Do czego służy pantomogram cyfrowy?
1 marca 2021Zdrowie jamy ustnej dla wielu osób jest niezwykle ważne, a stan zębów jest wizytówką, sporo mówiącą o danej osobie. Chcąc dbać o zęby, powinno się regularnie wykonywać zdjęcie pantomograficzne.
Co to jest i jakie są wskazania do pantomogramu?
Zdjęcie pantomograficzne to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, na którym widać wszystkie najważniejsze elementy jamy ustnej, co pozwala na zdiagnozowanie rozmaitych jej chorób. Zdjęcie panoramiczne zębów obejmuje także szczęki, żuchwę i stawy skroniowo-żuchwowe, a więc daje możliwość oceny stanu zdrowia kości przyzębia i szczęki.
Wskazania do jego wykonania są różne. Najczęściej wykonuje się je, kiedy pojawia się ból zębów – najczęściej więcej niż jednego. Zamiast robić oddzielnie zdjęcia kilku zębów, robi się całościowe zdjęcie panoramiczne zębów, dzięki czemu stomatolog może zapoznać się ze stanem całej jamy ustnej.
Zdjęcie takie wskazane też jest jako element profilaktyki i każdy powinien je zrobić raz w roku. Koniecznie powinny wykonywać je osoby mające problemy z dziąsłami, które zauważają krwawienia z dziąseł, ich obniżenie i chybotliwość zębów.
Zalecane jest one także osobom, które przeszły już rozmaite zabiegi stomatologiczne, gdyż pantommogram pozwala zobaczyć, czy plomby są szczelne i czy nie rozwija się pod nimi stan zapalny. Szczególnie ważne badanie to jest w przypadku osób po leczeniu kanałowym, gdyż wtedy stany zapalne zęba nie dają żadnych objawów bólowych, a jednocześnie są bardzo niebezpieczne dla jamy ustnej i całego organizmu stanowiąc nawet zagrożenie dla życia.
Jak wygląda badanie?
Pantomogram wykonuje się tak, jak każde inne zdjęcie. Pacjent musi pod nim stanąć nieruchomo na kilka chwil, kiedy to wykonywane jest zdjęcie. Aby dało się precyzyjnie ustawić aparat, pacjent musi zagryźć specjalny uchwyt.
Podczas badania zęby i szczęka są prześwietlane promieniowaniem RTG, a obraz jest dokładnie skanowany, dzięki czemu jest on często bardzo szczegółowy. Co więcej, współcześnie stosuje się aparaty, w których dawka promieni RTG jest bardzo niska, dzięki czemu nie jest one już tak niebezpieczne, jak kiedyś i można się mu poddawać zdecydowanie częściej bez obawy o to, że pojawią się choroby wynikające ze zbyt dużego napromieniowania.
Jak się przygotować do badania?
Do badania pantomograficznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać tak więc można wykonać je, nie będąc nawet wcześniej umówionym.
Należy jednak pamiętać o tym, że przed samym badaniem trzeba zdjąć z siebie wszystkie metalowe ozdoby i inne elementy, włączając w to bransoletki, łańcuszki i zegarki, a zdjąć trzeba też protezę zębową. Nie dotyczy to aparatów stałych, gdyż są one niezdejmowalne. Pantomogram to badanie, któremu nadal wielu Polaków poddaje się zdecydowanie zbyt rzadko, a niektórzy nigdy go nie wykonywali. Tymczasem powtarzanie go przynajmniej raz w roku pozwala na monitorowanie stanu zębów i dziąseł, pozwalając natychmiast reagować na wszelkie stany zapalne i inne choroby.