Jak powstaje afta? Przyczyny, kuracja i zapobieganie.

Jak powstaje afta? Przyczyny, kuracja i zapobieganie.

19 listopada 2021 Wyłączono przez Domadent

Afty to niewielkich rozmiarów nadżerki, które tworzą się w błonie śluzowej jamy ustnej. Zazwyczaj pojawiają się na języku, policzkach, bądź podniebieniu. Zdarzają się także afty ulokowane na dziąsłach lub w gardle. Niestety, jest to bardzo częsta przypadłość, która dotyka ogromną ilość maluchów. Stąd też wielu rodziców zastanawia się, jak wyleczyć afty u dziecka.

Afty u dziecka

Aby dowiedzieć się, jak wyleczyć afty u dziecka, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym one w ogóle są. Afta zazwyczaj ma okrągłe lub owalny kształt, pokryta jest białym nalotem, a dookoła niej można zauważyć wyraźnie czerwoną obwódkę.

Jeśli chodzi o rozmiar aft, to bywa on bardzo różny – najmniejsze z nich mają zaledwie kilka milimetrów szerokości, podczas gdy inne potrafią osiągać wielkość ponad 2 centymetrów. Większa ilość aft pojawiających się na raz jest objawem zapalenia jamy ustnej.

Maluch może w tym przypadku odczuwać silny ból i dyskomfort, mieć trudności z przyjmowaniem jedzenia, piciem i myciem zębów. U niemowląt mogą wystąpić trudności w karmieniu butelką. Zmiany w buzi mogą sprawić, że dziecko będzie niespokojne i płaczliwe, a także będzie miało problemy ze snem. Dlatego u wielu rodziców problem jak wyleczyć afty u dziecka, staje się sprawą priorytetową.

Za główną przyczynę powstawania aft uznaje się niewłaściwą higienę jamy ustnej. Dzieci mają bowiem tendencje do wkładania do ust rąk, które mogą być źródłem infekcji. Następnie dochodzi do zakażenia naruszonej błony śluzowej jamy ustnej i do rozwoju afty.

Sposoby kuracji afty u dziecka

Trzeba pamiętać o tym, że kiedy pojawią się afty, nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia. Pogorszony apetyt związany jest z bólem buzi, jaki odczuwa maluch. Najważniejsza kwestia, to podawanie dziecku regularnie picia, by nie doszło do odwodnienia organizmu.

Przy walce z aftami można również wykorzystać różnego rodzaju leki – zazwyczaj jest to wodny roztwór gencjany, który przesusza afty i bardzo przyspiesza proces gojenia. Dobrze jest także spryskać 3,4 razy dziennie buzię dziecka środkiem o działaniu znieczulającym. Zazwyczaj są to te same preparaty, które stosuje się przy walce z bólem gardła. Można również włączyć doustnie leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jeśli te preparaty nie wystarczają, można udać się do lekarza, który przepisze mocniejsze środki dostępne wyłącznie na receptę.

Zapobieganie powstawaniu aft

Trzeba mieć świadomość tego, że powstawaniu aft można zapobiegać. Przede wszystkim, trzeba pilnować by nie doszło do obniżenia odporności u dziecka. Na powstawanie aft najbardziej narażone są te dzieci, które mają wrodzone zaburzenia układu immunologicznego czy też są świeżo po chorobie.

Afty u dziecka są wyjątkowo uciążliwe i jeśli mają tendencje do nawrotów, warto wykonać rozszerzoną diagnostykę w kierunku chorób przewlekłych, które sprzyjają ich powstawaniu.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby dziecko w ciągu dnia myło jak najczęściej ręce. To zazwyczaj wkładanie ich do buzi powoduje zakażenia błony śluzowej jamy ustnej, które ostatecznie kończą się powstawaniem aft. Jeśli chodzi o nie, zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Kiedy natomiast już wiadomo, jak wyleczyć afty u dziecka, szybko można przynieść maluchowi ulgę.