Poznaj leki i preparaty na halitozę. Zadbaj o świeży oddech i higienę jamy ustnej. 

Poznaj leki i preparaty na halitozę. Zadbaj o świeży oddech i higienę jamy ustnej. 

14 marca 2024 Wyłączono przez Domadent

Nieświeży oddech, czyli halitoza to bardzo niekomfortowa dolegliwość. Przyczyny jej występowania są różne. Gdy jest spowodowana jakąś chorobą, wtedy stosuje się odpowiednie leczenie. Jednak można ją również niwelować poprzez systematyczną i dokładną higienę jamy ustnej. Jakie preparaty są najbardziej skuteczne w tym względzie?

Przyczyna nieświeżego zapachu z ust

Halitoza, czyli cuchnący oddech, charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem z ust. Może on wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, palenia wyrobów tytoniowych, diety, a także kamienia nazębnego, nalotu na języku, ubytków próchniczych oraz odkładającej się płytki nazębnej. Niekiedy przykra woń pojawia się  na skutek paradontozy, owrzodzeń, stanów zapalnych w jamie ustnej oraz mniejszej ilości produkcji śliny. Do przyczyn halitozy zalicza się też zapalenie zatok przynosowych, choroby nowotworowe, choroby płuc, choroby przewodu pokarmowego (np. refluks żołądkowo-przełykowy), zakażenie Helicobacter pylori, mocznicę, czy też niewydolność wątroby.

Pasty i płyny zwalczające nieświeży oddech

W przypadku halitozy warto stosować pasty do zębów posiadające w swoim składzie ekstrakty roślinne odświeżające oddech. Działają one antybakteryjnie i antyseptycznie. Właściwości te zawdzięczają takim składnikom jak np. kardamon, mentol, olejek goździkowy, czy koper. Do płukania jamy ustnej służą płyny z substancjami hamującymi rozwój płytki nazębnej i eliminujące bakterie. Są to np. sorbitol, xylitol, tymol, mleczan cynku, czy też mięta.

Preparaty na nieświeży oddech

Do niwelowania nieprzyjemnego zapachu z ust służą też odświeżacze w sprayu, które stosuje się zaraz po posiłku. Skuteczne są również pastylki do ssania oraz kropelki dodawane na pastę do zębów.

Air-Lift kapsułki niwelujące nieświeży oddech

Kapsułki Air-Lift niwelują przykry zapach z ust spowodowany paleniem papierosów, chorobami, a także w wyniku zmniejszonej produkcji śliny. W składzie tych preparatów znajduje się oliwa z oliwek oraz olejki: pietruszkowy, chlorofilowy, mentolowy i miętowy. Zaczynają działać ok. 20 minut po spożyciu.

Fresh Breath – odświeżacz do ust

Fresh Breath to odświeżacz w sprayu. Po bezpośrednim rozpyleniu do jamy ustnej daje długotrwałe poczucie świeżości. Skutecznie niweluje zapach nikotyny. W jego składzie znajduje się m.in. mięta pieprzowa.

Halitomin i inne suplementy diety

Przy nieświeżym oddechu stomatolodzy zalecają stosowanie suplementów diety. Jednym z rodzajów jest halitomin posiadający w swoim składzie cynk, mentol oraz ziele tymianku. Ma formę tabletek, które  należy ssać, co zapewni świeży oddech. Inne produkty o podobnym działaniu to halitofast zawierający substancje słodzące i aromatyczne, a także organiczny cynk.

Kropelki na Halitozę

Bardzo dobrym sposobem na halitozę jest stosowanie kropelek stomatologicznych. Już tylko trzy dodane do pasty do zębów spowodują, że oddech się poprawi, a w ustach da się odczuć świeżość. Kropelki świetnie się sprawdzą również przy stanach zapalnych dziąseł i próchnicy. Zawierają olejki imbirowe, kardamonowe, a także xylitol i isomalt.

Czyścik do języka i higiena jamy ustnej

W higienie jamy ustnej bardzo ważne jest także czyszczenie języka. Do tego celu służą specjalne skrobaczki i czyściki. Wykonane są z miękkiego tworzywa, posiadają ergonomiczny kształt uchwytu, antypoślizgową nawierzchnię i odpowiedni kąt nachylenia. Z powierzchni języka usuwają osad oraz bakterie powodujące nieświeży oddech.