Lakowanie zębów – garść informacji
13 lutego 2021O zęby trzeba dbać – wie to każdy, ale z realizacją tego zamiaru bywa różnie. Drugą prawdą jest to, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. A czy da się zapobiegać próchnicy – najczęstszemu problemowi z zębami? Jak najbardziej! I nie chodzi tylko o codzienną, tradycyjną higienę jamy ustnej i dietę.
Co to jest lakowanie zębów?
Lakowanie ma na celu zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Polega ono na pokryciu zębów specjalnym lakiem, czyli substancją powstałą na bazie żywicy. Używa się też preparatu zawierającego jony fluoru, który także chroni zęby przed powstawaniem ubytków.
Zabieg wykonywany jest przez stomatologa, który zwraca uwagę przede wszystkim na bruzdy i szczeliny anatomiczne, które szczególnie wymagają zabezpieczenia. A jest ich najwięcej w zębach trzonowych. W ich zakamarkach pozostaje po każdym posiłku sporo drobinek jedzenia, a przecież nie wszyscy myją zęby kilka razy dziennie.
Jakie są wskazania do lakowania?
Przez ostatnich kilkadziesiąt lat drastycznie zmienia się nasza dieta. Jemy niezdrowo i nie uzupełniamy poprzez jedzenie wszystkich potrzeb organizmu. Już zęby dzieci narażone są na zbyt duży kontakt z cukrami i kwasami – np. z różnych napojów. A to osłabia szkliwo, co zwiększa ryzyko uszkodzeń. Nic więc dziwnego, że rośnie zarówno liczba zębów dotkniętych próchnicą, jak i skala całego zjawiska: ubytki powstają łatwo i szybko się powiększają.
Dlatego lakowanie zębów u dzieci stało się z jednym z zalecanych sposobów zapobiegania powstawaniu dziur w zębach. Bo – wbrew częstemu poglądowi, że o mleczaki nie warto dbać – jest wręcz przeciwnie. Przecież pierwsze zęby służą dzieciom przez kilka, a czasem nawet kilkanaście lat.
Lakowanie zębów jest najbardziej wskazane, gdy chodzi o pacjenta szczególnie narażonego na próchnicę, mającego problemy z dbaniem o higienę jamy ustnej – to często dzieci z pewnymi obciążeniami ogólnymi i psychicznymi.
Pewna grupa – zarówno dzieci, jak i dorosłych – jest dotknięta próchnicą w jej najostrzejszej formie. Tutaj trudno zapanować nad kolejnymi ubytkami – ich powstawaniem i powiększaniem się. Dlatego osoby te obowiązkowo powinny przejść lakowanie uzębienia, aby zahamować procesy próchnicze. Podobnie jest w sytuacji, gdy ktoś jest podatny na osadzanie się płytki nazębnej, która także osłabia zęby.
Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?
Proces lakowania zębów jest najzupełniej bezbolesny i nieinwazyjny – wszystko toczy się na powierzchni uzębienia i nie boli.
Trzeba jasno powiedzieć – jeśli zabieg jest wykonywany przez lekarza stomatologa, przy użyciu profesjonalnych materiałów, lakowanie zębów u dzieci i dorosłych jest bezpieczne i nieszkodliwe. Dodatkowo – co najistotniejsze – pomaga ono drastycznie zmniejszyć ryzyko próchnicy w najbardziej narażonych na nią miejscach uzębienia.
Nie oznacza to jednak, że można ot tak zrezygnować z codziennej higieny zębów. Jak najbardziej trzeba pozostać przy regularnym ich myciu oraz zadbać o dietę przyjazną szkliwu. Dbanie o zęby jest procesem wielowątkowym i powinno mieć charakter ciągły; jeśli można go wspomóc w profesjonalny sposób, pod okiem stomatologa, to jak najbardziej warto z tego skorzystać.