Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym

14 lipca 2019 Wyłączono przez Domadent

Wykorzystanie leczenia kanałowego, nazywanego także leczeniem endodontycznym, przydaje się wtedy, kiedy na skutek rozwoju próchnicy doszło u pacjenta do zakażenia miazgi zęba. Taki przypadek skutkuje zapaleniem miazgi, którego nie da się wyleczyć. W takim przypadku konieczne jest dokładne usunięcie miazgi, celem utrzymania zęba w jamie ustnej. Alternatywę dla opisanej procedury stanowi ekstrakcja zęba, jednak w tym przypadku rekomendujemy zadbanie o to, aby ząb nie musiał opuścić jamy ustnej. 


Leczenie kanałowe w niektórych gabinetach może być wykonane z zastosowaniem mikroskopu. Dowiedz się, jakie znaczenie ma mikroskop w leczeniu kanałowym i dlaczego warto zdecydować się na jego zastosowanie.

Jak przebiega leczenie kanałowe z mikroskopem?

 

Leczenie kanałowe z mikroskopem jest bardzo zbliżone do tego tradycyjnego, które nie wykorzystuje mikroskopu. W celu dokonania leczenia endodontycznego konieczne jest otwarcie komory zęba, a następne oczyszczenie jej z miazgi – zarówno martwej, jak i żywej. Usuwanie martwej miazgi jest bezbolesne, jednak prawdopodobnie stomatolog spotka także żywą tkankę, której usuwanie może przynieść pacjentowi dużo bólu. Na szczęście, zabieg endodontyczny jest wykonywany z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

 

Kanały korzeniowe muszą zostać dokładnie oczyszczone, by nie doszło do reinfekcji. W tym celu stosuje się mikroskop. Jego duże przybliżenie pozwala stomatologowi odnaleźć większą ilość kanałów – dotyczy to przede wszystkim kanałów o specyficznej budowie (skrzywionych, wąskich), które ciężko byłoby dostrzec bez użycia mikroskopu. 

 

Odkrycie większej ilości kanałów oznacza większą ilość oczyszczonych kanałów = dokładne oczyszczenie to gwarancja, że efekt leczenia kanałowego utrzyma się przez lata i nie będzie konieczności stosowania tzw. reendo, czyli powtórnego leczenia kanałowego.

 

Co daje leczenie kanałowe?

 

Leczenie kanałowe to rodzaj zabiegu, który nie niesie za sobą wielu korzyści, natomiast korzyści uzyskiwane są wystarczająco atrakcyjne, by rozważyć przeprowadzenie leczenia endodontycznego zamiast po prostu dokonać ekstrakcji zęba. Stomatolog, który przeprowadza leczenie kanałowe, jest w stanie sprawić, że ząb, który kwalifikował się do ekstrakcji, nadal będzie mógł pełnić swoją funkcję. Ważną informacją jest, że taki ząb kwalifikuje się do leczenia protetycznego – trzeba go odbudować, by nadal z powodzeniem pełnił swoją funkcję. Naturalny ząb stanowi świetną bazę pod odbudowę protetyczną, dlatego warto jest powalczyć o niego.