Nie wiem który ząb mnie boli – co robić?

Nie wiem który ząb mnie boli – co robić?

16 marca 2023 Wyłączono przez Domadent

Bolącego zęba nie należy lekceważyć. Nawet jeśli nieprzyjemne dolegliwości ustąpią po paru dniach, to wizyta u stomatologa jest wręcz wskazana. Ból zawsze stanowi sygnał alarmowy, świadczy o jakichś nieprawidłowościach w organizmie. Należy znaleźć źródło problemu i wyeliminować przyczynę. Dentysta oceni stan jamy ustnej i postawi trafną diagnozę. Warto też wiedzieć, co zrobić, gdy przyjdzie na myśl “nie wiem który ząb mnie boli”. Nie trzeba od razu sięgać po tabletkę przeciwbólową. Jest szereg innych sposobów naturalnych, niepowodujących negatywnych działań niepożądanych.

Nie wiem który ząb mnie boli i co dalej?

Niektórym osobom zdarza się powiedzieć “nie wiem który ząb mnie boli”, bo ból promieniuje i rozprzestrzenia się na większy obszar w jamie ustnej. Z tego powodu może wystąpić wrażenie, że zaczynają boleć też inne zęby w tym samym rejonie. W takim przypadku rozwiązanie jest tylko, a mianowicie wybranie się niezwłocznie do stomatologa. Oceni on stan uzębienia, wykona również odpowiednie badania. Na podstawie samego wywiadu lekarskiego trudno postawić w takiej sytuacji trafną diagnozę. Jeśli pacjent mówi do stomatologa podczas wizyty w gabinecie “nie wiem który ząb mnie boli”, to najczęściej wykonuje się celowane zdjęcie RTG, na podstawie którego możliwe staje się określenie stanu uzębienia i kości. Nierzadko jest tak, że za dolegliwości bólowe odpowiada obumieranie miazgi. Przy nieleczonej próchnicy będzie to częste zjawisko. Dolegliwości bólowe mogą rozprzestrzeniać się poprzez nerw zębodołowy i objąć połowę twarzy.

Jak rozróżnić bóle zęba?

Wyróżnia się wiele rodzajów bólu zęba. Może być on ostry i nagły, najczęściej towarzyszy podczas spożywania zimnych posiłków. Wynika to z uszkodzenia szkliwa, odsłoniętych szyjek zębowych. Jeśli ból jest przeszywający i występuje podczas żucia, to wskazuje to na duży ubytek w uzębieniu, wypadnięcie plomby lub pęknięcie zęba. Bardzo często świadczy o stanie zapalnym. Niektórym towarzyszy silny, samoczynny ból, który nasila się w pozycji leżącej. Borykają się z tym głównie osoby z nieleczoną próchnicą. W przypadku pulsującego bólu zęba z gorączką i złym samopoczuciem należy niezwłocznie udać się do lekarza, bo wskazuje to na zapalenie miazgi lub ropne zapalenie.

Jak pozbyć się bólu zęba domowym sposobem?

Nawet jeśli przez myśl przejdzie, “nie wiem który ząb mnie boli”, to istnieje wiele uniwersalnych sposobów na zredukowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Warto je znać i przetestować, gdy tylko pojawią się jakieś problemy z uzębieniem. Na dolegliwości bólowe bardzo pomocne są płukanki zrobione z naparu szałwii, rumianku i tymianku. Można także włożyć do bolącego ubytku wacik nasączony olejkiem kamforowym, goździkowym lub jodłowym. Ulgę przynoszą także zimne okłady, wystarczy owinąć szmatką kostki lodu. Domowym sposobem na ból zęba jest także rzucie czosnku. Można również obtoczyć go w soli i przyłożyć do gorącego miejsca. Schłodzony alkohol sprawdzi się do przepłukiwania jamy ustnej, działa przeciwbólowo i odkażająco.