Jak myć zęby niemowlakowi? Poznaj nasze sposoby.

Jak myć zęby niemowlakowi? Poznaj nasze sposoby.

10 listopada 2021 Wyłączono przez Domadent

O prawidłową higienę jamy ustnej u niemowlaków należy dbać już od pierwszego dnia życia. Małe dzieci mają sporo dziąsłowych fałdów i drobnych zakamarków, gdzie niestety może zalegać pokarm. Dzięki odpowiedniej higienie można uniknąć nie tylko stanów zapalnych, ale również kłopotliwych pleśniawek. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla tych rodziców, którzy chcą dowiedzieć się jak myć zęby niemowlakowi.

Higiena jamy ustnej u niemowlaka

Jak wspomniano we wstępie codzienna higiena jamy ustnej u niemowlaków jest obowiązkiem, który spoczywa nie tylko na rodzicach, ale również na opiekunach. Jeżeli chodzi o bezzębne wały dziąsłowe, to wystarczy delikatnie przemyć je gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Gdy pojawią się pierwsze zęby należy oczywiście rozejrzeć się za odpowiednią szczoteczką, która jest dostosowana do wieku dziecka.

Osoby, które nie wiedzą jak myć zęby niemowlakowi i jakie szczoteczki wybrać mogą skorzystać z fachowego doradztwa. U niemowlaków najlepiej sprawdzą się specjalne szczoteczki, które nakłada się na palec. Na samym początku najlepiej postawić na pastę, która w swoim składzie nie zawiera fluoru.

Małe dzieci jak łatwo się domyślić nie myją samodzielnie zębów. Rodzice powinni towarzyszyć dziecku podczas mycia zębów do siódmego roku życia. To właśnie w tym wieku dzieci mogą pochwalić się sprawnościami manualnymi, które umożliwią samodzielne szczotkowanie. W przypadku niemowlaków na szczoteczkę należy nałożyć niewielką ilość pasty.

Dużym błędem jest nakładanie pasty na całą długość główki szczoteczki. Nie można używać również szczoteczek dla dorosłych. Dziecięce szczoteczki mają nie tylko mniejszą główkę, ale również bardzo miękkie włosie. Najlepiej postawić na zaokrągloną główkę i szeroki trzonek. Niektóre modele mają specjalną tarczkę, która chroni dziecko przed za głębokim włożeniem szczoteczki do ust.

Czym myć zęby niemowlakowi?

Osoby, które wiedzą już jak myć zęby niemowlakowi powinny jak najszybciej rozejrzeć się za porządną szczoteczką. W renomowanych sklepach znaleźć można bardzo szeroki wybór szczoteczek, które dedykowane są najmłodszym. W przypadku niemowlaków najlepiej sprawdzą się oczywiście szczoteczki z oznaczeniem wieku 0-2.

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby postawić na miękkie włoskie, które bezpiecznie i skutecznie usunie osad z mlecznych zębów. Szczoteczka powinna posiadać również dużą rękojeść, dzięki czemu będzie wygodna w trzymaniu.

Wskazówki mycia zębów niemowlęcia

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby myć niemowlakowi zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Niezbędne jest dokładne czyszczenie zębów wieczorem, ponieważ to właśnie podczas snu znacząco zmienia się jakość śliny, dlatego też łatwiej dochodzi do próchnicy. Małe dzieci najczęściej mają problemy z próchnicą butelkową, która pojawia się na zębach przednich.

Główną przyczyną problemu jest oczywiście zasypianie z butelką. Aby uniknąć problemów z próchnicą warto od narodzin dziecka pamiętać o profilaktyce. Zadbać należy również o to, aby jak najszybciej postawić na zdrową dietę. Każdy kto chce dowiedzieć się jak myć zęby niemowlakowi może także skorzystać z porad stomatologa dziecięcego.