Kortykotomia – koszty i na czym polega zabieg?

Kortykotomia – koszty i na czym polega zabieg?

23 sierpnia 2023 Wyłączono przez Domadent

Kortykotomia to innowacyjny chirurgiczny zabieg ortodontyczny, który może przyspieszyć przemieszczanie się zębów oraz leczenie ortodontyczne. Stąd też kortykotomia koszt może mieć bardzo różny i ściśle uzależniony od tego, co tak właściwie ma objąć. Jakie są wskazania do zabiegu? Jak wygląda rekonwalescencja już po nim? I ile w końcu kosztuje kortykotomia?

Wskazania do kortykotomii i zabieg

Kortykotomia jest zwykle stosowana, gdy standardowe metody leczenia ortodontycznego są nieefektywne. Sprawdza się również, gdy z jakiegoś powodu nie ma czasu, by czekać na efekty tradycyjnego leczenia. Zbyt długi czas leczenia może być wskazaniem do wykonania zabiegu. Może też być nim złożoność przypadku ortodontycznego. Jeśli przesunięcie zębów i ustawienie ich w prawidłowej pozycji może zająć zbyt dużo czasu lub wymagać dużego wysiłku, to warto wspomóc je zabiegiem. Wskazaniem może też być przesunięcie zęba, który znajduje się w trudnej lokalizacji i aparat ortodontyczny może nie działać na niego wystarczająco efektywnie. Warto też wiedzieć, że kortykotomia może być stosowana do szybszego i precyzyjnego przemieszczenia zębów przed założeniem protezy lub implantów. Oczywiście wskazanie nie wpływa na to, jaki kortykotomia koszt ma ostatecznie.

Zalecenia po zabiegu kortykotomii

Po zabiegu koniecznie należy trzymać się zaleceń dotyczących opieki i rekonwalescencji. To właśnie one mają zapewnić prawidłowe gojenie i maksymalną efektywność zabiegu. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu higieny jamy ustnej. Musi ona być staranna i delikatna równocześnie. Pomaga to uniknąć infekcji w obrębie jamy ustnej oraz przyspiesza proces gojenia. Kilka dni po zabiegu należy też zadbać o dietę. Najbezpieczniej jest wybierać produkty lekkostrawne i miękkie. Chodzi o to, by nie nadwyrężać szczęk, które mogą być po zabiegu dość wrażliwe na ból. Trzeba też pamiętać o tym, by ograniczyć wysiłek fizyczny. Przede wszystkim należy zrezygnować z intensywnej aktywności, która może spowodować nadmierne krwawienie i wydłużyć czas gojenia się ran. Oczywiście po zabiegu wskazane jest korzystanie z wizyt kontrolnych u ortodonty. Koniecznie trzeba też trzymać się jego zaleceń i przedstawionego planu leczenia, bo tylko tak można mieć pewność, że efekty zabiegu się utrzymają.

Cena kortykotomii

Kortykotomia koszt ma uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim zależy on od złożoności przypadku. Im jest on trudniejszy, tym bardziej skomplikowany będzie zabieg i najprawdopodobniej będzie on też droższy. Pewien wpływ na cenę zabiegu ma także lokalizacja specjalisty oraz jego doświadczenie. Zazwyczaj kortykotomia jest droższa niż tradycyjne metody ortodontyczne, ale dzięki temu, że leczenie przebiega szybciej, to w ogólnym rozrachunku jego cena może okazać się dość atrakcyjna. Zwykle cena obejmuje zabieg oraz koszty konsultacji przed i po zabiegu. Do tego należy też pamiętać o opłatach za wizyty, podczas których monitorowane są postępy leczenia. Stąd też dobrze jest szukać specjalisty w swojej okolicy.