Jak długo nosić retainer?

Jak długo nosić retainer?

27 lipca 2021 Wyłączono przez Domadent

Piękny uśmiech, równe zęby to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia oraz większej pewności siebie. Prawidłowy zgryz jak najbardziej pozwala cieszyć się nienaganną prezencją, jednak przede wszystkim jest koniecznością w kwestii utrzymania zdrowych zębów. Leczenie ortodontyczne może jednak szybko okazać się zmarnowanym wydatkiem, jeżeli po ściągnięciu stałego aparatu ortodontycznego nie rozpocznie się stosowania retainera.

Co to jest retainer?

Retainer to aparat którego zadaniem jest utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego. Istnieje kilka rozwiązań, wybór najlepszego zależy od indywidualnych potrzeb oraz przebiegu leczenia wad zgryzu. Ostateczną decyzję należy podjąć w oparciu o zalecenia lekarza ortodonty.
Leczenie ortodontyczne jest procesem bardzo długotrwałym. Przebudowa zgryzu wymaga utrwalenia również wszystkich tkanek wokół zębów. Niestety, u większości pacjentów występuje silna tendencja do powrotu zębów na swoje pierwotne pozycje. Bez prawidłowej pielęgnacji wyleczonego zgryzu niezwykle łatwo o zniweczenie rezultatów, kosztownego przecież, procesu leczniczego.

Rodzaje aparatów retencyjnych

Aparaty retencyjne wymagają wydatku ok. 1500 – 2000 PLN, jednak jest to kwota którą zdecydowanie warto wydać. W zależności od preferencji i potrzeb można wybrać retainer stały lub ruchomy. Zaletą aparatów stałych jest nieprzerwane oddziaływanie na zgryz, co sprawia, że utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego jest bardzo skuteczne. Jednak ich wadą jest fakt, iż muszą zostać założone i ściągnięte tylko przez lekarza ortodontę, a higiena jamy ustnej jest nieco utrudniona. Na szczęście nie jest niemożliwa. Nitkowanie zębów jest koniecznością z której nie można zrezygnować. Dla osób noszących stały retainer z pomocą przychodzą specjalistyczne rozwiązania, takie jak choćby nici dentystyczne z przewleczką. Szczegółowych informacji na temat pielęgnacji jamy ustnej należy szukać u swojego ortodonty.
Dla osób borykających się z tendencją do powstawania kamienia nazębnego lub z innych powodów niemogących stosować aparatu stałego (jak choćby uprawiających sporty walki) rozsądną alternatywą są aparaty ruchome.
Istnieje kilka odmian aparatów ruchomych. Mogą być one wykonane z akrylu do którego dołączone są druty utrzymujące zęby w pozycjach. Inną opcją są silikonowe, przezroczyste szyny nakładane na łuki zębowe.

Stosowanie aparatu retencyjnego

Podstawowe pytanie zadawane przez wszystkich chcących trwale wyleczyć wady zgryzu brzmi jak długo nosić retainer. Niestety, nie ma tu jednej prostej wytycznej mającej zastosowanie u większości pacjentów.
Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań. U części pacjentów ze sztywniejszym uzębieniem zgryz może nie mieć tak silnej tendencji do powrotu do swojej pierwotnej formy. U takich pacjentów aparat retencyjny może być stosowany krócej, na przestrzeni kilku lat.
Jednak wielu pacjentów wymaga dłuższej pielęgnacji zmodyfikowanego zgryzu. Plastyczny zgryz może być szybciej zmodyfikowany, lecz tendencja do powrotu starych wad może również być silna. U tych osób noszenie retainera może być wymagane nawet przez dekadę. Część lekarzy ortodontów uważa wręcz, że stosowanie aparatu retencyjnego ma sens jedynie wtedy, gdy jest utrzymywane dożywotnio. Ostateczną decyzję należy oczywiście podjąć w konsultacji z doświadczonym lekarzem ortodontą.