Piaskowanie zębów – co to? Odpowiadamy na pytanie.

Piaskowanie zębów – co to? Odpowiadamy na pytanie.

17 sierpnia 2021 Wyłączono przez Domadent

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że piaskowanie zębów jest obok wybielania i skalingu najczęściej wykonywanym zabiegiem przeprowadzanym w gabinetach dentystycznych.

Piaskowanie zębów – charakterystyka

W najprostszym możliwym ujęciu jest to bardzo prosty i nieinwazyjny zabieg stomatologiczny, który jest przeprowadzany, by poprawić stan higieny jamy ustnej pacjenta. Ponadto procedura polega na oczyszczeniu zębów ze zgromadzonego osady i kamienia przy pomocy zawiesiny zawierającej w swoim składzie drobinki substancji czyszczącej.

Warto wiedzieć, że głównym komponentem piasku stomatologicznego są stosunkowo twarde substancje, które bez żadnego problemu poradzą sobie z usuwaniem osadu nazębnego. Są jednak na tyle delikatne, że nie doprowadzą do uszkodzenia szkliwa. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane są drobinki wodorowęglanu sodu czy glicyny. Oczywiście specyficzny posmak piasku dentystycznego może przyczynić się do dyskomfortu u pacjenta.

Czy piaskowanie wybiela zęby?

Należy mieć świadomość, że bardzo często razem z omawianym piaskowaniem przeprowadzane jest również wybielanie zębów. Warto zaznaczyć, że uprzednia higienizacja jamy ustnej jest wręcz wskazana. Godny uwagi jest fakt, że poszczególne środki wybielające mogą nie zadziałać efektywnie na powierzchnię, która jest pokryta kamieniem czy nalotem.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zabieg piaskowania może wpłynąć na poprawę kolorystyki uzębienia. Osoby, które jednak liczą na zmianę w zakresie od kilku do kilkunastu odcieni, powinny zdecydować się na wybielanie stomatologicznymi metodami.

Piaskowanie zębów – efekty uboczne

Zabieg nie może być wykonywany u wszystkich pacjentów. Należy mieć świadomość, że przeciwwskazaniami do omawianego piaskowania są owrzodzenia, stany zapalne błony śluzowej i dziąseł. Ponadto nie jest zalecane przeprowadzenie zabiegu u osób, które cierpią na różne choroby układu oddechowego.

Doskonałymi przykładami mogą być pylica i astma. Warto wiedzieć, że zabieg w zdecydowanej większości przypadków nie będzie powodował żadnych skutków ubocznych. Godny uwagi jest jednak fakt, że część pacjentów skarży się na niewielkie podrażnienia dziąseł czy krótkotrwałą nadwrażliwość zębów.

Koszt piaskowania zębów

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że cena omawianego piaskowania może różnić się w zależności od ilości łuków poddawanych zabiegowi, gabinetu czy miasta. W przypadku, gdy pacjent będzie zainteresowany odświeżeniem całego uśmiechu musi liczyć się z wydatkiem od 130 do 180 złotych. Jeżeli jednak podejmie decyzję o piaskowaniu tylko dolnych lub górnych zębów, koszt wyniesie od 70 do 110 złotych.

Należy mieć świadomość, że piaskowanie jest w stanie w stosunkowo szybki i bezbolesny sposób uwolnić daną osobę od przebarwień czy osadu nazębnego. Warto wiedzieć, że efekt zabiegu w najprostszym możliwym ujęciu będzie polegał zarówno na poprawie estetyki uśmiechu, jak i pozbyciu się różnych bakterii z płytki nazębnej. W celu utrzymania rezultatów możliwie najdłużej rekomendowane jest pamiętanie o standardowej higienie jamy ustnej.