Dentysta dla dzieci – gaz rozweselający

Dentysta dla dzieci – gaz rozweselający

15 sierpnia 2022 Wyłączono przez Domadent

Kiedy powstają największe fobie, strachy i uprzedzenia do wizyt u dentysty? Jak można się bez trudu domyślić, ich źródłem są pierwsze wizyty w gabinetach dentystycznych. To właśnie wtedy, gdy dzieci doświadczają w takim miejscu bólu, silnego stresu i dyskomfortu, rodzi się pozostający na całe życie strach. Nic więc dziwnego, że wielu specjalistów zaleca, aby od najmłodszych lat stosować u dzieci specjalną formę znieczulenia. Dentysta dla dzieci gaz rozweselający — co warto wiedzieć?

Co daje gaz rozweselający u dentysty?

Dlaczego dzieci boją się wizyt u dentysty? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że jest to dla nich miejsce i forma badania dość nietypowa. W żadnym innym gabinecie nie doświadcza się badania i zabiegów na zębach, nie towarzyszy temu charakterystyczny zapach czy też dźwięki. Może to więc rodzić olbrzymi strach. Rzecz jasna kluczową sprawą jest także ból, który towarzyszy wielu zabiegom. W takiej sytuacji poleca się, aby wybrać taki gabinet, który podaje dzieciom specjalną formę znieczulenia.
Dentysta dla dzieci gaz rozweselający — jak działa takie znieczulenie? Gaz rozweselający, czyli popularna sedacja wziewna, to mieszanina tlenu oraz podtlenku azotu. Substancja ta podawana jest do ciała poprzez górne drogi oddechowe przy pomocy specjalnej, niewielkiej i niewzbudzającej niepokoju miseczki. Dostający się do organizmu gaz bardzo szybko przedostaje się do ośrodkowego układu nerwowego, delikatnie go paraliżując. W efekcie tego pacjent staje się spokojniejszy, silnie zrelaksowany i lekko senny. Gaz rozweselający dodatkowo sprawia, że dziecko nie czuje żadnego strachu i pozwala wykonać badanie, a nawet zabiegi dentystyczne. Dzięki temu, że gaz rozweselający podawany jest w bardzo nieinwazyjny sposób, nie ma on zapachu i barwy, a jedynie słodkawy posmak, cieszy się dużą akceptacją przez najmłodszych pacjentów.
Co jeszcze jest bardzo dużą korzyścią stosowania takiego znieczulenia? Oprócz tego, że powoduje on uspokojenie dziecka, a także wytworzenie w nim silnego poczucia komfortu malec cały czas jest przytomny. Dzięki temu jest świadomy tego, co się z nim dzieje i jakie zabiegi są realizowane. Efektem tego jest pokonanie strachu przed kolejnymi wizytami, a dziecko przekonuje się, że badania i zabiegi dentystyczne nie są tak straszne, jak się może wydawać. Dzięki temu już na późniejszym etapie życia możliwe będzie przeprowadzanie takich wizyt jedynie z miejscowym znieczuleniem.

Czy gaz rozweselający jest bezpieczny dla dzieci?

Dentysta dla dzieci gaz rozweselający — korzyści ze stosowania takiego znieczulenia są bez wątpienia bardzo duże, a przez wielu rodziców określane jako bezcenne. Dzięki takiemu znieczuleniu nie tylko możliwe jest przeprowadzenie wielu czynności dentystycznych, lecz możliwe jest uniknięcie powstawania w dziecku fobii, która mogłaby spowodować prawdziwą katastrofę w stanie zębów, co byłoby wynikiem unikania wizyt u dentysty.
Pomimo jednak tego, że takie znieczulenie ma ogromne korzyści, wielu rodziców mimo wszystko zastanawia się nad tym, czy jest to bezpieczne dla ich dziecka rozwiązanie. A może jednak substancja ta pomimo dużych korzyści ma także pewne wady?
Jak się okazuje, stosowanie gazu rozweselającego jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z żadnym większym ryzykiem. Gaz ten może być podawane nie tylko dorosłym, lecz także najmłodszym. Oczywiście na uwadze należy mieć to, że może on w pewnych wypadkach wywoływać niepożądane skutki uboczne. Mowa tu jest więc o krótkotrwałych zawrotach głowy, nudnościach, a nawet wymiotach. Jednoczesne wiedzieć trzeba, że dość szybko one mijają.
Dentysta dla dzieci gaz rozweselający — czy istnieją przeciwwskazani? Trzeba mieć świadomość, że istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania takiego znieczulenia. Kiedy więc powinno się z niego zrezygnować? Sedacja wziewna odradzana jest wtedy, gdy dziecko zmaga się z infekcją górnych dróg oddechowych, czyli ma np. katar lub zapalenie gardła. Co więcej, takie znieczulenie odradzane jest podczas chorób płuc, u cukrzyków, osób z wadami serca czy też w przypadku osób chorych na nowotwory. Wiedzieć bowiem trzeba, że takie mniej lub bardziej poważne choroby mogą zaburzyć działanie gazu rozweselającego i spowodować nieprzewidziane skutki uboczne. Dla bezpieczeństwa dziecka lepiej więc w takich okolicznościach zrezygnować z sedacji.

Czy gaz rozweselający znieczula?

Gaz rozweselający to jedna z lepszych form walki ze stresem u dzieci, lecz także u dorosłych pacjentów. Warto się jeszcze na koniec dowiedzieć jednak o ostatniej sprawie. Dentysta dla dzieci gaz rozweselający działanie znieczulające — jak to wygląda w szczegółach?
Głównym działaniem gazu rozweselającego jest wywoływanie poczucia bezpieczeństwa, relaksu i spokoju. Czy jest to jednak substancja o właściwościach znieczulających? W pewnym stopniu tak, lecz na uwadze trzeba mieć, że bolesne zabiegi, takie jak borowanie zęba, powinny być mimo wszystko znieczulone dodatkowo osobnym środkiem podawanym miejscowo. Równoległe stosowanie sedacji i środków znieczulających pozwala na osiągnięcie zdecydowanie najlepszych wyników w leczeniu pacjentów.