Jakie są rodzaje protez zębowych?

Jakie są rodzaje protez zębowych?

24 lipca 2021 Wyłączono przez Domadent

Dosyć częstym problemem u osób starszych jest całkowita lub częściowa utrata zębów. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o swoją protezę zębową, aby służyła nam jak najdłużej. Braki w uzębieniu warto uzupełnić ze względów estetycznych, jeśli oczywiście na tym nam zależy.

Czym jest proteza zębowa?

Protezy zębowe mają na celu zastąpić nasze brakujące zęby, które z jakiegoś powodu straciliśmy. Najczęstszym powodem jest oczywiście niezadbanie o nie w odpowiedni sposób. Złe odżywianie, picie alkoholu, czy palenie papierosów wcale nie pomaga utrzymać zdrowej protezy. Takie protezy mogą być wyjmowanie i z powrotem wkładane do jamy ustnej. Prawidłowym dopasowaniem protezy zębowej zajmuje się protetyk. Naszym zadaniem jest przede wszystkim dbanie o higienę jamy ustnej i protezy, którą warto oczyszczać po każdym posiłku. Niestety jest to spory obowiązek, który musimy spełnić, aby wszystko było w porządku.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe dzieli się na dwa rodzaje. Takie, które są ruchome oraz stałe. Protezy ruchome pozwalają na swobodne ściąganie uzupełnienia. Z tego powodu są najczęściej wybierane. Protezy stałe jak sama nazwa mówi, nie są możliwe do ściągnięcia przez pacjenta. Niestety powoduje to częsty dyskomfort.

Do protez ruchomych możemy zaliczyć: protezy akrylowe częściowe albo całkowite, protezy szkieletowe, protezy wykonane z tworzyw elastycznych i protezy wsparte na pozostałych zębach bądź wszczepach.

A do protez stałych zaliczamy: implanty, mosty zębowe, korony zębowe, wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe oraz licówki.

Proteza acetalowa czy akronowa?

Protezy acetalowe szczególnie sprawdzają się u osób, które mają alergię na metal. Występują w niej nie metalowe, lecz acetalowe klamry, które można dopasować do zęba lub dziąsła. Poprawia to znacząco walory estetyczne, a elastyczność elementów nie niszczy tak szkliwa zębów, jak w przypadku protez z metalu. Są również najbardziej wygodnie w użytkowaniu. Musimy wiedzieć, że uzupełnienie acetalowe nie jest stosowane przy całkowitym braku uzębienia. Konieczne jest zachowanie zębów, które będą stanowiły filary protezy.

Proteza akronowa jest wykonywane z akronu, dzięki temu łączy się z kolorem śluzówki. Sprawia to, że odróżnienie granicy między uzupełnieniem a naturalnymi tkankami jest niemal niemożliwe. W ten sposób nikt się nie dowie, że nosimy protezę, jeśli tego nie chcemy oczywiście. Ogromną zaletą jest również wytrzymałość, akron, czyli najważniejszy składnik tej protezy jest termoplastyczny. Czyli termoplastyczny materiał idealnie dopasowuje się do podłoża i warunków panujących w jamie ustnej. Pacjenci zwykle nie odczuwają dyskomfortu podczas codziennego użytkowania protezy.

A więc, którą protezę wybrać? O wyborze konkretnego rozwiązania decyduje nie tylko cena, ale także warunki panujące w jamie ustnej. Warto skonsultować się ze stomatologiem, który doradzi i zaproponuje najkorzystniejszą opcją. Lekarz zawsze powinien być naszym pierwszym źródłem informacji.