Ilość zębów mlecznych u człowieka
15 czerwca 2022Zęby mleczne są pierwszymi zębami, które pojawiają się u człowieka. Okres ich wyrzynania przypada na czas pomiędzy piątym a trzydziestym miesiącem życia dziecka. Zęby mleczne utrzymują się w jamie ustnej aż do 5 roku życia, kiedy powoli zaczynają je zastępować zęby stałe. O mleczakach warto dowiedzieć się nieco więcej, ponieważ są to zęby, które są o wiele bardziej narażone są na rozwój próchnicy. Wiele osób zadaje pytanie o ilość zębów mlecznych u człowieka.
Czym są zęby mleczne?
Zęby mleczne, nazywane również zębami czasowymi, to pierwsze pokolenie zębów, które w jamie ustnej człowieka pojawia się pod koniec szóstego miesiąca życia. Oczywiście sytuacja, kiedy zęby mleczne pojawiają się nieco wcześniej bądź też nieco później, jest zupełnie naturalna i nie stanowi powodu do niepokoju.
Jeśli chodzi o ilość zębów mlecznych u człowieka, to pod koniec procesu ich wyrzynania jest ich po dziesięć w żuchwie i szczęce, czyli razem dwadzieścia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w uzębieniu mlecznym nie występują zęby przedtrzonowe. Określając ilość zębów mlecznych u człowieka, warto również omówić ich rodzaje – na każdy łuk zębowy składają się cztery siekacze, dwa kły oraz cztery zęby trzonowe.
Warto również omówić różnice, jeśli chodzi o zęby mleczne i zęby stałe. Otóż, z wyglądu mogą wydawać się one całkiem podobne, jednak istnieje szereg cech, które je różni.
Zęby stałe pozbawione są specyficznego wałeczka szkliwa otaczającego koronę, który nazywa się obręczą zęba. Występuje on wyłącznie w mleczakach. Jeśli chodzi o korzenie zębów mlecznych, to są one o wiele cieńsze i mniejsze niż korzenie zębów stałych, jednak w przypadku trzonowców są one bardziej rozstawione. W zębach mlecznych krzywizna korzenia jest również uwidoczniona bardzo nieznacznie.
Jeśli chodzi o ruchomość, to w przypadku zębów mlecznych w okresie poprzedzającym ich wypadanie, jest to zjawisko zupełnie fizjologiczne, które nie stanowi powodów do niepokoju. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jakakolwiek ruchomość w przypadku uzębienia stałego jest objawem patologicznym, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem stomatologiem.
Kolejność wyrzynania
Każdy rodzic małego dziecka z pewnością jest w stanie powiedzieć, jak bardzo nieprzyjemnym okresem jest ząbkowanie malucha. Niemowlęta, którym wyrzynają się zęby, są z reguły bardzo marudne, wkładają do buzi różne rzeczy oraz nadmierne się ślinią.
W pierwszej kolejności zazwyczaj pojawiają się dolne, przyśrodkowe siekacze, które wyrzynają się pod koniec 6. miesiąca życia dziecka. Tuż po nich na światło dzienne wychodzą siekacze górne, a po krótkiej przerwie – dwa górne siekacze mleczne. Około 10. miesiąca życia dziecka wyrzynają się drugie dolne siekacze mleczne, a po trzech miesiącach – górne, pierwsze zęby trzonowe. W okolicy 14. miesiąca życia pojawiają się pierwsze trzonowce, a następnie kły górne i dolne. U dwulatków rozpoczyna się proces wyrzynania dolnych drugich trzonowców, a następnie – górnych drugich trzonowców.
Proces wyrzynania zębów mlecznych kończy się, kiedy dziecko ma ich dwadzieścia – dziesięć na dole i tyle samo na górze.
Rodzice bardzo często martwią się, że pomiędzy zębami mlecznymi u dziecka są spore odstępy. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zupełnie charakterystyczne zjawisko w przypadku mleczaków, a szpary pomiędzy zębami znikną zupełnie wtedy, kiedy zęby mleczne zostaną zastąpione przez zęby stałe.
Osoby zadające pytanie o ilość zębów mlecznych u człowieka powinny wiedzieć, że zdarza się, że noworodek rodzi się z zębem, bądź też pojawia się on u dziecka wyjątkowo szybko. Mowa tutaj o zębach mlecznych wrodzonych bądź też noworodkowych, które zawsze wymagają konsultacji z lekarzem stomatologiem.
Późne ząbkowanie z reguły nie powinno stanowić powodu do niepokoju, jeśli jednak maluch przekroczył pierwszy rok życia, a w jego buzi wciąż nie pojawiły się pierwsze zęby, warto skonsultować się z dentystą. Zdarza się, że późne ząbkowanie jest efektem zaburzeń hormonalnych, przedawkowania witaminy D, fluoru i żelaza.
Wypadanie i higiena zębów mlecznych
Zadając sobie pytanie o ilość zębów mlecznych u człowieka warto również opowiedzieć nieco o procesie ich wypadania.
Jeśli chodzi o wypadanie zębów mlecznych to odbywa się ono w określonej kolejności, podobnie jak wyrzynanie. Lekarze stomatolodzy wskazują, że w ostatnich latach zęby mleczne wypadają u dzieci nieco wcześniej i nikogo już nie dziwi widok pięciolatka z charakterystycznymi brakami w uśmiechu.
Jako pierwsze zazwyczaj wypadają pierwsze zęby trzonowe i górne, a zaraz po nich – kły dolne. Górne i dolne zęby trzonowe wypadają zazwyczaj w okolicy dziesiątego roku życia dziecka, a wkrótce po tym maluch traci górne kły.
Rodzice bardzo często zadają sobie pytanie, czy można wspomóc proces wypadania zębów u malucha. Kiedy pojawia się charakterystyczna chwiejność zęba, można podać dziecku twarde pokarmy, które przyspieszają ruszanie się zębów i ich wypadanie.
Omawiając ilość zębów mlecznych u człowieka warto również podkreślić, że bardzo ważna jest ich higiena. Już momencie, kiedy u malucha pojawia się pierwszy ząb, należy przyzwyczajać dziecko do codziennego mycia zębów. Trzeba pamiętać o tym, że stan uzębienia mlecznego ma ogromny wpływ na stan zębów stałych. Dlatego też mleczaki należy myć co najmniej dwa razy dziennie, a w przypadku niemowlaków wystarczy przemywać je przy pomocy specjalnej, silikonowej nakładki na palec.
Rodzic powinien pomagać maluchowi w skutecznym szczotkowaniu zębów aż do 8 roku życia, kiedy dziecko w pełni wykształca zdolności manualne.
Troska o mleczne uzębienie powinna przejawiać się nie tylko w nauce odpowiednich rytuałów pielęgnacyjnych, ale również w pilnowaniu odpowiedniej diety dziecka. Aby zęby mleczne były zdrowe, należy maksymalnie ograniczyć wszelkie słodkie napoje i spożywanie jedzenia z wysoką zawartością cukru. Tego typu pokarmów należy wystrzegać się szczególnie w porze nocnej, kiedy mogą one stanowić fantastyczną pożywkę dla bakterii prowadzących do rozwoju groźnej próchnicy.
Dieta małego dziecka koniecznie musi obfitować w owoce i warzywa, które nie tylko są zdrowe, ale również oczyszczają zęby z zalegającego na nich osadu i zwiększają wydzielanie śliny, która ma właściwości oczyszczające.