Leczenie kanałowe ze znieczuleniem – czy boli?
27 sierpnia 2021Leczenie kanałowe ze znieczuleniem – czy boli?
Kiedy doświadczamy ogromnego bólu zęba, który nie mija samoistnie po pewnym czasie, możemy podejrzewać, że doszło do zapalenia miazgi wewnątrz kanałów. Wtedy należy natychmiast udać się do gabinetu stomatologicznego w celu wyleczenia chorego miejsca.
Leczenie kanałowe zęba – co to jest?
Kiedy pomyślimy o leczeniu kanałowym zęba, ogarnia nas strach i lęk. Zupełnie niepotrzebnie. Dzisiejsze gabinety stomatologiczne oferują swoim pacjentom znieczulenia, które mają za zadanie uchronić nas przed bólem podczas wykonywania zabiegu. Najczęściej podawane są zastrzyki z zawartością lidokainy- środka silnie znieczulającego. Nie mamy większych powodów do obaw co do tego, czy leczenie kanałowe będzie dla nas bolesne. Podczas czyszczenia zakażonej miazgi, lekarz dentysta wprowadza specjalne narzędzia w głąb kanałów zębowych. Niektórzy pacjenci zgłaszają później dolegliwości, jakie odczuwali podczas tego procesu. Najczęściej jest to tylko pewien dyskomfort, który nie jest określany jako ból. Zadając więc pytanie o leczenie kanałowe ze znieczuleniem czy boli, możemy śmiało powiedzieć, że nie.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Nazywane jest także leczeniem endodentycznym. Polega ono na usunięciu zakażonej miazgi z kanałów zębowych. Najpierw stomatolog dokładnie czyści każdy z kanałów, aby nie została w nich żadna część chorej tkanki. Później następuje zdezynfekowanie i wypełnienie opróżnionych części odpowiednim materiałem, który jest obojętny dla naszego organizmu. Na koniec odbywa się odbudowa korony zęba, mająca na celu zamknięcie kanałów i rekonstrukcję zębiny.
Wypełnienie zęba po leczeniu kanałowym
Jest niczym innym jak odbudowaniem zęba po zabiegu wyczyszczenia kanałów. Stomatolog może do tego użyć standardowego wypełnienia w postaci kompozytu, czyli zwykłej plomby. Jednak tę metodę stosuje się tylko wtedy, kiedy ubytek zęba, na skutek leczenia kanałowego jest niewielki. Rekonstruuje się w ten sposób ząb, który miał swój kształt przed zniszczeniem próchnicowym.
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo ważna i należy wykonać ją jak najszybciej. powodem tego jest fakt, że ząb po leczeniu kanałowym jest martwy i podatny na uszkodzenia. W przypadku, kiedy ząb ma bardzo osłabiony korzeń, to odbudowę korony wykonuje się za pomocą specjalnego włókna szklanego. Dopiero na tak przygotowaną konstrukcję nakłada się materiał kompozytowy. Jeśli natomiast niemożliwe jest ani pierwsze, ani drugie rozwiązanie, zaleca się wykonanie odbudowy protetycznej. Jest on również wykonany z materiału kompozytowego, jednak jego kształt jest zbudowany dopiero w pracowni protetycznej, po uprzednim wycisku.
Z całą pewnością nie należy się bać leczenia kanałowego. Dużo gorszą sytuacją jest zostawienie chorego zęba i narażenie się na niesamowity ból, który będzie się nasilał wraz z postępującym zakażeniem miazgi wewnątrz kanału. Najlepszym rozwiązaniem na uratowanie tak zniszczonego zęba jest leczenie kanałowe, które po podaniu środka znieczulającego, jest praktycznie niebolesne.