Szczoteczka soniczna czy oscylacyjna?

Szczoteczka soniczna czy oscylacyjna?

27 września 2023 Wyłączono przez Domadent

Na rynku mamy dostęp do ogromnej liczny różnego rodzaju szczoteczek do zębów. Oczywiście podstawą jest odmiana manualna, lecz oprócz niej zakupić możemy elektryczną, soniczną, a także ostatnią nowość, czyli wersję oscylacyjną. Tak duży wybór sprawia, że często mamy problem z wybraniem odpowiedniej dla siebie wersji. Najczęściej wybierane są dwie ostatnie propozycje — szczoteczka soniczna czy oscylacyjna, co będzie lepsze?

Co to jest szczoteczka oscylacyjna i soniczna?

Zanim przejdziemy do tego, co jest lepsze, szczoteczka soniczna czy oscylacyjna, w pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym się te dwie wersje tak naprawdę od siebie różnią i jaka jest zasada ich działania.

W przypadku szczoteczki oscylacyjnej ma się do czynienia z odmianą, w której obecny jest niewielki silniczek elektryczny. Porusza on główką szczoteczki, lecz nie w jednostajny sposób, jak ma to miejsce w zwykłej odmianie, lecz naprzemiennie — główka wychyla się raz w lewo, a raz w prawo. Co ciekawe, bardziej zaawansowane modele mogą również wykonywać ruchy pulsacyjne.
Czym natomiast jest odmiana soniczna? W tym wypadku główka nie wykonuje żadnego ruchu, a porusza się jedynie włosie. Odpowiedzialny jest za to generator dźwiękowy wysokich częstotliwości, który wprawia włosie w drganie.

Jakie są różnice pomiędzy szczoteczką soniczną a oscylacyjną?

Jak więc doskonale widać, największą różnicą jest oczywiście sposób poruszania włosiem — szczoteczka soniczna generuje wysokiej częstotliwości fale dźwiękowe, natomiast oscylacyjna porusza w nierównomierny sposób całą główką. Jakie są jednak najważniejsze różnice pomiędzy nimi?
Wiedzieć trzeba, że oprócz samej zasady działania oba te urządzenia dość znacznie różnią się pomiędzy sobą budową — odmiana soniczna jest zwykle nieco większa, a także cięższa, a to z powodu konieczności zasilenia generatora dźwięku.

Rzecz jasna jest ona także wyraźnie droższa. Jak natomiast wygląda skuteczność działania? Nie da się ukryć, że najgorzej w tym wypadku wypada klasyczna ręczna szczoteczka, którą należy samodzielnie poruszać, aby umyć zęby. Cechuje się ona bardzo niską skutecznością działania, a co za tym idzie, słabą efektywnością usuwania złogów na zębach. Nieco lepiej wypada pod tym kątem szczotka oscylacyjna, lecz bezkonkurencyjna jest odmiana soniczna. Dzięki temu, że jej włosie może drgać nawet z prędkością 60 tysięcy ruchów na minutę, jest w stanie odrywać każde nawet najdrobniejsze zabrudzenie.

Dla kogo szczoteczka oscylacyjna a dla kogo soniczna szczoteczka

Skoro wiemy już, czym różnią się obie te szczoteczki, a także jak wygląda ich efektywność pracy, pozostaje nam już tylko odpowiedzieć na pytanie, która jest lepsza — szczoteczka soniczna czy oscylacyjna?

Rzecz jasna najlepszym wyborem będzie wersja soniczna, która adresowana jest do najbardziej wymagających użytkowników. Wersja oscylacyjna także będzie świetnym rozwiązaniem, lecz dla osób o nieco mniejszym budżecie. Obie te szczoteczki szczególnie polecane są dzieciom, które będą zachwycone łatwością ich użytkowania.