Czy rentgen zębów jest szkodliwy dla płodu?

Czy rentgen zębów jest szkodliwy dla płodu?

11 czerwca 2021   przez  Dr Iwo

Rozwój stomatologii objął praktycznie każdą dziedzinę związaną ze stomatologią. Dzięki temu, udało się osiągnąć skuteczne metody leczenia i diagnostyki. Obecne metody diagnostyki nie sprawiają pacjentowi bólu, a stosowane dawki niezbędnych środków są bezpieczne dla jego zdrowia. Jedną z metod diagnostyki stosowaną w stomatologii jest RTG zębów. Na pewno chciałbyś wiedzieć, rentgen zębów jak wygląda – postaramy się przybliżyć to w tym artykule. Prócz tego dla przyszłych mam szczególnie istotne jest, czy rentgen zębów jest szkodliwy dla płodu. Niestety, ta forma diagnozy wykorzystuje promienie rentgenowskie, które dla dorosłego, zdrowego organizmu nie stanowią ryzyka w określonych, jednorazowych dawkach. Niemniej jednak, w przypadku nienarodzonego dziecka, temat może wyglądać nieco inaczej.

Dowiesz się, czy rentgen zębów jest szkodliwy dla płodu, a także czy rentgen zęba jest szkodliwy nie tylko dla płodu, ale i dla ciebie.

Rentgen zębów jak wygląda?

 

Wyróżnia się kilka rodzajów rentgena. Przede wszystkim, popularne jest zdjęcie pantomograficzne, wykorzystywane na przykład w przypadku potrzeby wyleczenia nadliczbowych zębów, zębów zatrzymanych, a także celem diagnozowania nowotworów. Zdjęcie to wykazuje najlepszą skuteczność.

Wykonuje się także między innymi cefalogram. Zdjęcie to, a konkretnie ten rodzaj badania świetnie sprawdza się w przypadku, gdy pacjent decyduje się podjąć leczenie ortodontyczne. Zdjęcie ukazuje niezbędne dla tego leczenia tkanki, a także pozwoli odpowiednio przeanalizować wadę, z jaką zmaga się pacjent.

Do tej listy można także doliczyć zdjęcie punktowe, które daje szczegółowy obraz, choć obejmujący małą powierzchnię. Jednak dzięki niemu można opracować skuteczne leczenie kanałowe, czy też dokładnie zdiagnozować rozwój próchnicy.

Na pewno zastanawia cię, czy rentgen zębów jest szkodliwy dla płodu – niezależnie od rodzaju badania. Pacjent, który decyduje się na rentgen, jest ubierany w fartuch ochronny wykonany z gumy ołowianej. Czy to gwarantuje dobrą skuteczność?

Czy rentgen zęba jest szkodliwy?

 

Rentgen w ciąży – czy to w ogóle wchodzi w grę? Okazuje się, że można go wykonać, ale tak naprawdę tylko i wyłącznie w kwestii, gdy zagrożone jest życie matki. Niestety, wykonanie badania rentgenowskiego nie jest bezpieczne dla płodu – natomiast dla dorosłego, zdrowego organizmu jednorazowe badanie nie stanowi ryzyka. Dawki stosowane są na tyle małe, by badanie nie niosło za sobą jakichkolwiek powikłań.

W kwestii tego, czy rentgen zębów jest szkodliwy dla płodu, w zasadzie tyle można powiedzieć. Ciężko jest powiedzieć coś więcej na temat tego, czy rentgen zębów jest szkodliwy dla płodu. Można jedynie dokonać bardziej szczegółowego rozeznania na temat tego, jakie konkretnie konsekwencje może nieść za sobą wykonanie rentgena przez matkę, gdy dziecko jest w ciąży. Może dojść przede wszystkim do poronienia, powstania niedorozwoju u dziecka, rozwoju różnych wad wrodzonych, nowotworu i nie tylko. Dlatego rentgen stosuje się tylko w ryzykownych sytuacjach.