Garść wiedzy o ząbkowaniu
22 lutego 2021Dziecko rodzi się bez zębów. Dopiero po jakimś czasie od urodzenia zaczynają się one wyżynać. To jak dokładnie przebiega ząbkowanie zależy już od konkretnego dziecka -podobnie jak to, czy towarzyszy temu jakiś dyskomfort i jak bardzo jest on nasilony.
Czym jest i jakie są objawy ząbkowania?
Ząbkowanie to wielomiesięczny proces pojawiania się u małego dziecka zębów mlecznych. Objawy ząbkowanie mogą mieć indywidualny przebieg i nasilenie u każdego malucha Mogą to być m.in.: ślinotok, stan podgorączkowy lub wręcz gorączka, swędzenie i ból dziąseł. To wszystko może z kolei powodować: płacz, apatyczność i brak humoru, problemy z jedzeniem, niespokojne, bezsenne noce.
Kalendarz ząbkowania
Kalendarz ząbkowania ma charakter ogólny i poglądowy. Niewiele dzieci ząbkuje niemal idealnie z tym kalendarzem. Pierwsze zawiązki zębów powstają u dziecka już w życiu płodowym. Rozwijają się one przez jakiś czas, aby przybrać ostatecznie formę gotową do wyjścia z dziąseł. Ząbkowanie powinno nastąpić między 6. a 31. miesiącem życia, poczynając od dolnych i górnych jedynek, na trzonowcach drugich kończąc. Ząbki pojawiają się więc w kolejności od jedynek, poprzez dwójki, siekacze, aż do trzonowców. Natomiast dokładny czas wyżynania się kolejnych mleczaków zależy już od konkretnego dziecka. Najczęściej, kończąc 3 lata, dziecko posiada już wszystkie zęby mleczne, a jest ich razem 20. I jeśli ząbkowanie kończy się do tego momentu, nie trzeba się martwić, nawet jeśli przebiegało ono nieco inaczej, niż w przypadku podręcznikowym. Zdarza się bowiem, że zaczyna się ono przed rozpoczęciem 4. miesiąca życia albo i sporo później, ale za to ząbki wychodzą wtedy z większa częstotliwością albo po kilka na raz.
Sposoby na ból podczas ząbkowania
Rodzaj, częstotliwość i nasilenie przykrych objawów towarzyszących ząbkowaniu są indywidualną sprawę każdego dziecka. Jedne przechodzą je gładko i praktycznie bezobjawowo, inne cierpią przy każdym ząbku. Najczęściej jednak mamy do czynienia z sytuacjami pośrednimi. Jak jednak ulżyć dziecku, gdy ząbkowanie boli, swędzi, powoduje gorączkę i problemy ze snem? Na szczęście dzisiaj rodzice mają łatwy dostęp do bezpiecznych, sprawdzonych środków łagodzących nieprzyjemne objawy ząbkowania. Niektóre sposoby znały już nasze babcie. Jeśli – mimo dolegliwości bólowych – maluch wciąż coś wkłada do buzi i gryzie to warto kupić kilka gryzaczków.
W przypadku nasilonych objawów bólowych, gryzaczek warto schłodzić w lodówce. Wymiennie ze schłodzonym gryzaczkiem wiele osób stosuje porządnie schłodzoną ściereczkę z tetry umaczaną wcześniej w naparze z rumianku. Bolące i swędzące dziąsła można też masować przy użyciu dedykowanej do tego celu silikonowej szczoteczki lub osłonki nakładanej na palec. W wielu przypadkach sprawdza się też gryzienie przez dziecko skórki od chleba. Jeśli ból się nasila, w aptece można zakupić specjalny żel przeciwbólowy i nakładać go dziecku na dziąsła. Można też zastosować preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w postaci płynu podawanego doustnie albo czopka.