Licówka – co to jest i kiedy warto ją zastosować?

Licówka – co to jest i kiedy warto ją zastosować?

20 kwietnia 2023 Wyłączono przez Domadent

Leczenie stomatologiczne może przybierać naprawdę różne formy. Oczywiście najczęściej kojarzy się ono z usuwaniem próchnicy i wstawaniem plomby, lecz oprócz tego na zęby mogą być nakładane także specjalne licówki. Licówka co to jest i kiedy warto się nią zainteresować?

Rodzaje licówek stomatologicznych – porcelanowe, kompozytowe, czy ceramiczne?

Wiele osób szukając informacji o licówkach, skupia się przede wszystkim na ich dostępnych rodzajach i różnicach pomiędzy nimi. Zanim jednak przejdzie się do omawiania takich szczegółów, trzeba się nieco dowiedzieć o podstawach. Licówka co to jest? Jest to specjalna, niewielkich rozmiarów płytka, która naklejana jest na przednią stronę zęba. Dzięki temu możliwe jest zamaskowanie wszelkich jego defektów. Rzecz jasna na rynku dostępne są różne rodzaje licówek, więc przed wybraniem konkretnego rozwiązania warto poznać ich najważniejsze cechy.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się licówki porcelanowe, które nie tylko doskonale odwzorowują wygląd prawdziwego zęba, lecz są również niezwykle trwałe. Drugim popularnym rodzajem są licówki kompozytowe, które są stosunkowo tanie, a także bardzo plastyczne więc łatwo można je dostosować do danego pacjenta. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o licówkach ceramicznych, które plasują się pomiędzy wersją porcelanową i kompozytową, jeśli chodzi o wygląd i trwałość.

Procedura zakładania licówek stomatologicznych – jak przebiega i ile trwa?

Bez względu jednak na to, jaki konkretnie typ licówki się wybierze, warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o jej założeniu, jak dokładnie wygląda zabieg, a także jak długo trwa. Dopiero poznanie tych informacji powinno spowodować podjęcie decyzji o zastosowaniu licówki.
Żeby licówka mogła zostać założona na ząb, musi on być odpowiednio do tego przygotowany. Na czym ta czynność polega? Chodzi w tym wypadku o takie oszlifowanie zęba, aby powierzchnia licówki w możliwie największym stopniu do niego przylegała. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ to właśnie od dobrego przygotowania zęba zależy trwałość licówki.

Ostatnim etapem jest przyklejenie licówek do zęba, co wykonuje się przy pomocy niezwykle mocnego cementu. Na sam koniec ząb jest naświetlany specjalną lampą, aby doprowadzić do jego częściowej polimeryzacji.

Ceny licówek stomatologicznych – ile trzeba zapłacić za piękny uśmiech

Licówka co to jest? Jest to specjalna nakładka, która może być wykonana z różnych tworzyw, różniących się nie tylko trwałością, lecz również stopniem imitacji prawdziwego zęba. Tego typu nakładki są w stanie zamaskować przebarwione, ukruszone, a także nieprawidłowo położone zęby.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o licówkach? Rzecz jasna kluczową dla wielu informacją jest cena ich założenia. Oczywiście na uwadze należy mieć fakt, że może być ona różna w zależności do gabinetu, lecz na ogół koszt jednej licówki kompozytowej to wydatek około 300-350 złotych. Jeśli ktoś chciałby sobie założyć najlepszą licówkę porcelanową, to musi się liczyć z sumami rzędu 700-800 złotych za ząb.