Jak pozbyć się szpary pomiędzy zębami?

Jak pozbyć się szpary pomiędzy zębami?

29 października 2021 Wyłączono przez Domadent

Diastema, czyli przerwa między dwoma górnymi jedynkami, to cecha charakterystyczna wielu znanych osób. Wiele z nich zrobiło z niej swój znak rozpoznawczy. Są jednak tacy, którzy diastemy najchętniej by się pozbyli i nie ma w tym nic złego.

Czym jest diastema?

Diastema to przerwa między górnymi jedynkami. Co ciekawe, jeśli jest mniejsza, niż dwa milimetry, nie uznaje się jej za wadę zgryzu. Traktuje ją się prostu, jak cechę uzębienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednak pozbyć się jej w celach estetycznych – decyzja należy do pacjenta.

Jeśli chodzi o rodzaje diastemy, to można wyróżnić ich kilka. O diastemie równoległej mówi się, gdy jedynki są ustawione względem siebie równolegle. Diastema zbieżna występuje z kolei w przypadku, kiedy ich dolne krańce skierowane są ku sobie. Jeśli górne części zębów mają się ku sobie, można mówić o diastemie rozbieżnej.

Przyczyny powstawania szpary pomiędzy zębami

Diastema jest stanem często spotykanym u małych, góra trzyletnich dzieci. Duże przerwy miedzy jedynkami wynikają u nich z tego, że mleczaki są mniejsze, niż zęby stałe. Przerwy gwarantują, że w szczęce znajdzie się miejsce dla tych drugich. Czasem bywa jednak, że diastema jest wynikiem nieprawidłowości w budowie szczęki lub nieprawidłowej liczby zębów w jamie ustnej. Trzeba podkreślić, że póki nie powoduje trudności w wymowie, nie jest powodem chorób przyzębia oraz nie powoduje wad zgryzu – jej usunięcie powodowane jest tylko względami estetycznymi.

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania diastemy, to można wyróżnić ich co najmniej kilka. Jednym z nich jest przerost wędzidełka wargi górnej lub jego niski przyczep. Diastema może być także spowodowana brakiem siekaczy bocznych bądź ich mniejszym rozmiarem. Dodatkowo, jej przyczyną mogą być także nadliczbowe zęby w szczęce.

Leczenie diastemy

Jeśli chodzi o zalecane przez stomatologów leczenie diastemy, to zazwyczaj jest to leczenie ortodontyczne. Na początku ważne jest wykonanie badań obrazowych, aby ustalić przyczyny występowania przerwy między jedynkami. W tym celu często wykonuje się RTG panoramiczne zębów.

Leczenie aparatem jest możliwe, jeśli diastema spowodowana jest przez nieprawidłowości w uzębieniu, ewentualnie nieprawidłowe nawyki.
Jeśli przyczyną diastemy jest przyrost wędzidełka, musi być ono podcięte przed nałożeniem aparatu ortodontycznego.

Minusem leczenie diastemy aparatem jest to, że na efekty trzeba długo czekać. proces naprowadzania zębów na właściwe miejsce jest długotrwały i może zająć nawet dwa lata.

Natychmiastowy efekt z kolei zapewnia nałożenie licówek. Naturalne zęby trzeba delikatnie spiłować, po czy nakłada się na nie cienkie, porcelanowe płytki. Co prawda, narusza to strukturę zębów, jednak efektem zabiegu jest równy i oszałamiający uśmiech. Strukturę licówek dopasowuje się indywidualnie do każdego pacjenta. Jest to rozwiązanie, które może zwalczyć problem diastemy nawet na piętnaście lat – po tym czasie nałożone płytki trzeba wymienić na nowe.

Podsumowując, z diastemą da się skutecznie walczyć – trzeba tylko poznać jej przyczyny.