Lapisowanie zębów u dzieci

Lapisowanie zębów u dzieci

17 lutego 2021 Wyłączono przez Domadent

Lapisowanie zębów to od dawna znana metoda ich ochrony przed próchnicą. Metoda ta jest szczególnie popularna wśród stomatologów pediatrycznych, którzy uważają lapisowanie zębów mlecznych za jedną z podstawowych broni w swoim arsenale.

Czym jest lapisowanie zębów?

Lapisowanie zęba polega na jego impregnacji azotanem srebra. Związek ten ma silne właściwości bakteriobójcze. W miejscu nałożenia niszczy bakterie próchnicy i wzmacnia tkanki zęba.

Jak przebiega zabieg lapisowania?

Impregnacja zęba azotanem srebra to wymagająca dużych umiejętności metoda terapeutyczna.

  • Zabieg zaczyna się od dokładnego oczyszczenia zęba (lub zębów, jeśli wskazane jest lapisowanie więcej niż jednego).
  • Na oczyszczone zęby nakładany jest specjalny roztwór impregnujący. Należy go dokładnie wetrzeć we wszystkie zmiany próchnicowe.
  • Impregnacja zębów azotanem srebra nie wymaga stosowania znieczulenia. Istotne jest jednak to, aby przez godzinę po wizycie pacjent nic nie jadł ani nie pił.
  • Wykonanie pełnego lapisowania wymaga odbycia trzech wizyt.

Integralną częścią procesu leczenia jest stosowanie przez małego pacjenta ścisłego reżimu postępowania po każdym zabiegu. Przez dłuższy czas musi on stosować specjalną dietę (m.in. unikać twardych pokarmów) i zachowywać wyjątkową dbałość o higienę jamy ustnej. Cykle lapisowania zębów należy też regularnie powtarzać (zazwyczaj co pół roku lub rok, zależnie od wskazań prowadzącego leczenie stomatologa).

Wskazania i zalety do lapisowania

Podstawowym wskazaniem do lapisowania zębów mlecznych jest tak duże zaawansowanie procesu próchniczego, że ryzyko nieutrzymania plomby w zębie staje się realne. Nie można wtedy stosować żadnych wypełnień powstałego ubytku – przynajmniej dopóki nie zatrzyma się postępującego psucia zęba.

Takie sytuacje zdarzają się wśród dzieci o wiele częściej niż wśród dorosłych, ponieważ zęby mleczne są słabsze niż w pełni wykształcone zęby stałe.

Podstawowe zalety zabiegu to:

  • bezbolesność – nie wymaga on stosowania znieczulenia miejscowego;
  • skuteczność profilaktyczna;
  • zapobiega wadom zgryzu (utrata zęba lub zębów mlecznych z powodu próchnicy może powodować jej rozwój);
  • zapobiega przeniesieniu próchnicy na zęby stałe.

Wady lapisowania

Krytycy wskazują, że substancja w zetknięciu ze zmianą próchniczą powoduje powstanie czarnych przebarwień. Nowoczesna stomatologia znalazła jednak rozwiązanie tego problemu – lapisowanie bezbarwne. Polega ono na używaniu w leczeniu chlorku cynku zamiast azotanu srebra.

Pod wpływem tej substancji na zębach nie powstają czarne plamy. Jej stosowanie jest jednak ograniczone do wczesnych i drobnych zmian próchnicowych. W przypadku zaawansowanego procesu próchniczego wciąż niezastąpiony pozostaje azotan srebra.

Na koniec należy zaznaczyć, że lapisowanie zębów jedynie zatrzymuje proces próchniczy, nie rozwiązuje natomiast problemu już powstałych ubytków. Po zakończeniu lapisowania często trzeba założyć na nie plomby. O tym, jak również o całości leczenia – powinien jednak każdorazowo decydować lekarz prowadzący.