Plomba amalgamatowa szkodliwość

Plomba amalgamatowa szkodliwość

19 lipca 2022 Wyłączono przez Domadent

Wiele osób uważa, że stomatologia to stosunkowo nowa i młoda dziedzina medycyny, która swoje największe wynalazki stworzyła w ciągu ostatnich lat. Jak się jednak okazuje, w rzeczywistości jest to naprawdę stara nauka, która często sięga nawet kilkuset lat wstecz. W końcu nie ma co się dziwić, ludziom od zawsze towarzyszyły problemy z zębami. Jednym z dowodów tego, że wokoło nas jest wiele wynalazków z przeszłości i nadal są one stosowane w stomatologii, są plomby amalgamatowe. Z uwagi na swój wiek, a przede wszystkim skład, wzbudzają jednak wiele wątpliwości u pacjentów. Plomba amalgamatowa szkodliwość — czym jest taka plomba i czy jest się czego bać?

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?

Plomba amalgamatowa szkodliwość — jak to wygląda w szczegółach? Zanim jednak przejdzie się do tego, czy taka plomba może stanowić zagrożenie dla pacjenta, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, czym ona tak w ogóle jest, a przede wszystkim, jaki jest jej skład.
Jak długo stosowane są plomby amalgamatowe? Jak szacują badania, zaczęły być one szeroko stosowane nawet około 150 lat temu. Jak na medycynę jest to naprawdę długo. Jaki jest skład takiego wypełnienia? Jak się okazuje, głównymi jego substancjami są srebro oraz rtęć. Dodatkowo w skład stopu wchodzą również takie substancje jak cyna i miedź. Dawniej nie sądzono, że poszczególne składniki takiej plomby mogą mieć jakieś negatywne skutki na zdrowie.
Plomba amalgamatowa szkodliwość — czy jest się czego bać? Jaki jest zdecydowanie najgorszy składnik takiej plomby, który wzbudza tak duże poruszenie wśród pacjentów? Nie da się ukryć, że zdecydowanie jest nim rtęć, czyli substancja skrajnie toksyczna, która po dostaniu się do organizmu może być nawet śmiertelna. A przypomnieć trzeba, ze wiele osób nosi ją w jamie ustnej, czyli w miejscu, z którego może się ona łatwo przedostać do układu pokarmowego i później do krwiobiegu. Czy takie plomby faktycznie są szkodliwe? Jak wykazują badania przeprowadzane na pacjentach, faktycznie szkodliwość tych plomb może być dość spora, lecz w przypadku modeli starszego typu, których już się praktycznie nie stosuje. Nowsze wersje plomb amalgamatowych, które nadal posiadają w swoim składzie rtęć, zabezpieczone są przed jej wydzielaniem. Czy taka informacja uspokaja wielu pacjentów? Jak się okazuje, dziś, gdy dostępne są u stomatologów nowowczesne plomby kompozytowe, zdarzają się pacjenci, którzy chcieliby zamienić stare plomby amalgamatowe na nowsze wersje. Jak to wygląda w szczegółach?

Czy warto usuwać plomby amalgamatowe?

Plomba amalgamatowa szkodliwość i korzyści — czy powinno się usuwać taką plombę? Chcąc poznać odpowiedź na to pytanie, warto się najpierw zastanowić nad tym, z jakiego powodu plomby stosowane ponad 150 lat temu nadal są w użyciu. Czy jest to tylko zwykła oszczędność gabinetów stomatologicznych, czy też może jednak posiadają one jakieś korzyści dla pacjentów, o których powinno się wiedzieć?
Jak się okazuje, plomby amalgamatowe mają kilka bardzo ciekawych cech, dzięki którym zostawiają modele kompozytowe daleko w tyle. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że taka plomba jest niezwykle trwała. Nowoczesny model może być używany przez maksymalnie 10 lat, podczas gdy wersja starszego typu często wystarcza pacjentowi nawet na całe życie. Co więcej, wypełnienie amalgamatowe o wiele łatwiej i szybciej się zakłada, co również jest korzyścią dla pacjenta.
Plomba amalgamatowa szkodliwość — czy minusem jest tylko rtęć? Jak się okazuje, pomby tego rodzaju mają także inne wady poza potencjalną szkodliwością. Ogromną wadą jest bowiem to, że długotrwałe ich noszenie w zębie powoduje jego drastyczne przebarwienie. Taki ząb czernieje, co bardzo nieestetycznie się prezentuje i zaburza uśmiech oraz wygląd twarzy. Sprawia to, że wielu pacjentów mimo sporych zalet takiej plomby, woli wymienić ją na nowoczesne rozwiązanie.

Jak bezpiecznie usunąć plomby amalgamatowe?

Jak więc widać, plomby amalgamatowe mają niezaprzeczalne zalety, lecz także wady, które skutecznie odstraszają pacjentów. Bardzo często wielu z nich po prostu decyduje się na usunięcie starej i problematycznej plomby, a zamiast tego założenie w jej miejsce nowoczesnej wersji kompozytowej. Jak się jednak można domyślić, z uwagi na fakt, że wnętrze takiego wypełnienia kryje skrajnie niebezpieczną rtęć, proces jej usuwania musi być szczególnie precyzyjny.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że w gabinecie, w którym będzie się usuwało plombę amalgamatową, koniecznie musi znajdować się specjalny system filtracji powietrza, który będzie usuwał obecne w powietrzu opary rtęci. Co więcej, konieczne jest używanie podczas wyjmowania plomby tzw. separatora, czyli narzędzia gromadzącego rtęć. Oczywiści podczas zabiegu pacjent musi mieć na nosie maseczkę odsysającą powietrze, w którym mogą być oparty rtęci, a sam personel powinien być odpowiednio zabezpieczony maseczkami i rękawiczkami. Bardzo ważne podczas usuwania amalgamatu jest stosowanie koferdamu, dzięki któremu możliwe jest zabezpieczenie przed przedostaniem się amalgamatu np. do układu pokarmowego pacjenta.