Jak wzmocnić Jak wzmocnić zęby dietą?

Jak wzmocnić Jak wzmocnić zęby dietą?

17 maja 2022   przez  Dr Iwo

Wielu pacjentów pojawiających się w gabinecie stomatologicznym narzeka na problem słabych zębów. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej ma wpływ na ich kondycję. Warto zadbać o to, by stosować zrównoważoną i zbilansowaną dietę, która nie tylko dostarcza energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także będzie dobrze wpływać na kondycję jamy ustnej. Odpowiednie dobranie składników pokarmowych pozwala na utrzymanie zębów w zdrowiu. Warto więc wiedzieć, jakie produkty włączyć do swojej diety, a jakich unikać. Jak wzmocnić zęby dietą?

Dieta a zdrowe i mocne zęby

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wzmocnić zęby dietą. Otóż, okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Jadłospis ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie w dobrej kondycji tkanek przyzębia oraz samego uzębienia. Osoby, które mają problem z samodzielnym skomponowaniem diety, mogą skorzystać z usług dietetyka, który posiada wiedzę na temat właściwości poszczególnych składników pokarmowych, a także na temat tego, jak włączyć je do jadłospisu.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jadłospis będzie pozytywnie wpływać na kondycję zębów tylko wtedy, kiedy będzie odpowiednio zróżnicowany. Dzięki temu można dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych makro i mikroelementów. Produkty, które pozytywnie wpływają na kondycję jamy ustnej, powinny posiadać w sobie duże ilości fosforu i wapnia. Niemniej jednak, bardzo ważną rolę w organizmie pełnią również witaminy. Mowa tutaj między innymi o witaminie A, która zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii w jamie ustnej, jednocześnie zapobiegając rozwojowi próchnicy. Witamina A ma również ważny udział w procesie produkcji śliny, która jak wiadomo chroni jamę ustną. Ważne jest także, aby zadbać o odpowiednią podaż witaminy D. Warunkuje ona bowiem przyswajanie fosforu i wapnia, czyli podstawowych składników, które są budulcem zdrowych zębów. Witamina D ma także wpływ na proces remineralizacji szkliwa, chroniąc zęby przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Nie bez znaczenia jest również zawartość w diecie witaminy C. Pozwala ona uszczelnić śródbłonek naczyń krwionośnych, poprawiając ukrwienie i odżywienie dziąseł. Witamina C spowalnia proces odsłaniania szyjek zębowych, może więc zapobiegać rozwojowi paradontozy.

Produkty zdrowe dla zębów

Zadając sobie pytanie, jak wzmocnić zęby dietą, warto także zorientować się, jakie produkty mają korzystny wpływ na kondycję jamy ustnej. Przede wszystkim w zdrowej i zróżnicowanej diecie nie może zabraknąć owoców. Są one bogate w dużą ilość substancji mineralnych, a także witaminy C. Owoce najlepiej jest spożywać na surowo bądź też w formie soków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich spożywanie chwilowo osłabia szkliwo zębów. Dlatego też bezpośrednio po zjedzeniu owoców najlepiej unikać ich szczotkowania, płucząc jedynie jamę ustną czystą wodą.

Zdrowej diecie nie może także zabraknąć warzyw, które zawierają ogromne ilości składników pokarmowych. Są one cennym i zdrowym źródłem witamin. Dodatkowo – spożywanie surowej marchewki bądź też selera naciowego oczyszcza powierzchnię zębów z płytki nazębnej oraz zalegającego na nich osadu.

Dietetycy zgodnie twierdzą, że w zdrowej diecie nie może zabraknąć ryb, które są źródłem pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych, a także witamin. Ich obecność wpływa na dobrą kondycję wszystkich tkanek wchodzących w skład jamy ustnej.

Dentyści zalecają także włączenie do diety sporych ilości nabiału, które mają wpływ na budowę kości i zębów. Nabiał jest źródłem wapnia i fosforu, czyli składników wpływających na twardość zębów i ich odporność.

Czego unikać i jak dbać o zęby?

Wiedząc już, jak wzmocnić zęby dietą, warto dowiedzieć się również, jakich produktów lepiej unikać. Przede wszystkim, za szkodliwe uznaje się produkty bogate w węglowodany, a zwłaszcza w cukry proste. Wpływają one na namnażanie bakterii w jamie ustnej, co bezpośrednio może zwiększyć ryzyko występowania próchnicy. Produkty z wysoką zawartością cukrów oblepiają powierzchnię zębów, przyczyniając się do demineralizacji szkliwa.

Warto unikać także spożywania w nadmiarze pokarmów bogatych w kwasy. Mogą one negatywnie wpływać na szkliwo zębów, znacznie je osłabiając.

Osoby zastanawiające się, jak wzmocnić zęby dietą, powinny także ograniczyć produkty, które mogą powodować na zębach powstawanie nieestetycznych plam i przebarwień. Mowa tutaj między innymi o czerwonym winie, napojach gazowanych, herbacie, kawie czy też słodyczach bogatych w sztuczne barwniki. Problem z prawidłowym zabarwieniem zębów mogą mieć także palacze wyrobów tytoniowych.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dieta, jeśli chodzi o zdrowe zęby, to nie wszystko. Najważniejsza jest regularna, systematyczna higiena jamy ustnej. Wszyscy dentyści zgodnie twierdzą, że zęby należy szczotkować dokładnie przynajmniej dwukrotnie w ciągu doby. W tym celu najlepiej jest stosować szczoteczki z miękkim włosem oraz zachować odpowiednią technikę szczotkowania. W sklepach można kupić także specjalne szczoteczki soniczne, które oczyszczają zęby za pomocą drgań o wyjątkowo wysokiej częstotliwości. Są one bardzo skuteczne – nie tylko jeśli chodzi o pozbywanie się płytki nazębnej, ale także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Aby codzienna higiena jamy ustnej była pełna, należy zaopatrzyć się również w nici dentystyczne oraz płukanki do ust. Wspomagają one usuwanie szkodliwych bakterii, a jednocześnie docierają do trudno dostępnych miejsc. Żadna osoba, która chce szczycić się mocnymi, zdrowymi zębami, nie może zapominać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko regularna profilaktyka pozwoli zapobiec rozwojowi poważniejszych problemów.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jak wzmocnić zęby, wcale nie jest skomplikowana. Zdrowe odżywianie ma wpływ nie tylko na kondycję zębów, ale także stan całego organizmu. Zbilansowana i zróżnicowana dieta powinna dotyczyć każdej osoby, która chce należycie o siebie zadbać.