Paradontoza zębów – jak ją leczyć?

Paradontoza zębów – jak ją leczyć?

25 listopada 2021 Wyłączono przez Domadent

Szacuje się, że aż 70 procent mieszkańców Polski boryka się z parodontozą, czyli problemem, który dotyczy zębów. Trzeba mieć świadomość, że zapalenie przyzębia to dziedziczna choroba, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiele osób nie wie, czym jest paradontoza jak ją leczyć.

Przyczyny powstawania paradontozy

Inne czynniki mogą się do niej przyczynić, na przykład ogólne osłabienie organizmu oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. Można wyróżnić aż cztery rodzaje zapalenia przyzębia: typowe, gwałtownie postępujące, młodzieńcze oraz przedpokwitaniowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że paradontoza rozwija się zdecydowanie częściej u kobiet w ciąży oraz u młodych osób.

Może to być nieco dziwne, ale osoby starsze są mniej narażone na ryzyko wystąpienia choroby. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest paradontoza jak ją leczyć oraz reagować. Jeżeli twoi bliscy krewni mieli paradontozę, to bardzo możliwe, że ciebie również to dotknie. Oczywiście można temu zapobiegać, stosując odpowiednią higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzając stomatologa.

Warto przynajmniej dwa razy w roku odwiedzić swojego dentystę, żeby ten mógł dokładnie sprawdzić stan uzębienia. Bardzo szybko rozwija się paradontoza jak ją leczyć, żeby nie dopuścić do utraty zębów.

Jak rozpoznać paradontozę zębów?

Niewłaściwe funkcjonowanie układu immunologicznego również może przyczynić się do pojawienia się paradontozy. Często ma na to wpływ wiele czynników nałożonych na siebie. Należy pamiętać, że higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale również nitkowanie oraz płukanie specjalnym płynem.

Paradontoza to skutek nadmiernego rozwoju płytki nazębnej. Zaczyna ona pokrywać dużą powierzchnię zęba, a w końcu przechodzi na dziąsło i wtedy zaczynają się prawdziwe problemy. Idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii jest stan zapalny w jamie ustnej. To głównie w kieszeniach przyzębowych zaczynają gromadzić się bakterie. Ząb staje się coraz mniej stabilny, aż w końcu może całkowicie wypaść.

Przy zaawansowanym stanie zapalnym lekarz stomatolog decyduje się na ekstrakcję zęba. Należy pamiętać, że podstawą jest szybkie leczenie stomatologiczne. Utrata zęba to nie koniec problemu, ponieważ cały czas pozostaje stan zapalny dziąsła. Skutkuje to przede wszystkim nieświeżym zapachem z ust oraz osłabieniem zębów.

Metody kuracji paradontoz

Powtarzające się zapalenia dziąseł oraz nieświeży oddech to sygnały, które mogą świadczyć o zapaleniu przyzębia. To właśnie na tym etapie najlepsze rezultaty może przynieść leczenie stomatologiczne. Powstawanie zmian w jamie ustnej ciężko jest zatrzymać, jeżeli paradontoza jest już zaawansowana. Należy pamiętać, żeby nie bagatelizować początkowych objawów choroby.

Niestety wielu pacjentów lekceważy te symptomy i później leczenie jest naprawdę problematyczne oraz czasochłonne. Jedynie regularne działania mogą przynieść pozytywne rezultaty. Wiąże się to jednak z bardzo dużymi wydatkami, ponieważ trzeba systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Leczenie stomatologiczne może jednak spowolnić rozwój paradontozy lub ją całkowicie zniwelować.

Zachowanie uzębienia jest możliwe, jeżeli odpowiednio wcześnie zdecydujemy się na wizytę u doświadczonego specjalisty. Trzeba skupić się na tym, żeby przywrócić stabilność zębów. Po przeczytaniu artykułu wiesz już, czym jest paradontoza jak ją leczyć i zapobiegać.