Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

4 maja 2022 Wyłączono przez Domadent

Obecnie coraz więcej osób musi poddać się wielu zabiegom w obrębie jamy ustnej. Nie powinniśmy zapominać o tym, że wbrew pozorom wiele z nich nie jest wcale takich łatwych do przeprowadzenia. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do takich zabiegów. Co powinniśmy w tym przypadku zrobić oraz jakie zabiegi w obrębie jamy ustnej są aktualnie najczęściej wykonywane?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – przeciwwskazania

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że wiele zabiegów, które są wykonywane w obrębie jamy ustnej, jest spowodowane bardzo często różnorodnymi schorzeniami. Wiele osób sądzi, że jeżeli mamy problem z naszym uzębieniem, jest to tylko i wyłącznie nasza wina, ponieważ nie dbaliśmy odpowiednio o nasze uzębienie. Nie jest to wcale prawda, ponieważ możemy nawet systematycznie czyścić zęby i chodzić na kontrole do dentysty, ale nawet w takich przypadkach może pojawić się wiele niespodziewanych chorób, które nie zależą od higieny jamy ustnej.

Bardzo popularnym zabiegiem w ostatnim czasie jest między innymi resekcja wierzchołka korzenia zęba. Coraz więcej stomatologów wykonuje swoim pacjentom właśnie ten zabieg, ponieważ dzięki nim nie musimy usuwać zęba, a także może nam pomóc w przypadku, gdy między innymi leczenie kanałowe nie jest już możliwe. Oczywiście sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ polega między innymi na odcięciu wierzchołka korzenia zęba. Dzięki temu możemy zahamować stan zapalny, jaki pojawia się w obrębie zęba. Jak dokładnie przebiega zabieg taki jak resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Przebieg

W przypadku resekcji na pewno bardzo ważne jest podcięcie korzeni zęba, który obejmuje postępujący stan zapalny. Za wszelką cenę należy wspomniany stan zapalny zahamować, a także zrobić wszystko, aby nie powrócił. Nie powinniśmy zapominać o tym, że takie zmiany mogą obejmować między innymi korzenie zęba, ale także otaczające je tkanki, jak również otaczające kości, które także mogą być objęte zmianami chorobowymi. Bardzo często zdarza się, że zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się leczeniu lub też nie ma już możliwości leczenia kanałowego, wówczas zabieg taki jak resekcja wierzchołka korzenia zęba jest tak naprawdę jedyną alternatywą. Bardzo wiele osób coraz częściej zastanawia się, jakie objawy wskazują na to, że konieczna jest właśnie resekcja zęba. Na pewno bardzo niepokojącym symptomem może być w tym przypadku między innymi ból nasilający się podczas gryzienia. Jest to bardzo ważne, aby zwrócić uwagę na fakt, że nasze zęby w takich sytuacjach stają się bardziej „czułe”. Taki ból trwa nieustannie i co jest bardzo charakterystyczne, bardzo często może towarzyszyć mu także obrzęk policzka. Mogą być także widoczne różnorodne uwypuklenia w obrębie chorego zęba, a także może pojawić się między innymi stan podgorączkowy. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ wielu pacjentów coraz częściej bagatelizuje te objawy, przypisując je błędnie przykładowo przeziębieniu. Należy także pamiętać o tym, że zapalenie tkanek może mieć różnorodny charakter. W tym przypadku ból może mieć charakter ćmiący lub też pulsujący. W kanale korzeniowym mogą znajdować się bakterie i taki ból jest właśnie odpowiedzią na ich obecność w tym miejscu. Nie powinniśmy zapominać o tym, że może to być niebezpieczny stan dla naszego organizmu, a takie zapalenie przyzębia wymaga natychmiastowego leczenia.

Efekty po resekcji korzenia zęba

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że efekty po zabiegu w dużej mierze zależą od tego, czy cała zainfekowana tkanka została dokładnie usunięta. W przeciwnym razie może okazać się, że zalegające jeszcze resztki bakterii będą podtrzymywać stan zapalny, co w szczelnie wypełnionym kanale może być bardzo niebezpieczne. Jednak za pomocą nowoczesnych rozwiązań stosowanych w stomatologii takie rzeczy zdarzają się sporadycznie. Warto tuż po zabiegu stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich, ponieważ tylko dzięki temu bardzo szybko pozbędziemy się bólu oraz obrzęku, który niestety może się pojawić. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że porady lekarskie również są istotne z tego względu, aby dziąsło dobrze się goiło, ponieważ podczas takiego zabiegu jest ono rozcięte, ponieważ stomatolog musi dostać się aż do kości, gdzie wykonywany jest specjalny otwór. Zatem jakie są najczęstsze zalecenia jeżeli decydujemy się na zabieg taki jak resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Zalecenia po resekcji zęba

Na pewno po takim zabiegu stomatologicznym powinniśmy się oszczędzać. Jest to bardzo ważne, ponieważ przykładowo jeżeli będziemy podnosić ciężary lub też poddamy się intensywnej aktywności fizycznej, możemy popsuć cały efekt zabiegu. Bardzo ważne jest aby także nie spożywać gorących dań, najlepszym rozwiązaniem będą letnie lub też chłodne pokarmy. Coraz częściej lekarze przepisują także odpowiednie leki, które oczywiście w dużej mierze działają jako środki przeciwbólowe, jednak w tym przypadku także duże znaczenie ma ich działanie przeciwzapalne. W zaleceniach lekarskich na pewno znajdzie się także systematyczne używanie płynu antyseptycznego, a także ważna jest nowa technika mycia zębów. Musimy unikać mycia pola po operacji, raczej jest dobrze przemywać pastą nałożoną na nasz palec, aby nic nie podrażnić. Warto także pić dużą ilość płynów, a także unikać picia napojów przez słomkę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jednak to właśnie taka technika picia może w dużej mierze nasilać krwawienie. Jeżeli bezpośrednio po zabiegu wystąpią jakieś niepokojące objawy lub też będziemy mieli co do czegoś wątpliwości, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Tylko dzięki temu będziemy mogli uniknąć groźnych powikłań. Co możemy do nich zaliczyć?

Resekcja korzenia zęba – powikłania

Jeżeli mowa o powikłaniach po resekcji zęba, jak już wcześniej wspomniano może okazać się, że tak naprawdę w kanale zęba pozostaną jeszcze resztki bakterii. Gdy kanał zostanie szczelnie zamknięty, a bakterie nadal tam będą, na pewno stan pacjenta szybko się pogorszy, a stan zapalny się jeszcze powiększy. Może dojść do zakażenia organizmu, dlatego jeżeli coś się będzie działo, należy jak najszybciej odwiedzić lekarza.