Ścieranie szkliwa
1 kwietnia 2022Wraz z upływem lat zęby zaczynają się ścierać. Jest to całkowicie naturalny proces, dlatego nie trzeba się tym mocno przejmować. Około 65 nm szkliwa rocznie ścieramy na skutek żucia. Czasami jednak ścieranie szkliwa to zachowanie nieprawidłowe, które prowadzi do odsłonięcia zębiny. Oznacza to, że zęby są wrażliwe na ciepło lub zimno, a miazga zostaje podrażniona.
Skąd się bierze?
Według przeprowadzonych badań nawet 7 na 10 osób nienaturalnie ściera zęby. To powoduje, że po 50 roku życia większość ludzi ma krótkie uzębienie. Szacuje się, że zęby skracają się nawet o jedną czwartą wysokości. Wiele osób zastanawia się, czy ścieranie szkliwa jest niebezpieczne i jak można temu zapobiec. Warto zwrócić uwagę na fakt, że szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Zęby są nią pokryte, ale należy pamiętać, że szkliwo nie jest niezniszczalne. Wraz z wiekiem przychodzi naturalny proces ścierania się zębów. Czasami jednak zbyt wcześnie dochodzi do tego procesu i wtedy trzeba szybko reagować. Pod szkliwem znajduje się zębina, która systematycznie się odsłania. Jest ona wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego pacjent może bardzo silnie odczuwać zimno oraz ciepło. W tym samym czasie może pojawić się podrażnienie miazgi zęba. Na uwagę zasługuje fakt, że miazga zęba to najbardziej wewnętrzna struktura zęba. Czasami nie pozostaje nic innego jak leczenie kanałowe. Ścieranie szkliwa może też skutkować problemami z mówieniem oraz przeżuwaniem pokarmu. Dosyć często pojawiają się bóle głowy, mięśni, a także stawów skroniowo-żuchwowych.
Aspekt estetyczny jest bardzo ważny, ponieważ każdy chce mieć proste i białe uzębienie. Niestety nie wszyscy stosują się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, ale dobrze, jeżeli robimy to częściej. Najlepiej wszędzie nosić ze sobą szczoteczkę i myć zęby po każdym posiłku. Dobrym pomysłem jest również zakup szczoteczki elektrycznej, która zdecydowanie dokładniej czyści szczeliny międzyzębowe. Oprócz mycia zębów trzeba jeszcze pamiętać o stosowaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Tylko kompleksowa higiena może sprawić, że przez długi czas będziemy się cieszyć zdrowym uzębieniem. Ścieranie szkliwa negatywny wpływ na samoocenę oraz samopoczucie. Najlepiej korzystać z usług renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Obecnie możemy korzystać z nowoczesnych technik stomatologicznych, dlatego nie trzeba się w ogóle obawiać wizyty. Można wyróżnić kilka przyczyn, które powodują ścieranie szkliwa. Z reguły są to wady zgryzu, braki w uzębieniu oraz zgrzytanie zębami. Niewłaściwa higiena jamy ustnej również może się do tego przyczynić. Warto zwrócić uwagę na fakt, że u dzieci ścieranie zębów jest bardzo pożądane. Jest to całkowicie normalne, ponieważ w ten sposób przygotowywane jest miejsce na stałe zęby. U osób dorosłych sytuacja nie wygląda jednak już tak kolorowo, dlatego wymagane jest leczenie.
Jak się objawia?
Starte zęby to przede wszystkim objaw bardzo stresującego trybu życia. Jeśli ktoś zgrzyta zębami to oznacza, że coś go martwi i stresuje. Najpierw trzeba sobie wszystko poukładać w głowie, a później zacząć leczenie. Jeżeli nie wyeliminujemy głównej przyczyny to niestety problem będzie cały czas powracać. Poprzez zgrzytanie rozładowujemy napięcie, więc gdy ktoś niezdrowo się odżywia i robi tak często to jest to jego forma relaksu. Oprócz zgrzytania zębami można wymienić zaciskanie zębów, a także obgryzanie paznokci lub długopisu. Wszystko to złe nawyki, których należy się oduczyć. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to ze stresem jest z reguły związanie nieświadome zgrzytanie zębami w czasie snu. Uczucie odrętwienia szczęk po przebudzeniu może być sygnałem alarmowym, którego nie należy bagatelizować. Oprócz tego mogą się pojawić bóle mięśni, głowy, a także stawów skroniowo-żuchwowych. U osób cierpiących na bruksizm występuje przerost mięśni, przez co policzki są lepiej zarysowane i grubsze. Charakterystycznym objawem są też przeskoki oraz trzaski pojawiające się podczas ruchów żuchwy. Do powstawania podłużnych pęknięć szkliwa również przyczynia się bruksizm. Warto mieć na uwadze, że do chorób przyzębia prowadzi też nadmierne zaciskanie zębów. Gdy tylko zaobserwujesz u siebie zgrzytanie zębami to lepiej od razu udaj się do stomatologa. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa, że leczenie będzie skuteczne. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ zniszczenie szkliwa dotyczy nie tylko brzegów zębów, ale również samej szyjki zęba. Jest to wynikiem bardzo dużej siły działającej na zęby.
Jakie są sposoby leczenia?
Nieleczone wady zgryzu w dużym stopniu przyczyniają się do niszczenia zębów. Dlatego trzeba jak najszybciej wypełniać wszelkie ubytki. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że braki w uzębieniu mogą prowadzić nawet do deformacji twarzy. Utrudnione jest jedzenie oraz mówienie, dlatego znacząco spada komfort życia. Usługi stomatologiczne są jednak bardzo drogie, dlatego nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki wydatek. U osób starszych najczęściej brakuje zębów trzonowych oraz przedtrzonowych. Do miażdżenia i rozcierania pokarmu przystosowane są tylne zęby. Jeśli ich zabraknie to wtedy zęby przednie przejmują ich rolę. Należy jednak pamiętać, że zęby przednie nie są tak masywne jak trzonowe, a do tego posiadają inną budowę. To sprawia, że w bardzo krótkim czasie zęby zaczynają się ścierać. Defekt estetyczny to jedno, ale trzeba też pamiętać o obniżeniu wysokości zwarcia. Warto dodać, że może to powodować bóle stawowe oraz mięśniowe. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, czym jest ścieranie szkliwa i jak można temu zapobiec. Wyeliminowanie nerwowych nawyków jest zdecydowanie najdłużej trwającym i najtrudniejszym zadaniem. Przy wadach zgryzu zalecane jest leczenie ortodontyczne. Czasami jednak wystarczy zmiana szczoteczki na taką o średnim włosiu, jeśli to niewłaściwa higiena jamy ustnej jest odpowiedzialne za starte szkliwo. Leczenie bruksizmu jest czasochłonne i niewielu pacjentów się na to decyduje.