Jak usunąć kamień na zębach?

Jak usunąć kamień na zębach?

24 sierpnia 2021 Wyłączono przez Domadent

Jak usunąć kamień na zębach?

Najskuteczniejszą metodą higieny jamy ustnej jest regularne odwiedzanie dentysty. Większość gabinetów stomatologicznych zaleca regularne usuwanie kamienia nazębnego co sześć miesięcy. Jeśli zastanawiasz się jak usunąć kamień na zębach to regularne czyszczenie i fluoryzacja są świetnymi pomocnikami w walce z kamieniem nazębnym i płytką nazębną.


Istnieje też wiele dostępnych bez recepty metod mających na celu usuwanie płytki nazębnej.
Półki sklepowe są wypełnione markami wybielaczy i środków do czyszczenia zębów. Są one nie tylko drogie, ale niektóre są bardzo szkodliwe dla warstwy ochronnej zębów zwanej szkliwem. Dla środków chemicznych istnieją jednak naturalne alternatywy. Korzystając z naturalnych, skutecznych i bezpiecznych metod, możesz usunąć nagromadzony kamień nazębny w zaciszu własnego domu za pomocą materiałów, które prawdopodobnie już posiadasz.


Aby uzyskać mieszankę wybielającą zęby i zwalczającą kamień nazębny należy myć żeby sodą oczyszczoną. Sodę oczyszczoną trzeba pozostawić na zębach co najmniej piętnaście minut przed spłukaniem.
używanie octu to kolejna metoda pomagająca usunąć kamień nazębny. Zacznij od wymieszania octu w szklance ciepłej słonej wody. Roztworem tym można płukać jamę ustną raz dziennie, aby wspomóc usuwanie kamienia nazębnego, który utworzył się w obszarze między zębami a dziąsłami.
Świetnym sposobem na pozbycie się kamienia nazębnego są też skórki pomarańczowe. Wnętrzem skórki pomarańczowej należy pocierać okolice zębów i dziąseł.

Od czego się robi kamień na zębach?

Kamień nazębny tworzy się poniżej i powyżej linii dziąseł. Nawet jeśli bardzo dbasz o zęby w domu, nadal masz bakterie w jamie ustnej. Mieszają się z białkami i produktami ubocznymi żywności, tworząc lepką warstwę zwaną płytką nazębną. Ta maź pokrywa zęby, dostaje się pod linię dziąseł i przykleja się do zębów tworząc kamień nazębny. Kamień nazębny ma zwykle kolor żółto-brązowy i tworzy się, gdy płytka nazębna, która jest bezbarwna, pozostaje nieoczyszczona z zębów przez dłuższy czas. Proces ten trwa około dwóch tygodni, ale niektórzy, którzy są bardziej przygotowani do odkładania się kamienia nazębnego, mogą go doświadczyć w znacznie krótszym czasie.

Kamień nazębny – objawy

Płytka nazębna jest łatwo dostrzegalna dzięki bladożółtej barwie, która pokrywa zęby, ale czasami może być również bezbarwna. Dodatkowo po stwardnieniu kamień nazębny sprawia, że zęby są szorstkie, zazwyczaj przy linii dziąseł. Żywność i napoje, takie jak kawa, mogą łatwo przebarwiać osady z kamienia nazębnego, które mogą zabarwić zęby na brązowo.

Kamień na zębach – zalecenia po zabiegu

Po każdym zabiegu stomatologicznym dentysta udzieli szczegółowych instrukcji, jak osiągnąć najlepszy możliwy powrót do zdrowia.
Usuwanie kamienie nazębnego nie wiąże się z żadnymi skomplikowanymi zaleceniami. Dentyści zalecają używanie antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej, aby utrzymać obszar w czystości i uniknąć infekcji. Dziąsła wygoją się w ciągu kilki dni. Usuwanie kamienia nazębnego nie wymaga dodatkowych wizyt kontrolnych.