Jak dbać o protezy ruchome?

Jak dbać o protezy ruchome?

9 lipca 2021 Wyłączono przez Domadent

Protezy ruchome to jedno z często spotykanych rozwiązań protetycznych. Pacjenci decydują się na nie z różnych powodów. Przede wszystkim, ten rodzaj rozwiązania protetycznego jest w stanie objąć całkowity brak uzębienia, co jest niemożliwe w przypadku niektórych innych sposobów na rozwiązanie problemu bezzębia. Dodatkowo, ze względu na to, że proteza jest ruchoma, łatwo jest utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej.

Proteza ruchoma wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, a także zrozumienia pewnych faktów, by czuć się z nią komfortowo. Poniżej wypunktujemy 5 najważniejszych informacji o protezach, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zastosowaniu protezy ruchomej.

Proteza ruchoma jest w jamie ustnej ciałem obcym, dlatego trzeba liczyć się z tym, że organizm nie zareaguje na nią pozytywnie. Z racji tego, ze jama ustna nie jest przyzwyczajona do ciągłego noszenia takiego ciała obcego, pacjent może początkowo borykać się z takimi objawami nietolerancji jak: upośledzenie smaku, odruch wymiotny, dużo większe wydzielanie śliny i nie tylko. Odpowiednia pielęgnacja polega na noszeniu protezy niezależnie od tych objawów, gdyż tylko wtedy organizm przyzwyczai się do protezy.

Proces przyzwyczajania się pacjenta do protezy może zająć nawet kilka miesięcy. Nie jest to idealne rozwiązanie, dlatego w procesie adaptacji wiele zależy od tego, jak pacjent zapatruje się na korzystanie z protezy ruchomej.
Noszenie protezy ruchomej wymaga zrozumienia, że ich wydolność mocno odbiega od naturalnych zębów. Przejawia się to między innymi trudnościami z przeżuwaniem. W takim wypadku proces adaptacji powinien rozpocząć się od miękkiej diety, ewentualnie spożywania pokarmów małymi kawałkami. Z czasem spożywanie będzie bardziej efektywne, aż pacjent osiągnie maksimum możliwości przeżuwania z pomocą protezy.
Pacjent musi liczyć się także z tym, że zastosowany materiał do produkcji protezy może powodować u niego różne stany bolesne. Konieczne jest odpowiednie nastawienie do tego faktu, a także bycie w stałym kontakcie z lekarzem protetykiem. Ten kontakt sprawi, że proteza z czasem zostanie precyzyjnie dopasowana do potrzeb pacjenta – trudno to zrobić za pierwszym razem. Nie należy próbować własnoręcznego dopasowywania protezy do jamy ustnej, gdyż może to skończyć się jej uszkodzeniem.
Problemy z wymową to kolejny problem, który może pojawić się przy noszeniu protezy. W celu zredukowania tego zjawiska zaleca się praktykę – głośne, wyraźne czytanie wybranych dzieł. W ten sposób pacjent przezwycięży problemy z wymową.