Nakładki korygujące zęby
20 stycznia 2023Zęby można wyprostować nie tylko za pomocą stałego aparatu ortodontycznego, ale także za pomocą nakładek korygujących zęby. Jest to dość nowa metoda, która jest coraz bardziej doceniania przez pacjentów. Nakładki korygujące zęby są tak samo skuteczne, jak noszenie aparatu ortodontycznego, ale mają inne plusy, które przemawiają za wyborem takiej metody leczenia. Dlaczego warto skorzystać z nakładek do prostowania zębów. Czy są jakieś przeciwwskazania?
Nakładki korygujące zęby – czy warto?
Wybór metody leczenia zgryzu powinien być przemyślany, a przede wszystkim przedyskutowany z lekarzem ortodontą. Lekarz po przeprowadzeniu badań daje pacjentowi kilka opcji do wyboru i objaśnia szczegółowo, jak wygląda leczenie, jakie są koszty i czy istnieją wady danej metody. Specjaliści z zakresu leczenia wad zgryzu coraz częściej polecają nakładki korygujące zęby. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą szybko, bez bólu i dyskomfortu przejść proces leczenia i cieszyć się pięknym uśmiechem. Decydując się na nakładki, podczas badania stomatologicznego zęby są dokładnie skanowane.
Na podstawie tych danych obliczana jest pożądana korekta i zazwyczaj wizualizowana już w symulacji przed i po. Pacjent otrzymuje kilka par nakładek, które mają stopniowo wyprostować zęby. Przeźroczysta nakładka powinna być noszona od 20 do 22 godzin w ciągu jednego do dwóch tygodni, czyli w dzień i w nocy. Wyjmuje się ją tylko podczas jedzenia i picia. Również pielęgnacja jamy ustnej odbywa się bez nakładek. Po mniej więcej dwóch tygodniach stosuje się następne nakładki i tak za każdym razem, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Czas trwania leczenia jest indywidualny i zależy od wady zębów.
Czy nakładki na zęby są skuteczne?
Nakładki korygujące zęby są skuteczne i przynoszą oczekiwane rezultaty. Należy oczywiście przestrzegać zaleceń lekarza i regularnie udawać się na wizyty kontrolne. Odbywają się one co dwa miesiące. Czasami ten termin jest krótszy, a innym razem może zostać wydłużony. Całe leczenie jest przeważnie o połowę krótsze niż w przypadku leczenia stałym aparatem ortodontycznym. Zaletą jest również znacznie łatwiejsza pielęgnacja zębów. Osoby noszące stały aparat muszą bardzo dobrze dbać o jamę ustną i zalecane jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Nakładki są również praktycznie niewidoczne, co jest dużym plusem dla wielu osób. Mogą być noszone przez młodzież, jak i przez dorosłych.
Leczenie można rozpocząć w każdym wieku. Należy pamiętać, że nakładki muszą być noszone regularnie. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w ciągu doby czas noszenia powinien wynosić minimum 20 godzin. Im dłużej będą noszone, tym naturalnie całe leczenie będzie krótsze. Bardzo ważne jest też wymienianie nakładek w wyznaczonych przez lekarza terminach. Trzeba to robić przed każdym posiłkiem i piciem. Dzięki temu nie dojdzie do przebarwienia. Należy także po posiłku umyć zęby i dopiero wtedy nałożyć nakładkę.
Kto może nosić nakładki na zęby?
Z reguły metoda ta koryguje drobne wady, takie jak wystające przednie zęby czy niewielkie szczeliny. Są też specjalne nakładki korygujące zęby dla dzieci i młodzieży. Dla młodszych pacjentów są one zwykle wyposażone w mały kolorowy punkt, który stopniowo staje się przezroczysty. Dzięki temu maluchy wiedzą, kiedy mają zmienić nakładkę. Nie ma konkretnych przeciwwskazań do noszenia takiego aparatu. Jedynie nie wszystkie wady zgryzu mogą być skorygowane tą metodą. Jednak wszystkie szczegółowe informacje można uzyskać w gabinecie specjalisty, który po zdiagnozowaniu wady stwierdzi, czy nakładki mogą być użyte w tym konkretnym przypadku. Są osoby, które uskarżają się na ból, który występuje w stawie skroniowo-żuchwowym.
Jednak są to sporadyczne przypadki i podczas wizyty kontrolnej lekarz sprawdza, co może być tego przyczyną. Niektóre osoby mogą również niewyraźnie mówić i seplenić. Jednak ten problem zazwyczaj znika po paru dniach, gdy pacjent przyzwyczai się do noszenia nakładki. Zachętą do skorzystania z tego rozwiązania może być cena. Ta zależna jest od paru czynników, ale najczęściej jest to koszt wynoszący około 4000 złotych. W niektórych wypadkach może być on sporo wyższy. Najdroższe nakładki mogą kosztować nawet 20000 złotych. Wszystko zależy od rodzaju nakładek i długości leczenia. Należy pamiętać, że nakładkami nie wyleczy się poważnych wad zgryzu, a jedynie drobniejsze problemy. Jest to jednak dobry sposób, aby odzyskać piękny uśmiech.
Ile czasu trwa leczenie nakładkami korygującymi?
Każdy pacjent chce, aby jego zęby stały proste w możliwie najkrótszym czasie. Jednak leczenie wady zgryzu wymaga nieco cierpliwości. Czas leczenia zależny jest od wady oraz od czasu noszenia nakładki. Podczas całej terapii są cztery etapy, w których czasie noszone są najpierw nakładki soft, następnie medium, a na końcu hard. Ostatnim etapem jest nakładka retencyjna, której zadaniem jest utrzymanie efektu prostych zębów. Taka korekcja wady może wynieść sześć miesięcy, a może przebiegać znacznie dłużej i trwać do dwóch lat.