Protezy zębów ruchome

Protezy zębów ruchome

17 czerwca 2021 Wyłączono przez Domadent

Proteza ruchoma to sposób na to, by zrekonstruować nawet całkowity ubytek zębów w szczęce. Nie jest problemem zrekonstruować całkowity, ale także częściowy ubytek w szczęce za pomocą protezy. Protezy ruchome są uniwersalnym rozwiązaniem, które warto jest rozważyć przy poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania protetycznego. Dowiedz się, w jaki sposób protezy ruchome mogą pomóc ci w codziennym funkcjonowaniu, a także czy protezy ruchome są wygodnym rozwiązaniem protetycznym.

Protezy ruchome częściowe

Protezy wyróżniają się właściwościami i przeznaczeniem. Protezy częściowe wykorzystuje się w przypadku, gdy pacjent posiada jedynie częściowy, liczący kilka zębów, ubytek w szczęce. Natomiast proteza ruchoma całkowita jest w stanie zapełnić cały obszar, na którym niegdyś znajdowały się zęby.

Protezy częściowe ruchome swoje oparcie znajdują w korzeniach zębów. Do mocowania wykorzystuje się specjalne zaczepy, gwarantujące wysoką stabilność tego rozwiązania. Zaczepy mocuje się na korzeniu, opcjonalnie na naturalnym zębie pacjenta, a po wielu usprawnieniach udało się połączyć tę metodę protetyki z implantami stomatologicznymi.

Protezy ruchome całkowite

Zdarza się jednak, że pacjenci nie mają zębów w ogóle – co jest często spotykane. W takiej sytuacji proteza również odnajduje się jako rozwiązanie problemu. Proteza całkowita ruchoma jest wykonana z akrylu – to główny materiał, który znajduje się w jej składzie.

Protezy tego rodzaju mają pewne wady. Przede wszystkim, ich noszenie nie jest tak komfortowe, jak protez ruchomych opartych na zębach lub korzeniach. Ich nośność jest dużo mniejsza, przez co przy spożywaniu posiłków nie są one tak efektywne, jak inne rozwiązania protetyczne.

Na szczęście, istnieje możliwość zniwelowania tej poważnej wady. Za sprawą implantów jesteśmy w stanie umocować protezę całkowitą, co sprawia, że trzyma się ona bardzo stabilnie. Warto jest rozważyć wykorzystanie tego rozwiązania w ten sposób.

Higiena protezy zębów

Aby proteza służyła pacjentowi jak najdłużej, konieczne jest wykonywanie odpowiednich rutynowych czynności mających cel higienizacyjny. Próchnica nie obejmuje protez, jednak pewne działania mogą niekorzystnie wpłynąć na ich trwałość. Oczyszczanie protezy z resztek jedzenia sprawia, że będzie ona wolna od jakichkolwiek bakterii, które żywią się wspomnianymi resztkami. Do czyszczenia w zupełności wystarczy ciepła woda, a także dedykowana pasta antybakteryjna. Do czyszczenia tego rozwiązania protetycznego nie zalecamy zwykłej pasty do zębów.