periodontolog? Jak można się bez trudu domyślić, głównym celem tego specjalisty jest wyleczenie tkanki przyzębia i uratowanie zębów. Czy specjalista ten zajmuje się leczeniem samych zębów? W tym wypadku sprawa jest dość skomplikowana — jeśli udamy się do periodontologa, z całą pewnością sprawdzi on zęby, usunie z nich nagromadzoną płytkę nazębną, a także kamień. Nie przeprowadzi jednak leczenie polegającego na usuwaniu próchnicy, nie wyleczy zębów kanałowo, a tym bardziej nie wszczepi implantów. Wszystkie te zadania leżą już w kompetencji stomatologa.

Ile kosztuje wizyta u periodontologa?

Ostatnią sprawą, o której warto się dowiedzieć w zakresie nauki dotyczącej przyzębia, to jak konkretnie wygląda wizyta u tego specjalisty, a przede wszystkim ile ona kosztuje. Czy leczenie u tego lekarza jest droższe niż stomatologiczne?

Zdecydowanie najważniejszym etapem wizyty u periodontologa jest dokładne ocenienie stanu jamy ustnej. Lekarz sprawdzi, jak wyglądają dziąsła i zęby, a następnie poinstruuję pacjenta czy robi jakieś błędy w zakresie ich mycia i podpowie, jak powinno się to robić. W razie potrzeby usunięty zostanie z zębów kamień, aby nie przerodził się on w stan zapalny dziąsła.
Oczywiście, jeśli tylko sytuacja tego będzie wymagała, możliwe jest od razu przeprowadzenie podstawowych zabiegów. Dobrym tego przykładem jest kiretaż, czyli oczyszczanie kieszonki zębowej ze złogów.

Ile kosztuje taka wizyta? Konsultacja z tym specjalistą to wydatek około 200 złotych. Jeśli chodzi o podstawowe zabiegi, to ich cena waha się w przedziale 150-200 zł. Oczywiście podany cennik nie jest ten sam dla każdego gabinetu i w zależności np. od regionu kraju może się różnić.