Jak wygląda próchnica u małych dzieci?

Jak wygląda próchnica u małych dzieci?

3 lutego 2022 Wyłączono przez Domadent

Piękny i zdrowy uśmiech dotyczy nie tylko dorosłych osób, które posiadają już wszystkie zęby stałe, ale także dzieci, ponieważ próchnica może pojawiać już u niemowląt, co tym samym przyspiesza jej pojawienie się również w zębach stałych, które będą się wyrzynać. Warto więc jak najwcześniej dowiedzieć się, jak wygląda próchnica u małych dzieci, aby skutecznie jej przeciwdziałać.

Jak powstaje próchnica zębów u dzieci?

Najbardziej wskazanym byłoby, aby w ogóle nie przekonać się na własnej skórze, jak wygląda próchnica u małych dzieci, dlatego warto zadbać już o dziąsła niemowlęce, zanim maluch zacznie ząbkować. Próchnica zębów może bowiem pojawić się bardzo niespodziewanie z racji tego, że mleczaki są często znacznie słabiej zmineralizowane niż zęby stałe i tym samym bardziej podatne na działanie bakterii powodujących próchnicę. Niemniej proces powstawania próchnicy przebiega tak samo, jak w przypadku dorosłych – dzieje się tak w wyniku działania bakterii, które żywią się głównie cukrami i węglowodanami przekształcając je w kwasy, które demineralizują szkliwo zębów, a to z czasem przyczynia się także do powstawania ubytków.

Jak wygląda próchnica u małych dzieci? Czy można jej pierwsze oznaki rozpoznać już wcześniej? Okazuje się, że niepokój rodzica powinien wzbudzić już lepki biało-żółty nalot, który ściśle przylega do zębów – jest on pierwszym zwiastunem, który przyczyni się do demineralizacji szkliwa, i na który zazwyczaj w ogóle nie zwraca się uwagi. Konsekwencją zaniedbania tego pierwszego czynnika jest pojawienie się matowych i szorstkich białych plam i smug, które już znacznie łatwiej można zauważyć na błyszczących ząbkach. Jest to ostania szansa, aby właściwie zadbać o mleczaki, ponieważ w innym przypadku plamy te zaczną ciemnieć, załamywać się i zacznie rozwijać się w nich próchnica. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że w przypadku małych dzieci cały ten proces może postępować znacznie szybciej, więc z podjęciem odpowiednich kroków nie powinno się zwlekać.

Leczenie próchnicy u małych dzieci

Gdy już wiemy, jak wygląda próchnica u małych dzieci i jak szybko może postępować, to warto także dowiedzieć się, jak przebiega leczenie próchnicy u małych pacjentów. Przede wszystkim leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania. Jeśli mały pacjent pojawi się w gabinecie stomatologicznym stosunkowo wcześnie, to zdarza się, że wystarcza tylko wykonana przez stomatologa fluoryzacja oraz regularna pielęgnacja jamy ustnej odpowiednimi pastami z fluorem. Fluor wzmacnia szkliwo i tym samym sprawia, że zęby są bardziej odporne na działanie bakterii próchnicotwórczych.

Jeżeli mleczak dotknięty jest znacznie bardziej zaawansowaną próchnicą, to stosuje się podobne leczenie jak w przypadku zębów stałych, czyli usuwa się chore tkanki, a miejsce wypełnia plombą. Czasem stosuje się także roztwór azotanu srebra. Zdarzają się jednak i takie przypadki, gdy chory ząb trzeba usunąć. Niestety konsekwencją usunięcia mleczaka, a na pewno większej ich ilości, może być pojawienie się wady zgryzu, dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka i systematyczna kontrola w gabinecie stomatologicznym.

Niestety bardzo często zdarza się, że rodzic z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym zjawia się zbyt późno lub wcale, a wtedy próchnica znacznie szybciej może pojawić się na nowych zębach stałych i znacznie przyspieszyć ich ekstrakcję. Zdecydowanie więc warto wiedzieć, jak wygląda próchnica u małych dzieci już w początkowej fazie, ponieważ im wcześniejsza wizyta u stomatologa, tym jest ona przyjemniejsza dla samego pacjenta. Kontrola i leczenie zębów u małego dziecka jest nie tylko trudniejsze dla samego stomatologa, ale również mało komfortowe dla dziecka, dlatego zdecydowanie lepiej pojawiać się w gabinecie stomatologicznym w celach skontrolowania stanu uzębienia niż po to, aby je leczyć.

Próchnica u dzieci – konsekwencje

Konsekwencją nie leczonej próchnicy u dzieci jest przede wszystkim konieczność usunięcia chorego zęba, a nawet kilku, co może przyczynić się do późniejszych wad zgryzu. Już sam zabieg ekstrakcji nie będzie raczej przyjemny dla malucha, a brak zębów zdecydowanie utrudni przeżuwanie pokarmu. Zaawansowana próchnica może także objawiać się bólem, co dla tak małych dzieci jest bardzo przykre, a z pewnością odczuje to także rodzic na własnej skórze.

Próchnica mleczaków zdecydowanie może także przyspieszać pojawienie się próchnicy w zębach stałych, a jeśli leczenie nie zostanie zastosowane odpowiednio wcześnie, to konieczne będzie także usunięcie zęba stałego, a tego na pewno każdy dorosły chce uniknąć. Nie trzeba także dodawać, że próchnica wpływa również na aspekty estetyczne – zainfekowane próchnicą zęby widzą inne dzieci i dorośli, co może dla dziecka z czasem stać się powodem do wstydu, przyczynić się do zmniejszenia poczucia swojej wartości i nieśmiałości. Konsekwencje mogą więc być bardzo rozległe i dotyczyć co najmniej kilku aspektów.

Jak zapobiegać próchnicy u małych dzieci?

Wiedza o tym, jak wygląda próchnica u małych dzieci, na pewno będzie przydatna każdemu rodzicowi, ale przede wszystkim należy jej zapobiegać, a to jest możliwe dzięki znacznie wcześniej rozpoczętej profilaktyce. Do profilaktyki zalicza się już przecieranie dziąseł niemowlętom wacikiem nasączonym wodą lub ziołowym naparem, a gdy zaczną ząbkować, również regularne mycie pierwszych ząbków i płukanie buzi po posiłkach.

Niezwykle istotne są także codzienne zdrowe nawyki, które ograniczą lub przynajmniej opóźnią pojawienie się próchnicy. Jest to przede wszystkim unikanie karmienia dziecka nocą i nie pozwalanie na zasypianie z butelką, a także wprowadzenie zdrowej diety, która będzie ograniczać cukry i węglowodany, które są jedną z najczęstszych przyczyn próchnicy. Zdecydowanie warto ograniczyć podawanie do picia słodkich napojów, soków czy wody z glukozą, a przestawić się na niesłodzone herbatki i zwykłą wodę. Nie można także zapomnieć o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym – dzięki temu stan uzębienia będzie systematycznie kontrolowany, co pozwoli uniknąć poważniejszych problemów.