Jaki jest koszt protezy zębowej?

Jaki jest koszt protezy zębowej?

31 lipca 2021 Wyłączono przez Domadent

Zdrowe i białe zęby nie tylko dodają nam urody, a wpływają również na pewność siebie. Śnieżno-biały uśmiech nie jest w naszym kraju standardem, jak chociażby w USA, choć z roku na rok i my zwracamy na to coraz większą uwagę. Zęby, poza ich kolorem, mogą ulec mechanicznym urazom czy innym niefortunnym zdarzeniom i wtedy jesteśmy zdani na protezę zębową.

Czym jest proteza zębowa?

Protezy zębowe mają na celu uzupełnić braki w jamie ustnej. Mogą być one częściowe lub pełne. Te pierwsze, to po prostu uzupełnienie pojedynczych ubytków. Natomiast protezy pełne wymagają usunięcia wszystkich zębów i zastąpienia ich w całości protezą, która może być stała lub wyjmowana.

Celem protezy jest nie tylko poprawienie wyglądu, ale też zapewnienie komfortu podczas spożywania pokarmu, a więc poprawnego gryzienia i rozdrabiania pokarmu. Na pełne protezy decydują się zwykle osoby starsze, których zęby są niewydolne, a na protezy miejscowe również młodzi ludzie.

Rodzaje i cechy protezy zębowej

Protezy dzielimy na ruchome i stałe. Wśród ruchomych znajdziemy:

1. Protezy akrylowe, które są wykonane z tworzywa akrylowego. W formie całościowej są stosowane w przypadku bezzębia, a składają się z płyty i sztucznych zębów. Natomiast w przypadku częściowej są stosowane, żeby uzupełnić miejscowe braki w uzębieniu pacjenta.

2. Protezy szkieletowe. Do ich wykonania używa się metali, które przejawiają biokompatybilność ze środowiskiem jamy ustnej. Są mniejsze niż protezy akrylowe, dzięki czemu przyjmują się szybciej, a proponowane są osobom mającym miejscowe braki w uzębieniu zarówno żuchwy, jak i szczęki.

3. Protezy z materiałów elastycznych. Cechą charakterystyczną tej protezy jest nieposiadanie materiałów metalowych, dzięki czemu są łatwiej przyswajalne. Nie są zalecane w przypadku całkowitego bezzębia, a wykorzystuje się je do uzupełnień miejscowych.

Do protez elastycznych zaliczamy: protezy akronowe i protezy nylonowe, protezy acetalowa, protezy overdenture.

Protezy stałe dzielą się na:

1. Korony i mosty. Te pierwsze mają na celu odtworzenie korony pojedynczego zęba. Korony różnicujemy z uwagi na użyty materiał, a mogą to być między innymi: korony pełnoceramiczne, korony porcelanowe, korony cyrkonowe, korony ze stopów metali.

Natomiast mosty cechuje to, że obudowują one korony co najmniej trzech zębów. Mosty zbudowane są z tych samych materiałów co korony.

2. Licówki. Tego typu protezy wykorzystywane są do odbudowy jedynek, dwójek i trójek, a więc zębów siecznych i kłów.

3. Implanty. Są one wykorzystywane głównie w celach kosmetycznych. Składają się one z implantu, łącznika, oraz korony, która w sposób anatomiczny odtwarza ząb.

Proteza zębowa – cena

Koszt protezy zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od użytego materiału. Dodatkowo do kosztu należy doliczyć szereg wizyt kontrolnych przed i po zabiegu.

Całkowita proteza akrylowa będzie kosztować od 700 do 2000 złotych, a częściowa od 700 do 1500 złotych. Proteza szkieletowa jest droższa, a jej ceny wahają się od 1400 do 2500 złotych. Jako ostatnie mamy protezy typu overdenture, których cena może wynosić nawet kilka tysięcy złotych w zależności od użytego w protezie mechanizmu. Natomiast korony, czy mosty, to koszt zaczynający się od 500 złotych, a kończący nawet na kilku tysiącach złotych za jednego zęba w przypadku implantów.