Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Jak uniknąć leczenia kanałowego?

6 sierpnia 2024   przez  Domadent

Z różnych przyczyn może dojść do infekcji bakteryjnej w jamie ustnej. Drobnoustroje atakując ząb powodują rozwój próchnicy. Gdy dotrze ona do kanału korzeniowego doprowadzając do nieodwracalnego zapalenia miazgi, wtedy trudno jest uniknąć leczenia kanałowego. Ten owiany złą sławą zabieg stomatologiczny nie cieszy się popularnością wśród pacjentów. Często pytają oni o inne metody leczenia w przypadku problemów z zębami. Co zatem należy robić, żeby nie trzeba było przeprowadzać leczenia kanałowego? Odpowiadamy w tym tekście.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Leczenie kanałowe jest jednym z wielu zabiegów dentystycznych stosowanych w walce z zaawansowaną próchnicą. Metoda ta polega na usunięciu nieodwracalnie zainfekowanej miazgi zęba, czyli tkanki, która wypełnia komorę zęba i jego kanały. Stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na precyzyjniejsze usunięcie zainfekowanej tkanki, nagromadzonych bakterii oraz nerwu. Następnie specjalista aplikuje do kanału wyplenienie chroniące przed bakteriami. Cały proces leczenia pozwala uratować ząb, który w innym przypadku trzeba by było usunąć.

Jak uniknąć konieczności leczenia kanałowego?

Wielu pacjentów obawia się leczenia endodontycznego. Chcą uniknąć konieczności przeprowadzenia zabiegu, powinno się systematycznie dbać o higienę jamy ustnej. Podczas mycia zębów oprócz szczoteczki i pasty, warto również używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Należy co pewien czas udać się do stomatologa. Ważne są wizyty kontrolne odbywane co 3-18 miesięcy w zależności od stanu uzębienia, a także regularne badania obrazowe w postaci pantomogramu lub tomografii komputerowej, w celu wykrycia ukrytych i przewlekłych stanów zapalnych. Zwłaszcza stożkowa tomografia komputerowa daje dużą możliwość na uzyskanie precyzyjnego obrazu struktur anatomicznych, co pozwala na pełniejszą ocenę stanu zęba. W utrzymaniu zdrowia jamy ustnej pomoże ograniczenie spożycia słodyczy oraz pokarmów i napojów zawierających cukier, picia kawy i przyjmowania produktów o kwaśnym odczynie pH. Lepiej też uważać na jedzenie nadmiernie gorących i zimnych pokarmów, ponieważ pod wpływem skrajnych temperatur ząb może popękać. Takie samo ryzyko istnieje podczas gryzienia twardych produktów.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Do takiego stanu najczęściej przyczynia się nieleczona próchnica, będąca konsekwencją zaniedbań np. w kwestii higieny jamy ustnej. Infekcja bywa również wynikiem urazu zęba np. złamania. Niekiedy do uszkodzenia może dojść w skutek wcześniej wykonanych zabiegów dentystycznych. Przeprowadzenie leczenia kanałowego jest konieczne również ze względu na dokuczliwe objawy utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Zalicza się do nich silne bóle, nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, a także obrzęk dziąsła. Niekiedy pod wpływem rozwoju infekcji ząb zmienia swój naturalny kolor. Warto odbywać regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, ponieważ takie działanie ma pozytywny wpływ na zdrowie, a wczesne leczenie pozwoli na uniknięcie powikłań i dolegliwości.

Czy dostępne są alternatywy dla leczenia kanałowego?

W przypadku gdy na podstawie wyników badań stomatolog określi, że nastąpił nieodwracalny stan zapalny miazgi lub też jej martwica, wtedy wykonanie leczenia kanałowego staje się koniecznością. Niezastosowanie tego procesu kończy się usunięciem zęba, ponieważ infekcja może rozprzestrzenić się na inne tkanki organizmu i doprowadzić do groźnych powikłań. Leczenie kanałowe wykonuje się nawet przy mocno zniszczonej koronie zęba, a zachowanym korzeniu. Można wtedy umieścić w nim wkład koronowo-korzeniowy, a także porcelanową koronę protetyczną. Alternatywnym rozwiązaniem dla leczenia kanałowego jest zastosowanie implantu, jednak wcześniej należy usunąć uszkodzony ząb lub jego korzeń.

Mity na temat leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wciąż budzi niepokój i obawy u wielu pacjentów. Przekazywane są różne informacje na temat tego zabiegu, często sprzeczne ze stanem fatycznym. Nowoczesna stomatologia jest już na tyle rozwiniętą dziedziną, że oferuje pacjentowi komfortowe warunki i metody, nawet przy tak inwazyjnym oraz skomplikowanym zabiegu. Co zatem jest mitem?
– Konieczność zatrucia zęba – w wielu przypadkach nie trzeba wykonywać tego zabiegu, ponieważ stomatolog usuwa zainfekowaną miazgę i dokładnie oczyszcza kanał, co przyspiesza cały proces.
– Intensywny ból – obecnie zastosowanie znieczulenia miejscowego całkowicie eliminuje dolegliwości bólowe. Może być zaaplikowane do jamy zęba lub też w przestrzeń międzykorzeniową i kość gąbczastą.
– Długotrwały proces – nowoczesne metody leczenia pozwalają na przeprowadzenie leczenia w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jednak zależy to od każdego indywidualnego przypadku.
– Duże koszty – cena uzależniona jest od ilości kanałów i rodzaju zęba, jednak nie jest tak wysoka jak w przypadku jego usunięcia i wstawienia protezy, czy też implantu.