Jakie implanty zębowe wybrać?

Jakie implanty zębowe wybrać?

3 marca 2022 Wyłączono przez Domadent

Implant dentystyczny to śruba lub rama umieszczona w kości szczęki pod powierzchnią dziąsła. Dzięki chirurgicznemu umocowaniu pozwala na umieszczenie na wierzchu sztucznego zęba. Umożliwia to uzupełnienie braków w uzębieniu bez utraty walorów praktycznych i estetycznych. Jakie implanty zębowe wybrać, by cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata?

Implanty zębowe – rodzaje

Pierwsze próby uzupełniania brakujących zębów pojawiały się już w starożytności. Chińczycy już 4000 lat temu stosowali odpowiednio przygotowane bambusowe patyczki stanowiące imitację zęba, które umieszczali w kości szczęki. W Egipcie używano w tym celu kości słoniowej i metali szlachetnych, natomiast Majowie do przygotowywania pierwowzorów nowoczesnych implantów wykorzystywali oszlifowane morskie muszle.

Z brakiem w uzębieniu w dość kontrowersyjny sposób radzili sobie dworzanie w XVIII-wiecznej Francji. W miejsce brakujących zębów wstawiano bowiem zęby pozyskane od innego człowieka.
Nowoczesna implantologia miała swój początek w latach 50. XX w. Można powiedzieć, że był on dziełem przypadku.

Profesor Ingvar Banemark, pochodzący ze Szwecji ortopeda, podczas badań nad zrastaniem się kości próbował umieścić mikroskop w tkance kostnej żywego zwierzęcia. Mikroskop ten musiał być umieszczony w ochronnej warstwie metalu, jednak każdy kolejny surowiec wykorzystywany przez profesora powodował zapalenie i odrzucenie urządzenia przez organizm. Dopiero umieszczenie go w tytanowym stelażu przyniosło sukces. Materiał został do tego stopnia dobrze przyjęty przez organizm, że po zakończonym badaniu nie można było go usunąć z kości. W wyniku osteointegracji zrósł się z nią na stałe.

Pierwszy udany zabieg wszczepienia tytanowego implantu został przeprowadzony w 1965 r. W latach 80. XX w. implantologia zaczęła rozwijać się na dobre.

Jakie implanty zębowe stosuje się obecnie? Aktualnie najpopularniejsze są implanty śródkostne. Umieszcza się je w kości budującej szczękę lub żuchwę i mają za zadanie imitować korzenie zęba. Do implantu przytwierdza się łącznik, który z kolei umożliwia nasadzenie na niego tzw. korony, czyli widocznej części zęba wystającej ponad dziąsło.
Alternatywą dla implantów śródkostnych są implanty podkostnowe. Mogą one być dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, u których niska gęstość kości stanowi przeszkodę dla umieszczenia implantu w szczęce. Implanty podkostnowe wstawiane są bowiem bardziej płytko, ledwie stykając się z kością szczęki. Na implantach podskostnowych można osadzać zarówno pojedyncze zęby jak i całe mostki. Pacjentom, u których budowa kostna szczęki pozwala na założenie implantu środkostnego zaleca się skorzystanie z tej właśnie opcji, jest ona bowiem bardziej trwała i stabilna.

Wśród implantów zębowych można wyróżnić również implanty endodontyczne, które wprowadzane są w zdrowego zęba, wzmacniając tym samym jego osadzenie w kości i wydłużając korzenie.

Implanty zębowe – jednofazowe i dwufazowe

Podejmując decyzję jakie implanty zębowe wybrać warto zwrócić uwagę na sposób ich wszczepienia. W użyciu są aktualnie dwie metody: jednofazowa i dwufazowa.

Implant jednofazowy eliminuje konieczność użycia łącznika, ponieważ jego konstrukcja pozwala na umieszczenie nadbudowy bezpośrednio na śrubie zakończonej gwintem. Niewątpliwą zaletą tego sposobu jest szybkość wykonania, nowowstawionym zębem można bowiem cieszyć się już po jednej wizycie u lekarza.
Jednak aby można było przeprowadzić u pacjenta wstawienie implantu jednofazowego, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przed wszystkim badania poprzedzające zabieg muszą wykluczyć choroby jamy ustnej oraz problemy w strukturze uzębienia. Stan kośćca nie może budzić żadnych zastrzeżeń, niedopuszczalne jest również przeprowadzenie zabiegu przy występującym stanie zapalnym przyzębia.

Istnieje też pewne ryzyko związane z wyborem implantu jednofazowego. Przede wszystkim jest to zabieg wymagający bardzo dużej dokładności, należy więc wybrać lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Nieumiejętnie przeprowadzone wstawienie implantu może grozić jego uszkodzeniem, a wymiana, w przeciwieństwie do wariantu dwufazowego, będzie dotyczyła całości wszczepu.
Wśród pacjentów implantologii większą popularnością cieszą się implanty dwufazowe. Wymagają co prawda kilku wizyt u specjalisty, a cały proces może trwać nawet do 6 miesięcy, jednak na ich korzyść przemawia fakt, że po założeniu mogą służyć przez całe życie. W przypadku uszkodzenia nadbudowy wystarczy ją bowiem jedynie wymienić, co znacznie ogranicza potencjalne koszty.

Proces wszczepiania implantów dwufazowych przebiega w dwóch etapach. Najpierw w kości umieszczany jest implant, który zostaje zaszyty w dziąśle. Po prawidłowym przebiegu osteointegracji, czyli zrośnięciu się wszczepu z tkanką kostną, konieczna jest kolejna wizyta u lekarza w celu odsłonięcia implantu i założenia śruby gojącej. Zabieg ten przeprowadza się na ogół po około 3-6 miesiącach od wszczepienia implantu. Przed założeniem nadbudowy należy poczekać kolejny tydzień lub dwa, aż tkanki miękkie w odpowiednie sposób ukształtują się wokół śruby gojącej. Dopiero po tym czasie może zostać nałożona ostatnia część – nadbudowa.

Tytanowe czy cyrkonowe?

Po wyborze metody wszczepienia implantu pacjent musi podjąć kolejną decyzję, tym razem dotycząca materiału z jakiego wykonany jest wszczep. Na rynku obecne są na tę chwilę dwie opcje: tytan oraz cyrkon. Jakie implanty zębowe wybrać?

Oba materiały cechują się dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. Tytan wykorzystywany jest w implantologii od początku. Implant wykonany z tego metalu ma szarawy kolor, który może budzić wątpliwości dotyczące estetyki tak wykonanego implantu. Faktem jest, że wszczepy umieszcza się pod liną dziąseł więc nie powinny być widoczne, jednak wraz z wiekiem może dochodzić do cofania się dziąseł, a tym samym odsłaniania implantu. W ostatnich latach mówi się coraz częściej o możliwości korodowania metalu oraz jego negatywnym wpływie na otaczające go tkanki kostne. W dodatku niewielka grupa ludzi (zaledwie 4%) może mieć uczulenie na tytan objawiające się wysypką skórną, bólami mięśni i zmęczeniem. Dla tych osób jedyną alternatywą pozostają implanty wykonane z cyrkonu.

Cyrkon to stosunkowo nowe rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Uważane jest za o wiele bardziej estetyczne od tytanu, kolor implantu przypomina bowiem łudząco koloryt naturalnego zęba. Wszczepy wykonane z tego minerału nie ulegają korozji, a także są bardziej odporne na wahania temperatury i kwaśne substancje.

Jaka jest cena wykonania implantów?

Cena może mieć decydujące znaczenie dla osób zastanawiających się, jakie implanty zębowe wybrać. Obecny na rynku od kilkudziesięciu lat tytan jest tańszy niż implanty wykonane z cyrkonu. Na cenę ma również wpływ materiał, z jakiego zostanie wykonana korona. Jeśli pacjent zdecyduje się na wykonanie implantu z cyrkonu oraz nałożenie na niego pełnoceramicznej korony z dodatkiem złota, które ma właściwości przeciwpróchnicze, finalny koszt jednego zęba może sięgnąć nawet 7000 zł. Niestety całość musi pokryć pacjent, ponieważ nie ma możliwości skorzystania z refundacji.
Cena w dużej mierze zależy od kosztów dodatkowych takich jak konsultacje, badania itp., dlatego najlepiej jest poprosić o konkretną wycenę wybrany gabinet stomatologiczny

Jak widać pacjenci decydujący się na zabieg wstawienia implantu muszą liczyć się z dość skomplikowanym i długotrwałym procesem, począwszy od wyboru, na jakie implanty zębowe się zdecydować, poprzez serię wizyt u lekarza, aż po przeprowadzenie leczenia. Jednak po prawidłowo zakończonym leczeniu pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem.