Jak zostać protetykiem stomatologicznym?

Jak zostać protetykiem stomatologicznym?

3 sierpnia 2021   przez  Dr Adam

Zawód protetyka stomatologicznego

Do zostania protetykiem stomatologicznym wystarczające jest średnie wykształcenie medyczne. W większych miastach bez większych problemów można znaleźć szkoły policealne o profilu technika dentystycznego. Oczywiście tytuł specjalisty można uzyskać na zawodowych studiach. Podczas kształcenia adepci uczą się modelarstwa, a także poznają materiały, które później będą wykorzystywali w swojej pracy. Protetyk stomatologiczny musi znać odpowiednie programy do modelowania. Starsze pokolenia musiały korzystać z kursu CAD CAM, natomiast obecnie taki certyfikat jest możliwy do zdobycia w dobrej szkole policealnej. Warto jednak regularnie się kształcić i brać udział w różnorodnych kursach i szkoleniach dokształcających. Technologia cały czas się rozwija, dlatego należy być na bieżąco z nowoczesnymi procesami modelowania i nowinkami technicznymi. Grono pacjentów regularnie się powiększa, dlatego jest to zawód, w którym na pewno w bliskiej przyszłości nie zabraknie etatów.

 

Protetyk stomatologiczny – czym się zajmuje?

Protetyk zajmuje się przygotowywaniem protez zębowych i aparatów ortodontycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że powinien także umieć je naprawiać. Należy jednak pamiętać, że szczególnie ważna jest jego współpraca z dentystą, ponieważ bez zgłoszenia tego faktu dentyście nie może wykonać protezy zębowej. Do tworzenia protez wykorzystywane są materiały najwyższej jakości, do których należą elementy ceramiczne, ale także tworzywa sztuczne. Protezy są tworzone od podstaw w specjalnie przygotowanej pracowni protetycznej. Służą one do korygowania uzębienia pacjenta. Pracownia protetyczna to małe pomieszczenie, które jest miejscem pracy protetyka. Warto dodać, że nie ma on bezpośredniego kontaktu z klientem i pracuje na zlecenie dentysty. Odlew wykonany przez protetyka musi być idealny, ponieważ nawet minimalne zniekształcenia powodują, że proteza nie nadaje się do użycia. Jest to dobrze płatny zawód, który wymaga jednak wielu lat nauki i wyrzeczeń. Protetyk z reguły przygotowuje protezy na zasuwy, ale może również wykonać modele na korony oraz mosty porcelanowe.

Cechy dobrego protetyka stomatologicznego

Protetyk stomatologiczny musi przede wszystkim posiadać dobry wzrok oraz zdolności manualne. Te ostatnie są szczególnie ważne, ponieważ każdy odlew musi mieć idealne rozmiary oraz kształt. Minimalne odstępstwo w tej kwestii powoduje, że proteza może uwierać pacjenta i stwarzać dyskomfort. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nad wszystkim czuwa dentysta i ostatecznie to on odpowiada za sprawdzenie wykonanego odlewu do zębów. Poza dobrym wzrokiem bardzo ważna jest także zdolność do rozróżniania barw i kolorów. Dobry protetyk powinien mieć ją odpowiednio rozwiniętą, ponieważ zdecydowanie ułatwia to pracę. Protezy i aparaty na zęby powstają przy wykorzystaniu specjalnych materiałów oraz narzędzi, dlatego zręczność manualna również odgrywa bardzo ważną rolę. Wymaga jest również duża cierpliwość.