Jak dbać o dziąsła?
6 lipca 2021Dbanie o zdrowe dziąsła to niezwykle ważna część dbania o całą jamę ustną. Od dziąseł zależy bardzo wiele, a ich choroby mogą spowodować nawet wypadnięcie zębów. Oprócz próchnicy, choroby dziąseł to najczęstsze choroby, z którymi zmagają się pacjenci przychodzący do dentysty.
Najczęstszym powodem problemów z dziąsłami jest płytka nazębna, która z czasem utwardza się i przekształca się wtedy w kamień nazębny. Kamień nazębny powoduje różne niekorzystne zjawiska, takie jak krwawienie, obrzęk czy ból. Prócz tego, kamień nazębny powoduje niepożądany efekt estetyczny, którego dobrze jest uniknąć. Dowiedz się, co należy robić, aby odpowiednio dbać o dziąsła.
Choroby, na które naraża nas brak higieny o dziąsła
Schorzenia dziąseł są powszechnie spotykane, boryka się z nimi większość naszego społeczeństwa. Jedną z chorób, z jaką pacjenci mają do czynienia, jest choroba zwana zapaleniem dziąseł. Jej przebieg jest szczególnie ryzykowny, gdyż w konsekwencji może ona doprowadzić do paradontozy.
Powodem jest powstawania jest nic innego, jak kamień nazębny. W kamieniu nazębnym gromadzą się miliony bakterii, które wydzielają szkodliwe substancje, powodujące różne stany zapalne, erozję szkliwa i nie tylko. Przy zapaleniu dziąseł dochodzi do zmiany koloru dziąsła, a dodatkowo tkanka otaczająca dziąsło jest objęta obrzękiem.
W konsekwencji, ten rodzaj choroby może doprowadzić do obniżenia stabilności zębów, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadania. Dodatkowo, w międzyczasie pojawiają się takie symptomy jak: nieświeży oddech, nadwrażliwość, uczucie niesmaku w ustach. Zalecamy dbanie o odpowiednią profilaktykę i higienę, by zapobiec powstawaniu takich objawów.
Jak dbać o zdrowe dziąsła?
Dbanie o zdrowe dziąsła polega na codziennej pielęgnacji, dodatkowo zalecamy stały kontakt z dentystą. Codzienna pielęgnacja powinna polegać na dokładnym czyszczeniu zębów, którego celem jest zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej. Polega to na szczotkowaniu zębów (z zastosowaniem odpowiedniej techniki), najlepiej po każdym posiłku; dodatkowo zalecane jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i płukanie zębów odpowiednim płynem.
Prócz tego, warto jest minimum raz do roku odbyć zabieg usuwania kamienia w postaci skalingu, piaskowania. Wspomniane zabiegi są mało inwazyjne, z nimi pacjent jest w stanie bezboleśnie pozbyć się kamienia, który mógł postać w wyniku niedopatrzeń podczas codziennej pielęgnacji. Dodatkowo, warto jest wzmocnić szkliwo zębów z pomocą fluoryzacji, by przy okazji uchronić się od próchnicy.