Przebarwienia na zębach – jak usunąć?

Przebarwienia na zębach – jak usunąć?

8 czerwca 2022   przez  Dr Iwo

Wiele osób marzy o posiadaniu śnieżnobiałego uśmiechu, który często bywa traktowany jako wyznacznik piękna. Niestety trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że szkliwo, pomimo tego że jest najtwardszą substancją w ludzkim organizmie, bardzo podatne jest na powstawanie różnego rodzaju przebarwień. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Przyczyny powstawania przebarwień

Osoby, które zadają sobie pytanie: przebarwienia na zębach jak usunąć, muszą pamiętać o tym, że kolor zębów u każdego człowieka jest nieco inny. U niektórych osób szkliwo posiada naturalnie nieco ciemniejszą barwę i zwyczajnie trzeba się z tym pogodzić, podczas gdy inni cieszą się z naturalnych, śnieżnobiałych zębów. Dlatego warto mieć świadomość tego, że nieco ciemniejsze zabarwienie szkliwa niekoniecznie związane jest z zaniedbaniami w zakresie higieny jamy ustnej.

Naturalny kolor zębów zależny jest od grubości szkliwa – im jest ono grubsze, tym bielszy naturalnie jest ząb. Osoby z cieńszym szkliwem niestety posiadają zęby o nieco ciemniejszej barwie.

Odpowiadając na pytanie, przebarwienia na zębach jak usunąć, najpierw trzeba zastanowić się, jak w ogóle one powstają. Otóż, przebarwienia pojawiają się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Mogą one obejmować wszystkie zęby, bądź też jedynie wybrane z nich. Dentyści zgodnie twierdzą, że najczęstszą przyczyną przebarwień na zębach są produkty spożywcze, a także palenie tytoniu. Na zmianę koloru zębów mogą wpływać także antybiotyki, niektóre leki, a także stosowanie wypełnień amalgamatowych.

Aby móc odpowiedzieć na pytanie – przebarwienia na zębach jak usunąć, warto dowiedzieć się, jakie są konkretnie rodzaje przebarwień i ich przyczyny.

– białe przebarwienia – są jednymi z najczęściej występujących. Powstają często na skutek urazu mechanicznego, zdarza się, że sygnalizują postępującą demineralizację szkliwa. Białe przebarwienia na powierzchni zębów mogą być także powiązane z pierwotną próchnicą.

– żółte przebarwienia – często są związane z naturalnym procesem starzenia się szkliwa, a także jego demineralizacją. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na powstawanie żółtych przebarwień na zębach mogą wpływać także niedobory pokarmowe.

– brązowe przebarwienia – powstają najczęściej na skutek spożywania barwiących napojów. Mowa tutaj o popularnej kawie czy też herbacie. Zdarza się także, że brązowy osad na zębach jest efektem palenia papierosów, a także zażywania suplementów diety z wysoką zawartością żelaza.

Usuwanie przebarwień – jak sobie z tym poradzić?

Każda osoba, która zadaje sobie pytanie – przebarwienia na zębach jak usunąć, musi zdawać sobie sprawę z tego, że usuwanie przebarwień zawsze wymaga konsultacji z lekarzem stomatologiem. Wszystko dlatego, że czynników, które wpływają na kolor zębów, jest naprawdę wiele, dlatego najważniejsze jest określenie przyczyny problemu. Bardzo często zdarza się, że z nieprawidłowym odcieniem zębów można poradzić sobie dopiero wtedy, kiedy podejmie się odpowiednie leczenie, które zagwarantuje bezpieczeństwo pacjentowi, a także zwiększy skuteczność wybielania zębów.

Osoby zastanawiające się, jak usunąć przebarwienia powinny wiedzieć, że najważniejsza jest profilaktyka, która może im skutecznie zapobiegać. Nie wszyscy pamiętają o tym, że wystarczy dwa razy w ciągu dnia wyszorować zęby, by uchronić się przed wieloma problemami zdrowotnymi, włącznie z przebarwieniami. Warto także zaprzyjaźnić się z płynem do płukania ust oraz nicią dentystyczną, które są w stanie poradzić sobie z powierzchownymi przebarwieniami powstałymi w ciągu dnia. Osoby, które dbają o systematyczną higienę jamy ustnej, zazwyczaj nie mają problemu z utrzymaniem naturalnego koloru zębów.

Trzeba pamiętać także o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, podczas których lekarz zajmie się usunięciem z zębów kamienia i osadu. Dzięki tym zabiegom można uniknąć konieczności wybielania zębów przy pomocy bardziej inwazyjnych metod.

Metody wybielania zębów

Pacjenci, którzy podjęli decyzję o wybielaniu zębów, bardzo często mają dylemat, na jaką metodę najlepiej jest się zdecydować. Oczywiście, zawsze można skorzystać z domowych metod, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będą one o wiele mniej skuteczne niż zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologa.

Mówiąc o metodach wybielania zębów, z pewnością warto wspomnieć wybielanie nakładkowe, które charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością. Stomatolog skupia się na przygotowaniu specjalnej nakładki dopasowanej do zębów konkretnego pacjenta. To właśnie na niej przez kolejnych kilka tygodni rozprowadzać się będzie żel wybielający, a następnie nakładać ją na zęby co najmniej na kilka godzin. Jest to metoda, która przynosi naprawdę wymierne efekty, jednak niektórzy pacjenci po zakończeniu procesu leczenia skarżą się na nadwrażliwość zębów.

Nowoczesna stomatologia oferuje pacjentom również usługę laserowego wybielania zębów. Sam zabieg trwa maksymalnie półtorej godziny i pozwala na rozjaśnienie zębów nawet o osiem odcieni. W zależności od tego, jak wiele zębów pacjent chce wybielić podczas jednej sesji, koszt zabiegu może wynosić nawet 2500 zł. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowanie laserowego wybielania zębów jest możliwe jedynie w sytuacji, kiedy wszystkie ubytki w zębach zostały wcześniej wyleczone. Metoda laserowa nie jest polecana pacjentom, którzy borykają się z odsłoniętymi szyjkami zębowymi bądź też różnego rodzaju chorobami dziąseł. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są również ciąża, okres karmienia piersią, a także duża liczba wypełnień w zębach.

Jeśli chodzi o uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu, to z pewnością warto wspomnieć również licówki. Osoby zastanawiające się – przebarwienia na zębach jak usunąć – powinny rozważyć tę metodę, pomimo tego że należy ona do najtańszych. Licówki są w stanie zamaskować nie tylko nieestetyczne przebarwienia, lecz także asymetrię i krzywiznę uśmiechu. Jest to zabieg, który gwarantuje natychmiastowe efekty i szczególną popularnością cieszy się wśród celebrytów wykonujących go na dużą skalę.