Usunięcie zęba zatrzymanego – jak to zrobić?

Usunięcie zęba zatrzymanego – jak to zrobić?

13 stycznia 2022 Wyłączono przez Domadent

Zdrowie jamy ustnej ma niebagatelne znaczenie dla całego funkcjonowania organizmu człowieka. Jeżeli zęby prawidłowo wyrosną, należy po prostu o nie dbać, regularnie korzystać z leczenia u stomatologa, który zauważy pierwsze objawy próchnicy. Większym problemem są niestety sytuacje, gdy dojdzie do zatrzymania zębów w kościach. Może to dotyczyć na przykład zębów mądrości, czyli po prostu ósemek, jak również innych zębów.

Czym są zęby zatrzymane?

Zęby zatrzymane to całkowicie wykształcone zęby, które jednak nie przebiły się na zewnątrz i po prostu pozostały w tkance kostnej, na górze lub na dole szczęki. Zęby mogą być zatrzymane całkowicie lub tylko częściowo. W drugim przypadku przynajmniej część zęba wystaje z kości, jednak na przykład ze względu na brak miejsca na całkowite odsłonięcie się, ząb nie wyrósł do końca na wierzch.

Ta sytuacja dotyczy zatem zębów stałych. Często już w dorosłym życiu pojawia się konieczność usunięcia zęba ze względu na to, z ósemki rosną w dorosłości. Niektórzy ludzie mają cztery ósemki, które nie przebiły się do końca. Wtedy usunięcie zęba zatrzymanego to tak naprawdę bardzo skomplikowana operacja stomatologiczna, która może trwać nawet kilka godzin.

Poza tym w niektórych przypadkach usuwa się zawiązki zębów mądrości, które zostały zauważone podczas tomografii komputerowej. Robi się tak wtedy, gdy istnieje bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia pozostałych zębów.

Czasami zęby rosną bowiem tak, że wyrastając miażdżą inne, przylegający do nich zęby. To wymaga interwencji na wczesnym etapie, tak by nie doszło do poważnych wad zgryzu. Dlatego też w tych sytuacjach najczęściej lekarz chirurg stomatolog współpracuje z ortodontą.

Dłutowanie zęba zatrzymanego – etapy zabiegu

Niestety usunięcie zęba zatrzymanego to sporo wyzwania dla każdego stomatologa chirurga, nawet tego, który ma już dosyć dużo doświadczenia zawodowe. Warto o tym wiedzieć i zrobić bardzo dobre rozeznanie wtedy, gdy planuję się taki zabieg.

Najlepiej wybrać się do prawdziwego specjalistów w danym mieście, który specjalizuje się w usuwaniu zębów zatrzymanych. Zabieg, podczas którego wyciąga się zęby zatrzymane, to dłutowanie. Zanim lekarz podejmie działania, musi mieć wgląd do dokumentacji medycznej. Potrzebne będzie zdjęcie panoramiczne jamy ustnej, a także tomografia komputerowa.

Te badania pozwalają lekarzowi zobaczyć, jak położone są zęby, bo właśnie dzięki temu może on precyzyjnie je usunąć. Chodzi przecież o to, aby nie doszło do powikłań, które po dłutowaniu są dosyć częste. Zabieg jest wieloetapowy, ale ze względu na możliwość skorzystania ze znieczulenia, pacjent może pozostawać w komforcie.

Oczywiście po zakończeniu zabiegu przez pewien czas potrzebna będą mu leki przeciwbólowe. Pierwszy etap budowania to przecięcie dziąsła, tak by dostać się do kości. Później następuje rozwiercenie kości za pomocą specjalnych wierteł stomatologicznych, a następnie systematyczne usuwanie zęba.

Robi się to przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych, które są używane przez chirurgów. Końcowy etap to założenie szwów na dziąśle, które zostaną zdjęte to około 7 do 10 dni. Cały zabieg musi przebiegać na spokojnie i powoli, tak by lekarz niepotrzebnie nie naruszył kości tam, gdzie nie ma zębów. Trzeba również uważać na to, aby nie doszło do perforacji kości i przebicia się do zatoki nosowej.

Po zabiegu przez kilka dni trzeba na siebie uważać. Między innymi nie wolno płukać ust zbyt mocno. Trzeba również powstrzymywać się od palenia papierosów. Lekarz może przepisać leki, które pomogą uśmierzyć silny ból. Warto również pamiętać o tym, aby przekładać kostki lodu, które mogą pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie opuchlizny.

Ile trwa ściąganie zatrzymanego zęba?

Usunięcie zęba zatrzymanego to proces wieloetapowy, a zatem trzeba nastawić się na to, że u chirurga stomatologa spędzi się nawet dwie godziny. Jeżeli w danym dniu wykonuje się też zdjęcia oraz badanie tomografii komputerowej, wszystko może zająć jeszcze więcej czasu.

Zabieg jest dosyć stresujący dla pacjentów, dlatego najlepiej do kliniki stomatologicznej wybrać się z kimś bliskim, kto dotrzyma towarzystwa po powrocie do domu. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest wzięcie kilku dni wolnych w pracy, aby zwyczajnie dojść do siebie.

Dziąsło musi się zagoić. Po dłutowanie zęba trzeba być też w kontakcie ze stomatologiem, ta w trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, czy nie dojdzie do jakichkolwiek powikłań. Warto wiedzieć również o tym, że czasami dłutowanie zęba prowadzi się wtedy, gdy ząb usuwany był u zwykłego stomatologa, jednak nie został w pełni wyrwany. Może to dotyczyć na przykład korzeni, które pozostały w dziąsłach i kościach.

Wtedy również potrzebne będzie dłutowanie. Na skomplikowane zabiegi związane z usuwanie zębów zawsze trzeba umawiać się tylko i wyłącznie do chirurga stomatologicznego. Nawet jeżeli lekarz stomatolog stwierdzi, że ząb położony jest w stosunkowo łatwy sposób, komplikacje mogą pojawić się podczas zabiegu.

Tylko lekarz chirurg stomatolog będzie wiedział, jak dobrze zakończyć cały zabieg.