Czym czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Czym czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

14 października 2021 Wyłączono przez Domadent

Aparat ortodontyczny ruchomy stosowany jest w zastępstwie tradycyjnego, zakładanego na stałe aparatu. Niekoniecznie jednak poradzi sobie z zaawansowanymi, skomplikowanymi wadami zgryzu. Czym jest? Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Aparat ortodontyczny ruchomy – co to jest?

Tego typu aparat przez wiele osób nazywany jest aparatem ruchomym. Przeznaczony jest do korygowania mało zaawansowanych wad zgryzu. W większości stosowany jest głównie u dzieci i młodzieży, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkowali go także dorośli. Ogromną zaletą aparatu tego typu jest jego niska cena oraz wygoda użytkowania. Skuteczność leczenia także jest bardzo wysoka, jednak tylko w przypadku wad o niskim i umiarkowanym natężeniu.

Aparat ruchomy doskonale sprawdza się w leczeniu diastemy, a także w celu nakierowania zęba nieprawidłowo położonego w pożądane miejsce. Przy pomocy tego typu aparatu można leczyć tylko jeden – górny lub dolny – łuk zębowy bądź też oba naraz. Trzeba mieć świadomość, że ruchomy aparat nie da efektów w przypadku bardzo skomplikowanych wad zgryzu. Tam, gdzie potrzebna jest skuteczność i precyzja, o wiele lepiej sprawdzi się aparat zakładany na stałe.

Trzeba mieć świadomość, że skuteczność aparatu ruchomego w dużej mierze zależeć będzie od tego, w jakim stopniu pacjent zastosuje się do zaleceń lekarza. Ten bowiem decyduje o tym, jak długo powinien być noszony aparat ortodontyczny ruchomy. Zazwyczaj jest to czas nawet kilkunastu godzin dziennie. Na czas posiłków aparat jest wyjmowany, podobnie w czasie ćwiczeń fizycznych.

Aby aparat dobrze spełniał swoją rolę, trzeba o niego odpowiednio dbać. Musi być regularnie czyszczony i myty pastą. Dodatkowo, jego działanie powinno być weryfikowane podczas regularnych wizyt u lekarza.

Aparat ortodontyczny ruchomy ma długą listę zalet. Zalicza się do nich między innymi jego niska cena. Nie bez znaczenia jest także łatwość obsługi – instrukcja zakładania i wyjmowania jest nieskomplikowana i zostaje przekazana przez prowadzącego leczenie lekarza. Do utrzymania aparatu w czystości – a to bardzo ważne – wystarczy jedynie szczoteczka i pasta.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego ruchomego

Osoby, które zastanawiają się, czym czyścić aparat ortodontyczny ruchomy, mogą odetchnąć z ulgą. Jako, że aparat codziennie wkładany jest do ust, jego zachowanie w czystości ma pierwszorzędne znaczenie dla higieny i zdrowia jamy ustnej. Badania wykazują, że osoby stosujące ten rodzaj aparatu narażone są na zapalenia jamy ustnej, próchnicę, a także nieprzyjemny zapach z ust.

Aparat powinien być więc czyszczony codziennie, zaraz po wyjęciu z jamy ustnej. Na szczęście nie jest to czynność skomplikowana. Wystarczy zwyczajna szczoteczka i pasta do zębów. Szczoteczka powinna posiadać miękkie włosie – może być przeznaczona specjalnie do czyszczenia aparatów i protez. Można też zastosować specjalne tabletki do czyszczenia aparatów, które znacznie zwiększają poziom higieny.

Aparat ortodontyczny ruchomy – cena

Najprostsze modele aparatów ruchomych kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. Bardziej zaawansowane produkty wysokiej jakości to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak wciąż w porównaniu z wysoką ceną aparatów zakładanych na stałe, jest to bardzo niski koszt.