Kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co?

Kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co?

29 maja 2023 Wyłączono przez Domadent

Zdecydowana większość z nas nie lubi chodzić do dentysty – nie będzie chyba to szczególnie kontrowersyjne stwierdzenie. Niemniej jednak regularne wizyty u dentysty są koniecznością. W innym przypadku mogą pojawić się problemy z uzębieniem. Dbałość o zęby jest bardzo ważna, ale wizyty u dentysty to coś, czego nie da się uniknąć.

Jak często należy odbywać wizyty kontrolne u dentysty?

Kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co pół roku? Można przypuszczać, że są osoby, które się nad tym zastanawiają. Nie ma w tym niczego dziwnego, aczkolwiek powinniśmy pamiętać o tym, że zdarzają się różne sytuacje.

Nie można więc zastanawiać się nad tym, czy kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co pół roku, czy może częściej. Prawda jest taka, że wszystko zależy od tego, jak przedstawia się stan naszego uzębienia. Owszem, można usłyszeć, że kontrolne wizyty u dentysty należy odbywać co 6 miesięcy (tyczy się to dorosłych, dzieci powinny pojawiać się częściej), ale nie trzeba się tym przesadnie sugerować. Jeżeli dzieje się źle, konieczna jest reakcja – bez względu na czas, który upłynął od ostatniej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Profilaktyka

O czym myślimy w kontekście wizyt u dentysty? Można przypuszczać, że często pojawiają się rozmyślenia dotyczące wyrywania zębów czy np. usuwania kamienia nazębnego. Krótko mówiąc, jesteśmy świadomi tego, że wizyta u dentysty to nigdy nie jest nic przyjemnego (choć naturalnie można spodziewać się znieczulenia).

Niemniej jednak w tym wszystkim jest coś, co chyba wielokrotnie nam umyka – każda osoba powinna wiedzieć, że w leczeniu dużą rolę odgrywa profilaktyka. Bezsensowne oczekiwanie prawdopodobnie skończy się tym, że kłopot stanie się poważniejszy. Zresztą wystarczy sobie pomyśleć choćby o bólu zęba. Ból zęba może wiązać się z różnymi przyczynami, ale czy zdarzyło się kiedyś, że ząb przestał dokuczać? Wydaje się, że mowa o sytuacji, w przypadku której wizyta u dentysty to po prostu konieczność.

Pamiętajmy też o tym, że lepsza przesadna ostrożność niż lekceważenie poważnych objawów.

Co ile na kontrolę do dentysty?

Ważne jest też to, że punkt widzenia pacjentów niekoniecznie musi pokrywać się z tym, co ma miejsce w rzeczywistości. Pacjentowi może wydawać się, że jest wszystko w porządku, natomiast tak naprawdę możemy mieć do czynienia z początkiem kłopotów. Poza tym po stronie dentysty zawsze jest ogromna wiedza. Nie można też zapomnieć o narzędziach, jakie mają dentyści. Dentysta może dokładnie sprawdzić, co się dzieje.

Z tego też powodu wspomniane 6 miesięcy to absolutny warunek. Poza tym wizyta u dentysty to temat, w przypadku którego sytuacja potrafi zmienić się naprawdę szybko. Dobrze też pamiętać o zwykłej rozmowie z dentystą. Dentyści powinni nie tylko leczyć, ale i edukować. Nie można też wykluczyć choćby tego, że dentysta poinformuje, kiedy po raz kolejny należy zjawić się w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście wszystkie ustalenia zawsze mają jedno zastrzeżenie – spotkamy się za X miesięcy/tygodni, jeśli nie będzie żadnych problemów. Jeżeli wydarzy się coś niepokojącego, konieczna jest wcześniejsza wizyta. Wszyscy stomatolodzy powiedzą dokładnie to samo.