Objawy zgorzeli zęba
31 sierpnia 2021Zdrowe zęby to wynik skutecznej i odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jest to kluczowym aspektem w walce z chorobami naszego uzębienia. Brak wizyt kontrolnych u stomatologa, nieleczona próchnicą może wpłynąć na stan zdrowia naszej jamy ustnej.
Zgorzel zęba – charakterystyka
Do najbardziej popularnych objawów charakteryzujących tak zwaną zgorzel zęba jest na pewno uporczywy i tętniący ból. Bierzemy jeden środek przeciwbólowy, drugi. Ból z trudem mija, ale kiedy tylko leki przestają działać, powraca ze zdwojoną siłą. Podczas zgorzeli zęba nasze szkliwo może być lekko zmatowione i przebarwione. Przyczyną silnego bólu jest wzrost ciśnienia w komorze nerwu zęba, spowodowanego nagromadzeniem produktów gnilnych. Dodatkowym objawem może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z zepsutego zęba. Kiedy zauważymy jakiekolwiek opuchnięcia, obrzęki, wysoką gorączkę, może być to znakiem bardzo poważnego stanu wynikającego z rozprzestrzeniania się bakterii.
Co to jest – zgorzel w zębie?
Inaczej jest nazywana zgorzelą miazgi zębowej. Jest to martwica tkanek, które ulegają procesowi gnilnemu.
Przyczyniają się do tego te same bakterie, które powodują zniszczenie szkliwa i stan zapalny miazgi. Nieleczony stan zapalny miazgi może doprowadzić do martwicy, ponieważ bakterie świetnie sobie radzą w martwych tkankach. Dochodzi do rozpadu gnilnego miazgi komorowej lub kanałowej. Przyczyną powstania w zębie zgorzeli, są bakterie beztlenowe, które dostały się do miazgi. Kiedy ubytki w zębach są duże, jest to świetna droga dla takich bakterii, aby tam się dostać.
Zgorzel zęba – leczenie
Jeśli zgorzelinowy rozpad miazgi będzie nieleczony, może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Najmniej groźnym powikłaniem może być utrata zęba objęta stanem zgorzelinowym. Jednak jest to jeszcze najmniejszy kłopot. Gorzej, gdy nieleczona zgorzel spowoduje przedostanie się bakterii do krwiobiegu. Wtedy może dojść do zakażenia tkanek, zapalenia okostnej, powstanie ropni i przetok.
Leczenie zgorzeli zęba polega na usunięciu bakterii przyczyniających się do powstania stanu zgorzelinowego. Przeważnie pierwszym wyborem jest leczenie kanałowe objętego chorobą zęba. Sprawa wygląda prosto, jeśli bakterie zaatakowały tylko miazgę zębową. Jednak może się okazać, że zakażone zostały bardziej rozległe miejsca. Wtedy, kiedy podejrzewa się zaawansowane stadium rozprzestrzenienia bakterii, może być potrzebne leczenie chirurgiczne, polegające na nacięciu ropnia. Należy także zastosować antybiotykoterapię. Nieleczona zgorzel zęba może doprowadzić do wielu powikłań, jak zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, a nawet sepsę.
Pamiętajmy, że systematyczna kontrola naszego stanu uzębienia to połowa sukcesu w utrzymaniu ich zdrowia i piękna. Wydawać by się mogło, że choroby zębów nie mają wpływu na nasz organizm. Nic bardziej mylnego! Zwykłe zapalenie zęba, to nie tylko dyskomfort w postaci bólu. To także wielkie ryzyko wielu powikłań. Przykładem niech będzie dla nas choroba, jaką jest zgorzel zęba, która nieleczona może doprowadzić nawet do sepsy.