Ile kosztuje rtg panoramiczne zębów? Poznaj ceny.

Ile kosztuje rtg panoramiczne zębów? Poznaj ceny.

20 października 2021 Wyłączono przez Domadent

RTG panoramiczne zębów to badanie bardzo przydatne w diagnostyce stomatologicznej. Wykonuje się je zazwyczaj w celu określenia występującego problemu i sposobu jego leczenia.

RTG panoramiczne zębów – co to jest?

Badanie to nazywa się również zdjęciem pantomograficznym. Przedstawia ono wszystkie zęby oraz tkanki w ich otoczeniu. Zdjęcie można wykonać praktycznie w każdej pracowni RTG w Polsce.

Kiedy robić RTG panoramiczne zębów?

Zdjęcie to potrzebne jest w stomatologii, wykonuje się je przy pomocy pantomografu – czyli specjalnego aparatu. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne i nie trwa długo. Aby uzyskać zdjęcie, pacjent przygryza specjalny ustnik, który obrazuje zęby i ich okolice. Jedynym wymaganiem jest wypełnianie wszystkich poleceń wydawanych przez radiologa oraz pozostanie w kilkusekundowym bezruchu.

Wiele osób zastanawia się, jaka sytuacja jest wskazaniem do wykonania RTG panoramicznego zębów. Dzięki temu, że obrazuje ono nie tylko zęby, ale i otaczające je tkanki, badanie może mieć wiele zastosować. Lekarz stomatolog może skierować pacjenta na panoramiczne RTG między innymi w sytuacji chęci ocenienia ogólnego stanu jego uzębienia. Uzyskane zdjęcia pozwala między innymi określić, czy w zębach nie rozwija się próchnica oraz czy zastosowane leczenie kanałowe przyniosło pożądane skutki.

Zdjęcie panoramiczne wykonywane jest także przy diagnostyce zaawansowanych chorób przyzębia. Konieczne jest także jego wykonanie przez podjęciem leczenia protetycznego – między innymi przez założeniem aparatu ortodontycznego bądź implantów. RTG panoramiczne zębów pomocne jest także w przypadku diagnostyki zmian potencjalnie nowotworowych oraz przy planowanym zbiegu usunięcia zębów.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do zdjęcia RTG, to również warto co nieco o nich wiedzieć. Jako że promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla ludzkiego zdrowia, zazwyczaj nie wykonuje się RTG u kobiet ciężarnych. W przypadku dzieci i młodzieży wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności i wykonywanie zdjęcia tylko w sytuacji, która naprawdę tego wymaga.

Cena zdjęcia RTG zębów

Pacjenci muszą wiedzieć, że NFZ refunduje jedynie standardowe zdjęcia rentgenowskie, takie które swoim zasięgiem obejmują jeden lub kilka zębów. RTG panoramiczne zębów nie jest refundowane i pacjent musi je wykonać na własny koszt. Na szczęście badanie nie jest kosztowne i z reguły jego cena nie przekracza stu złotych.

Wybierając pracownię, w jakiej zostanie wykonane zdjęcie RTG, warto kierować się nie tylko cennikiem, ale i jakością świadczonych usług. Dobrze, jeśli wybrane miejsce będzie dysponować nowoczesnym pantomografem, który emituje mniejszą ilość szkodliwego promieniowania, przy jednoczesnym wykonywaniu zdjęć o wysokiej jakości. Dla niektórych pacjentów istotna może być możliwość zapisania otrzymanych wyników na nośniku cyfrowym, na przykład na płycie CD.

Jak widać, RTG panoramiczne zębów to bardzo przydatne w niektórych sytuacjach badanie, pozwalające szczegółowo i dokładnie określić stan jamy ustnej.