Krzywią mi się zęby – co zrobić?

Krzywią mi się zęby – co zrobić?

16 listopada 2022 Wyłączono przez Domadent

Krzywienie zębów może występować u osób w różnym wieku. Zjawisko to, nazywane przez stomatologów stłoczeniem miewa różne przyczyny. Choć bywa kojarzone z problemem dotyczącym estetyki, warto wiedzieć, że posiada też negatywny wpływ na zdrowie. Krzywią mi się zęby – co mam zrobić? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Krzywe zęby – jakie mogą być przyczyny?

Nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej może wynikać z indywidualnego ukształtowania szczęki i żuchwy lub problemów nabytych w trakcie życia. Możliwe, że w dzieciństwie zdarzyło Ci się usłyszeć, iż ssanie kciuka lub obgryzanie paznokci doprowadzi do posiadania krzywego zgryzu. Czy pomiędzy tymi zjawiskami występuje zależność? Choć wspomniane nawyki nie muszą wpływać na kondycję jamy ustnej, często zwiększają prawdopodobieństwo stłoczenia zębów. Krzywią mi się zęby – jakie są pozostałe możliwe powody takiego stanu rzeczy?

Jedną z częstych przyczyn stłoczenia jest utrata zębów. Bardzo ważny jest więc nadzór nad rozwojem uzębienia u dzieci, które gubią mleczaki. Powstające wolne miejsca w jamie ustnej mogą wpływać na to, w jaki sposób będzie wyrastało nowe uzębienie. Problem ten dotyczy jednak również osób dorosłych. Wyrwanie lub utrata jednego zęba może doprowadzić do migracji pozostałych. Należy zawsze pamiętać, że kondycja poszczególnych miejsc w jamie ustnej wpływa na stan całego uzębienia. Dlatego też tak ważne jest odbywanie regularnych kontroli i podejmowanie wczesnych interwencji. Co jeszcze należy wiedzieć na ten temat?

Dlaczego zęby się krzywią?

Jeśli „krzywią mi się zęby” to stwierdzenie, które pojawia się w Twojej głowie, dobrym pomysłem będzie wzięcie pod uwagę wszystkich możliwych przyczyn. Kolejnym powodem, o jakim warto wspomnieć są zaburzenia okluzyjne. Wywoływane są one brakiem harmonii pomiędzy ułożeniem zębów a czasem nawet ich nietypowy kształt. W ich wynik dochodzi do modyfikacji w stanie skroniowo-żuchwowym i wysunięcia żuchwy do przodu. To z kolei często prowadzi do migracji zębów.

Inną możliwą przyczyną stłoczenia są wszelkie zmiany dotyczące jamy ustnej i jej okolic. Jeśli w tym miejscu dochodzi do zwiększenia lub zmniejszenia nacisku na szczęki, może to mieć wpływ na kształt uzębienia. Przykładem może być powiększenie ust lub doznanie ran i uszkodzeń. Pamiętaj o tym, że zmiany w układzie uzębienia to nie tylko kwestia wyglądu. Jakie problemy mogą wywoływać krzywe zęby?

Nieprawidłowy układ zębów w jamie ustnej przede wszystkim utrudnia ich dokładne czyszczenie. Jeśli dostęp do poszczególnych miejsc za pomocą szczoteczki czy nici dentystycznej nie jest możliwy, będą się tam namnażały bakterie. Niesie to za sobą dość duże ryzyko. Przede wszystkim może powodować nadmierny wzrost płytki nazębnej i problemy z próchnicą. Krzywią mi się zęby – jakie mogą być konsekwencje? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, wiedz o tym, że nieodpowiednie ustawienie będzie powodowało nierównomierne ścieranie i ryzyko wielu uszkodzeń. Stłoczone zęby o wiele trudniej jest zachować w dobrej kondycji przez długi czas.

Co zrobić, gdy ma się krzywe zęby?

Krzywią mi się zęby to stwierdzenie wypowiadane przez coraz więcej osób. Czy w takiej sytuacji konieczne jest podjęcie jakiegoś działania? Jak najbardziej. Należy pamiętać, że nieodpowiedni stan uzębienia może doprowadzić nawet do problemów z oddychaniem i wpłynąć na ogólny dobrostan organizmu. Co można zrobić, aby zapobiec takim kłopotom?

Osobom chcącym uniknąć ryzyka stłoczenia zębów zaleca się regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym już w młodym wieku. O prawidłowe ukształtowanie szczęki najłatwiej jest zadbać u dzieci. Stosowane wówczas aparaty ortodontyczne często mogą być noszone tylko w nocy, a szybka reakcja pozwala wyprostować zgryz w krótkim czasie. Co mogą zrobić dorośli, u których występuje taki problem?

Aparaty ortodontyczne można zacząć nosić w każdym wieku. W przypadku osób dorosłych czas korekcji jest zwykle dłuższy, wyprostowanie zębów jest jednak możliwe. Jeśli zauważasz, że Twoje zęby ulegają skrzywieniu, jak najszybciej udaj się do ortodonty. Specjalista będzie wiedział, jakie leczenie należy zastosować w danej sytuacji. Aparaty na zęby występują w różnych formach i mogą charakteryzować się odmiennym działaniem, dlatego zaleca się skorzystanie z usług zaufanych lekarzy.

Choć aparaty ortodontyczne kojarzone są z klasycznymi, metalowymi modelami, nie jest to jedyna opcja. Coraz częściej noszone są aparaty przezroczyste lub takie, które zakłada się od wewnętrznej strony szczęki. Takie rozwiązania są zazwyczaj bardziej dyskretne. Na zadbanie o swoje zdrowie nigdy nie jest za późno. Nadanie uzębieniu odpowiedniego kształtu nie tylko wpłynie na ogólne samopoczucie, ale też uchroni przed poważniejszymi komplikacjami w przyszłości. Odpowiednio zaplanowane leczenie pozwoli szybko osiągnąć upragnione efekty. Podczas prostowania uzębienia należy również pamiętać o regularnych wizytach u ortodonty i stomatologa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zadbanie o stan jamy ustnej nie stanowi wyzwania.