Zatrzymany ząb w dziąśle – czym jest i jak go leczyć?

Zatrzymany ząb w dziąśle – czym jest i jak go leczyć?

21 marca 2022 Wyłączono przez Domadent

Powszechnie się uważa, że problemy z zębami związane są tylko i wyłącznie z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Spowodowane jest to oczywiście faktem, że takie problemy są najczęstsze i wiążą się z bardzo nieprzyjemnym borowaniem. Jak się jednak okazuje, niezwykle częstym, a także bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest zatrzymany ząb w dziąśle. Najczęściej dotyczy to problematycznej ósemki, lecz zaskakująco często także innych zębów. Z jakiego powodu zatrzymany ząb w dziąśle jest problemem, z czym to się wiąże, a także jakie daje objawy? Warto się również dowiedzieć, jak będzie wyglądało leczenie takiej przypadłości.

Ząb zatrzymany – co to jest?

Od czego więc należy zacząć zdobywanie wiedzy i informacji na temat zatrzymanego w dziąśle zęba? Jak można się domyślić, podstawą w tym wypadku jest oczywiście to, aby dowiedzieć się, czym to w ogóle jest. Czym jest zatrzymany ząb w dziąśle?

Kiedy ma się do czynienia z zatrzymanym zębem? Jest to sytuacja, gdy jeden z prawidłowo wykształconych zębów nie wychodzi ponad powierzchnię dziąsła. Z anatomicznego punktu widzenia z takim zębem nic złego się nie dzieje i jest on całkowicie prawidłowy, lecz z różnych przyczyn wyrasta on w nieprawidłowy sposób i nie wyżyna się z dziąsła. Dochodzi w takiej sytuacji do utknięcia zęba w kości szczęki górnej lub dolnej.

Które zęby najczęściej dotyka ta przypadłość? Jak wynika z przeprowadzanych badań i wieloletniej praktyki lekarskiej, najczęściej zatrzymywane w dziąśle zęby to trzecie trzonowce, które potocznie nazywane są zębami mądrości. Nie jest to jednak regułą, ponieważ zdarza się również taka sytuacja, gdy problem ten dotyka także przedtrzonowce, a nawet kły. Niezwykle rzadko ma miejsce sytuacja, gdy utkniętymi w dziąśle zębami są jedynki lub dwójki, lecz na uwadze należy mieć to, że takie sytuacje również mają miejsce. Ząb, który w nieprawidłowy sposób wyrżnie się z dziąsła, może zatrzymać się całkowicie lub też częściowo. W pierwszym przypadku ma się do czynienia z sytuacją, gdy ząb całkowicie tkwi w kości. Jeśli jednak choć częściowo wystaje powyżej linii dziąsła, wtedy ma się do czynienia z częściowym zatrzymaniem zęba.

Skoro już wiadomo, czym jest zatrzymany ząb w dziąśle, warto się teraz dowiedzieć, jakie są powody pojawiania się takiego problemu. Zdecydowanie najczęściej występującym powodem zatrzymania zęba w dziąśle jest ograniczona ilość miejsca w łuku zębowym, przez co ząb nie ma zwyczajnie miejsca, aby poprawnie wyrosnąć. Bardzo często spowodowane jest to zbyt późnym wypadnięciem zęba mlecznego, przez co dochodzi do zaburzenia prawidłowej linii zębów.

Oczywiście nie jest to jedynym powód, ponieważ oprócz tego bardzo często zatrzymany ząb w dziąśle jest spowodowany wadami genetycznymi, zachodzącymi w organizmie nieprawidłowymi zmianami hormonalnymi, a także mechanicznym urazem szczęki. Jak wynika z badań, zatrzymany ząb w dziąśle pojawiać się może w wyniku niedoboru licznych witamin, w tym przede wszystkim witaminy A i D. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że taki problemem z zatrzymanym zębem może być wynikiem źle poprowadzonego leczenia stomatologicznego w dzieciństwie.

Ząb zatrzymany – objawy

Skoro już wiadomo, czym jest zatrzymany ząb, a także jakie mogą być powody tej przypadłości, należy się teraz dowiedzieć, jakie choroba ta daje objawy. Dzięki znajomości objawów możliwe jest szybkie udanie się po pomoc, a w efekcie tego zastosowanie odpowiedniego leczenia, które przyniesie unormowanie linii zębów.
Jakie są więc najczęściej pojawiające się objawy zatrzymanego zęba? Jeśli problem ten dotyczyć będzie zęba innego niż ósemki, wtedy jest to dość łatwe do zauważenia, ponieważ będzie go po prostu brakowało w linii zębów i każdy stomatolog brak ten zauważy podczas zwykłej kontroli.

Jak się jednak okazuje, zatrzymana ósemka nie jest tak oczywista na pierwszy rzut oka. Szybko jednak ząb ten zacznie dawać naprawdę wyraźne sygnały, co powinno skłonić pacjenta do udania się do lekarza. Co będzie się konkretnie działo? Bardzo szybko pojawi się ostry i przewlekły ból całej części twarzy, który swoje źródło będzie miał w zębie. Dojdzie do tego nieprawidłowy zgryz, a także pojawi się stan zapalny dziąsła w okolicy zęba. Oczywiście towarzyszyć temu może także paradontoza zęba sąsiadującego z zębem zatrzymanym. Dodatkowo często dochodzić będzie do szczękościsku oraz zdarzać się mogą duże trudności z otwieraniem ust. Jeśli zatrzymany ząb wyjdzie z dziąsła częściowo, wtedy pojawiać się na nim będzie bardzo często próchnica, ponieważ ząb ten będzie niezwykle trudny do poprawnego czyszczenia.

Ściąganie zęba zatrzymanego

Jak więc widać, zatrzymamy ząb to naprawdę duży problem. Nie tylko może zaburzyć linię zębów, lecz dodatkowo może przynieść liczne choroby, a także poważny ból. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda leczenie takiego zęba. Czy da się coś z nim zrobić i być może go uratować? A może pozostaje w takiej sytuacji jedynie usunięcie chirurgiczne problematycznego zęba? Niestety w ogromnej większości ząb z takim problemem należy usunąć. Ekstrakcja oczywiście zostanie poprzedzona przeprowadzonym przeglądem zębów, a także zdjęciem RTG pokazującym jego precyzyjną pozycję.

Najłatwiej w takim wypadku usunąć górne ósemki, do których stomatolog ma najłatwiejszy dostęp. Dodatkowo górne zęby zwykle częściowo wychodzą z kości, co jeszcze bardziej ułatwia ich ekstrakcję. Znacznie gorzej wygląda to w przypadku dolnych zębów, które z reguły zostają całkowicie zatrzymane. Jak się jednak okazuje, usunięcie zęba nie jest jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu. Możliwe jest również wykonanie procedury tzw. ściągania zatrzymanego zęba. Na czym to polega? Zabieg ten może być wykonany z sytuacji, gdy zatrzymaniu uległ jeden z przednich zębów. Polega on na chirurgicznym odsłonięciu zęba i założeniu stałego aparatu ortodontycznego. W efekcie uzyska się prawidłowe ułożenie zęba. Pamiętać jednak trzeba, że jest to proces trudny, a często naprawdę długotrwały i aparat może trzeba będzie nosić nawet przez kilka lat, aby osiągnąć odpowiednie efekty.