Jak uniknąć próchnicy? Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Jak uniknąć próchnicy? Jak zapobiegać próchnicy zębów?

13 czerwca 2024   przez  Dr Adam

Próchnica jest chorobą społeczną, która dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wynika z zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej, a także nadmiernego spożywania cukrów. Zatem, aby zapobiec próchnicy i nie narazić szkliwa na demineralizację należy regularne myć zęby, przestrzegać odpowiedniej diety i udawać się na kontrolne wizyty do stomatologa. Już od wczesnego dzieciństwa rodzice powinni podczas codziennej higieny uczyć swoją pociechę dbać o zęby i szczotkować je stosując właściwą technikę. Dzięki tym nawykom poprawi się zdrowie jamy ustnej.

Zapobieganie, profilaktyka i leczenie próchnicy zębów

Próchnica zębów to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie. W wyniku pożywiania się cukrami produkują one kwasy atakujące szkliwo. Rozwój próchnicy doprowadza do niszczenia zębiny, a także miazgi zębowej. Do objawów choroby zalicza się plamki i smugi na szkliwie, ciemne przebarwienia, ból oraz nieprzyjemny zapach z ust. Przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, niewłaściwej diety oraz zaniedbywania regularnych wizyt u stomatologa, dochodzi do eskalacji choroby. Zaawansowana próchnica często doprowadza do tego, że trzeba zastosować leczenie kanałowe, a kiedy ząb jest martwy musi nastąpić jego usunięcie.

Zapobieganie próchnicy zębów

W zapobieganiu zmian próchnicowych ważne są dobre nawyki. Należy zatem dbać o higienę jamy ustnej i myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. W walce z próchnicą dobrze jest pamiętać o odpowiedniej diecie. Lepiej jest unikać słodkich napojów oraz przekąsek, ponieważ zawarte w nich cukry stanowią pożywkę dla bakterii niszczących szkliwo. Niewskazane jest również podjadanie między posiłkami.
Próchnica może powstawać również w wyniku palenia papierosów. Zawarte w nich substancje hamują wydzielanie śliny, co doprowadza do suchości w ustach i rozwoju choroby.
Warto pamiętać o kontrolnych wizytach w gabinecie dentystycznym. Tam specjalista przekaże wiedzę na temat profilaktyki próchnicy i zapobieganiu problemów z zębami.

Leczenie próchnicy – jak wyleczyć próchnicę zębów?

Zastosowanie odpowiedniego leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Przy początkach próchnicy i występowaniu na zębach drobnych zmian, czyli małych plamek lub smug, stomatolog zazwyczaj przeprowadza remineralizację szkliwa. Najpierw oczyszcza je, a następnie nakłada na ząb lakier lub żel zawierający związki fluoru. W rozwiniętym stadium próchnicy, gdy pojawiają się ubytki, wtedy usuwa się zainfekowane tkanki, a dalsza część zabiegu wymaga plombowania i założenia odpowiedniego wypełnienia. Gdy choroba zaatakuje miazgę zębową, wtedy stosuje się leczenie kanałowe polegające na oczyszczeniu zarówno jej, jak i kanału. Następnie całą jego przestrzeń wypełnia się specjalnym materiałem. W przypadkach, gdy zęba nie można już uratować stosuje się jego ekstrakcję.

Leczenie często jest czasochłonne i niekomfortowe dla pacjenta. Dla ulżenia mu w czasie jego trwania stomatolog może zastosować znieczulenie, które pozwala na uniknięcie niekiedy bardzo intensywnego bólu. Warto również zadbać o właściwą profilaktykę, czyli higienę oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Dzięki temu zapobiegnie się powikłaniom, dolegliwościom, a także chorobom, które mogą być groźne nie tylko dla uzębienia, ale również całego organizmu.

Właściwa higiena jamy ustnej – sposób na uniknięcie próchnicy

Zaleca się myć zęby regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie. Pierwszy raz rano po śniadaniu i drugi po kolacji tuż przed snem. Jednak najlepszym sposobem na zapobieganie próchnicy jest wykonywanie tej czynności po każdym posiłku. Podczas szczotkowania, które powinno trwać co najmniej 2 minuty istotną rolę odgrywa właściwa technika. Szczoteczką należy wykonywać koliste ruchy, a włosie ma dosięgać całego obszaru zębów. W podobny sposób trzeba też czyścić powierzchnię języka. Czynności higieniczne powinny być dokładne i precyzyjne. Podczas mycia zaleca się używać pasty z fluorem, który skutecznie niszczy bakterie zapobiegając w ten sposób rozwojowi próchnicy. Do pozbycia się resztek pokarmowych z przestrzeni między zębami dobrze jest używać specjalnych szczoteczek międzyzębowych, nici dentystycznej, a także irygatora. Właściwa higiena jamy ustnej polega też na usuwaniu kamienia nazębnego. Pozbycie się go samemu jest utrudnione, dlatego w tym celu należy udać się do gabinetu stomatologicznego na zabiegi jego zlikwidowania lub piaskowania.

Kiedy na pierwszą wizytę u dentysty?

Z gabinetem stomatologicznym warto oswajać dziecko jak najszybciej. Na pierwszą kontrolną wizytę należy się udać, gdy pociecha ma ok. 12 miesięcy. Dzięki temu będzie można uniknąć próchnicy i związanych z nią przykrych konsekwencji lub też zauważyć pierwsze jej objawy. Poza tym stomatolog poradzi jak dbać o higienę jamy ustnej, a także podpowie, które produkty spożywcze są najlepsze dla zdrowia zębów malucha.

Jak wzmocnić zęby?

Bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie zębów jest fluoryzacja. W tym celu warto udać się do higienistki stomatologicznej. Podczas zabiegu uzębienie zostaje pokryte lakierem zawierającym fluor, który skutecznie chroni szkliwo przed wystąpieniem próchnicy. Takie sesje należy odbywać co pół roku. Warto również samemu w domu podczas higieny jamy ustnej używać past wzmacniających strukturę zębów.