Co to jest skaling zębów i czemu jest wskazany?

Co to jest skaling zębów i czemu jest wskazany?

8 lipca 2019 Wyłączono przez Domadent

Skaling zębów jest czymś, co jest powszechnie znane, lecz czasami… nie jest to prawda! Pacjenci nie wiedzą, czym jest ten zabieg i nie wiedzą czego się spodziewać po tym, jak skaling zębów zostanie zalecony przez lekarza. Właśnie dlatego, dziś wytłumaczymy wam bardzo ważne kwestie, które dadzą wam szansę na zrozumienie całej materii tego zabiegu. Czym jest sam skaling? Dlaczego skaling odgrywa większą rolę, niż mogłoby się wydawać? Czy jest on w jakikolwiek sposób bolesny! Odpowiedzi na te pytania czekają w dalszej części artykułu!

 

Na czym polega skaling zębów?

 

Skaling zębów to jednej z najbardziej popularnych i wręcz rutynowo wykonywanych zabiegów w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym. Narzędziem, jakie umożliwia łatwe wykonywanie skalingu jest skaler ultradźwiękowy. Jego działanie jest bardzo proste — emituje on ultradźwięki, które powodują stopniowe pękanie i odpryskiwanie kamienia nazębnego od powierzchni zębów. Co najważniejsze, jest to możliwe bez ryzyka naruszenia stanu dziąseł czy nawet szkliwa. Po usunięciu kamienia nazębnego zęby zostają wypolerowane, aby prezentowały się możliwie najlepiej.

 

Dlaczego skaling jest ważny?

 

Skaling jest niezwykle ważny dla zdrowia każdego pacjenta, przez to, że sam kamień nazębny jest głównym powodem powstawania problemów na tle przyzębia. Długotrwałe pozostawienie kamienia na powierzchni szkliwa jest bardzo niebezpieczne dla uzębienia. Kamień nazębny, który usuwa właśnie skaling doprowadza co sytuacji w której odsłonięciu ulegają nie tylko szyjki, ale także nawet korzenie zębów! Brak właściwie przeprowadzonego skalingu sprawia, że zęby mogą stać się rozchwiane i co gorsza — mogą wypadać z jamy ustnej!

 

Czy skaling zębów boli?

 

Należy też odpowiedzieć na pytanie, które męczy wielu z pacjentów — czy skaling zębów jest faktycznie tak bolesny, jak mówią opinie? Otóż odpowiedź na to pytanie jest mocno zróżnicowana. To, co poczujemy przy skalingu, zależne jest od naszego czucia. Większość z pacjentów może odczuwać pewien dyskomfort czy też w skrajnych przypadkach — bolesność. Rzadko jednak zdarza się, że skaling wywołuje w nas ból przekraczający umownie nazwany poziom akceptowalny. Na całe szczęście, strumień wody, który wydobywa się ze skalera nieco łagodzi nasze odczucia. Należy też pamiętać, że jeżeli skaling będzie nie do wytrzymania, zawsze możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Po tym, jak skaling zębów zostanie zakończony, możliwe jest wystąpienie drobnej nadwrażliwości zębów.