Ile zarabia stomatolog — garść informacji

Ile zarabia stomatolog — garść informacji

22 listopada 2019 Wyłączono przez Domadent

Dbanie o zęby to naturalna rzecz — bo w końcu każdy wie, że po stałych zębach kolejne już się nie pojawią! W związku z tym trzeba podejmować czynności, które sprawią, że kondycja zębów zostanie utrzymana na wysokim poziomie i będziemy mogli z nich korzystać przed bardzo długi czas. Niestety mamy skłonności do zaniedbań — i to niekoniecznie wynikających z celowego zaniechania, ale po prostu z braku wiedzy na temat profilaktyki zębów. W tym artykule wyjaśnimy co robi stomatolog i ile zarabia stomatolog w Polsce. Warto wiedzieć, ile zarabia stomatolog, bo być może okaże się to jedną z ważniejszych informacji w obszarze podejmowania decyzji co do dalszej kariery.

 

Co robi stomatolog?

 

Zadaniem stomatologa jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie zębów i całej jamy ustnej, a raczej pomoc pacjentowi w zadbaniu o to. Inicjatywa i część działań mających na celu sprawić, że nasze zęby, przyzębie, język i inne tkanki jamy ustnej są w dobrej kondycji, leży po stronie pacjenta, natomiast stomatolog pomaga nam w wykonaniu pewnych czynności, których z racji braku sprzętu nie możemy sami wykonać. W tym artykule wyróżnimy kilka najważniejszych „odłamów” stomatologii, czyli to czym specjalizują się stomatolodzy. 

 

Chirurgia szczękowo-twarzowa obejmuje działania mające na celu leczenie operacyjne chorób jamy ustnej, ale także części szyi oraz części twarzowej głowy. Działania w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej obejmują szersze spektrum działań, niż chirurgia stomatologiczna, która zajmuje się wyłącznie leczeniem jamy ustnej.

 

Stomatologia dziecięca to wąska dziedzina stomatologii, która skupia się między innymi na leczeniu chorób zębów u najmłodszych pacjentów. Działania te pod względem technicznym różnią się nieznacznie od działań podejmowanych u dorosłych, natomiast ważna w obszarze stomatologii dziecięcej jest psychologia i odpowiednie podejście do dziecka. 

 

Stomatologia zachowawcza to jeden z najważniejszych działów stomatologii, od którego zależy to, czy próchnica zdominuje nasze uzębienie, czy też zdołamy ją powstrzymać. Walka z próchnicą jest bardzo ważna — bez tego trudno jest komfortowo spożywać ulubione posiłki, które potencjalnie mogą nas narażać na próchnicę, bo strach przed zachorowaniem byłby spory. Działania z zakresu stomatologii zachowawczej obejmują wszystko, co konieczne, by całkowicie usunąć próchnicę z zębów i przywrócić im odpowiednią kondycję.

 

Ile zarabia stomatolog w Polsce?

 

Na pewno ciekawi cię, ile zarabia stomatolog. Zawód ten jest obarczony bardzo dużą odpowiedzialnością — każdy błąd może sprawić, że kondycja uzębienia ulegnie wręcz pogorszeniu. Dlatego zawód ten jest bardzo dobrze opłacany — dzięki temu gabinety stomatologiczne mają finanse na rozwój, a dentyści mogą na bieżąco szkolić się i pozyskiwać nową wiedzę. W zależności od tego, na którym etapie rozwoju jako stomatolog się jest, zarobki mogą sięgać kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Z badań wynika, że co czwarty stomatolog zarabia powyżej 5000 złotych „na rękę”.